Herkesin Merak Ettiği Soru Cevaplandı: Bitcoin Dibe Vurdu Mu?

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 14 Mayıs 2022
15 görüntülenme
X6NLN6X3NNFMRLQKRCWF4RANMU

Bitcoin’in (BTC) gücü ve diğer faktörler göz önüne alındığında, yatırımcılar “düşüşü satın almanın” iyi bir strateji olup olmadığını merak ediyor. Bitcoin dipte mi veya daha yolu var mı? Güncel analizleri derledik…

Analistler Bitcoin fiyatının dibi görüp görmediğini tartışıyor

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Terra ekosisteminin çökmesi ve bunun Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve altcoin fiyatları üzerindeki zincirleme etkisi stablecoin’lerin istikrarsızlığını izledikten sonra gerçekleşen panik satış kripto para piyasası için zorlu bir haftaya neden oldu. Doların güçlenmesi ve Fed’in yıl boyunca faiz oranlarını artıracağını ima etmesiyle, kripto piyasası için aşağı yönlü rüzgarlar 2021’in sonlarından bu yana hissedilmeye devam ediyor. Delphi Digital’in yakın tarihli bir raporuna göre, DXY için 14 aylık RSI, “2014’ün sonundan 2016’ya kadar olan süreçten bu yana ilk kez 70’in üzerine çıktı.”

Bu dikkate değer çünkü bunun daha önce meydana geldiği 14 vakadan 11’i “sonraki 12 ay boyunca %78’lik daha güçlü bir dolara yol açtı”, bu da kripto paralar için acının daha da kötüleşme olasılığına işaret ediyor. Ortalama olarak DXY, RSI 70’in üzerine çıktıktan sonra kabaca %5,7 arttı ve bu 13 Mayıs’taki okumadan itibaren “DXY Endeksini 2002’den bu yana en yüksek seviyesi olan 111’in biraz altına çekecek.”

Bitcoin Dibe Vurdu Mu?

Delphi Digital analistleri şunları söylüyor:

DXY ve BTC arasındaki korelasyonun nispeten güçlü olduğunu varsayarsak, bu kripto piyasası için hoş bir haber olmaz.

BTC, dip seviyeleri belirlemek için kritik bir alanda işlem görüyor

Daha büyük bir resim yaklaşımıyla, BTC şimdi Delphi Digital’e göre “tarihsel olarak fiyat dipleri için kilit bir alan olarak hizmet eden” 26.990 dolar civarında 200 haftalık EMA’yı yeniden test ediyor.

Bitcoin Dibe Vurdu Mu?

Bitcoin ayrıca, son piyasa kargaşası boyunca güçlü bir destek alanı olduğu kanıtlanmış olan 28.000 ila 30.000 dolar arasındaki uzun vadeli haftalık destek aralığının üzerinde kalmaya devam ediyor. Pek çok yatırımcı son günlerde panikle satış yapıyor olsa da, Pantera Capital CEO’su Dan Morehead karşıt bir yaklaşım benimsediğini söylüyor:

Fiyat trendin oldukça altındayken satın almak en iyisidir. Şimdi de o zamanlardan biri…Bitcoin, Aralık 2010’dan bu yana yalnızca %5’lik bir trende kıyasla bu kadar “ucuz” veya daha ucuz oldu. Duygusal ve finansal kaynaklarınız varsa, diğer tarafa gidin.

Ancak Delphi Digital, “piyasadaki en iyi fırsatların veya “anlaşmaların” çok uzun sürmeyeceğini belirtiyor. BTC, uzun bir süredir 28.000 ila 30.000 dolar aralığında işlem gördüğünden, “bu alanlarda fiyat artışını ne kadar uzun süre görürsek, devam etmesi daha olası hale geliyor”. Daha fazla düşüş olursa, “22 bin ila 24 bin dolar arasında haftalık yapı ve hacim yapısı desteği” ve “19.000 ila 24.000 dolar arasında 2017 ATH testleri” bir sonraki ana destek alanlarıdır. Delphi Digital’e göre:

Teslimiyetin erken belirtileri kanamaya başlıyor, ancak henüz maksimum acı noktasına yaklaştığımızı söyleyemeyiz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

ctk 1
Bu Meme Coin, CertiK’te En Trend 3. Proje Oldu! Popüler meme coin Shiba Inu (SHIB), uzun süredir metaverse, NFT arazi satışı, DEX ve swap platformlarının haberiyle gündeme geliyor. Blockchain protokollerini ve DeFi projelerini analiz eden bir şirket olan CertiK’e göre, Shiba ekosisteminin DEX platformu ShibaSwap en...
Buğra Çağlar 14 Mayıs 2022