Reklamı kapat

Bitcoin’in Dibe Vuracağı ve ATH Yapacağı Tarih Açıklandı!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
11 görüntülenme
Bitcoin'in Dibe Vuracağı ve ATH Yapacağı Tarih Açıklandı!

Pantera Capital’a göre, bir sonraki halving döngüsünden sonra Bitcoin (BTC) 149.000 dolara ulaşacak. Bu arada, 7 yıldır uykuda olan bir Bitcoin balinası harekete geçti.

Pantera’nın Bitcoin dip ve zirve tahminleri

En büyük varlık yönetimi şirketlerinden olan Pantera Capital’deki analistler, Bitcoin fiyatının 149.000 dolara ulaşabileceğini söylüyor. Ancak, bunun en erken bir sonraki halving’den sonra olacağını tahmin ediyorlar.

Bir sonraki halving’in 20 Nisan 2024’te gerçekleşmesi bekleniyor. Böylece, madencilik ödülü blok başına 6,25 BTC’den blok başına 3,125 BTC’ye düşecek. Her dört yılda bir, bu ‘blok ödülü’ yarılanıyor. Bunun kripto literatüründeki adı ise ‘halving’. Bu süreç, Bitcoin’in 21 milyon sabit arzına ulaşacağı 2140 yılına kadar tekrar edecek.

Pantera Capital analistleri, yeni Bitcoin’lere olan talebin sabit kalması ve yeni Bitcoin’lerin arzının yarıya inmesi durumunda, muhtemelen bunun fiyatı yükselteceğini düşünüyor. Ayrıca, fiyat artışı beklentisi nedeniyle halving etkinliğinden önce Bitcoin’e olan talebin artacağını bekliyorlar. Emsallere dayanarak Pantera, tipik dip oluşumunun yarılanmadan bir yıl üç ay önce olduğunu söylüyor. Ayrıca, ortalama olarak piyasanın 1,3 yıl sonra zirveye ulaştığını ve bunun da halving’in etkisini görmek için toplam iki buçuk yıl olduğunu belirtiyor.

Pantera’ya göre, tarih tekerrür ederse, Bitcoin fiyatı büyük olasılıkla 30 Aralık 2022’de dibe vuracak. Bunun ardında, 2024’ün başlarında bir ralli başlayacak ve sonra halving olayının ardından güçlü bir ralli gelecek. Bitcoin, halving’ten 477 gün önce tarihsel olarak dibe vurdu. Etkinliğe doğru ralli yaptı ve sonuç olarak ters bir koşu yaptı. Bu tekrarlanırsa, bir sonraki halving’ten önce Bitcoin’in 36.000 dolara ve sonrasında 149.000 dolara yükselmesi olası.

Bitcoin

Daha yüksek tahminler de var

Bu arada, ünlü risk sermayedarı Tim Draper, Bitcoin fiyatının 250.000 dolar seviyesini göreceği ve hatta aşacağı yönündeki tahminini yeniden dile getirdi. Draper, BTC’nin 2023’ün sonuna kadar 250.000 dolara ulaşacağını defalarca ileri sürdü.

Bitcoin balinaları hareket halinde

Son zamanlarda, bazı hareketsiz adresler aniden aktif hale geldi. On-chain veriler, uzun bir süre sonra etkin olmayan bir cüzdandan 10.000 kadar BTC’nin aktarıldığını gösteriyor. CryptoQuant verilerine göre, devasa Bitcoin transferi yaklaşık 7 yıl uykuda kaldıktan sonra gerçekleşti. Ancak transferin hiçbir borsada mevduatlara yansımaması, transferin başka adreslere yapıldığını gösteriyor. Bunun, BTC sonunda borsalara giderse, potansiyel volatil etkiye karşı bir uyarı vermesi muhtemel.

Bitcoin

Piyasa için sürücü faktörler

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere FTX’in çöküşünün serpintileri devam ediyor. Yakın zamanda, kripto piyasasının potansiyel olarak Genesis iflası veya onun etrafında derinleşen krizde daha fazla türbülansla karşı karşıya kalması mümkün.

Bu arada, Grayscale’in Digital Currency Group’u çevreleyen kriz nedeniyle potansiyel olarak Bitcoin varlıklarını tasfiye etme riskiyle karşı karşıya kalması da muhtemel. Son zamanlarda, Genesis, 1 milyar dolar toplama çabalarının başarısız olduğunu açıkladı. Bunun ardından, fon toplama hedefini 500 milyon dolara düşürdü. Uzmanlara göre, şirketin likidite sorunlarının, kripto para yatırımcı duyarlılığını daha da zayıflatacak bir iflasa da yol açması olası.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • U.Today
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Yarın Bu Altcoin İçin Çok Kritik: Toplu Satış Olabilir!
Yarın Bu Altcoin İçin Çok Kritik: Toplu Satış Olabilir! Terra ekosisteminin stablecon’i Terra USD (UST)’nin dolar sabitinin kaybetmesiyle ekosistem tamamen çökmüştü. Terra, daha sonra bir çatalla yeniden hayata döndü. Bu süreçte, UST depeg’inden sonra kullanıcılara airdrop’la LUNA tokenleri dağıtıldı. Ancak, bu tokenler kilitli olarak duruyordu. Terra,...
Vural Erkan 2 hafta önce