Bitcoin, DOGE, Altın ve Gümüş: Hangisi Çöküşte Sizi Korur?

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 29 Kasım 2022
215 görüntülenme
Bitcoin, DOGE, Altın ve Gümüş Hangisi Korur

Artan resesyon riskiyle birlikte, Bitcoin tutmaya devam mı etmeli yoksa yatırımları altın veya gümüşe taşımak daha mı mantıklı?

Altın mı, gümüş mü, Bitcoin mi?

Enflasyonun neden olduğu küresel çaplı resesyon riski, Fed’in şahin kararlarıyla birlikte daha da geçerli olmaya devam ediyor. Sonuç olarak, birçok kripto para yatırımcısı altın ve gümüş gibi geleneksel varlıklara dönmenin eşiğinde. Bunun nedeni en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in zirve fiyatından %70’den fazla düşmesine dayanıyor. BTC şu anda 16,400 dolardan işlem görüyor ve 18500 dolarlık talep bölgesine tırmanmaya çalışıyor. Ayrıca pandemi sırasında Bitcoin fiyatı tarihi bir düşüşe tanık aldı. Bu dönemde %63’lük kayıpla 10500 dolardan 3900 dolara geriledi. Ayrıca 2018 ekonomik krizi sırasında %83,3’lük bir düşüş daha yaşamıştı.

Altın, Bitcoin ve riskleri piyasalara göre ne kadar dayanıklı?

Altına gelince, genelsek yatırımcı aracı ekonomik krize rağmen değerini korumayı başarıyor. Altının kripto para gibi riskleri piyasalara göre avantajı, yıllardır kendini kanıtlamasıdır. Bu da yatırımcıların kriz dönemlerinde ilk olarak altına koştuğu ve uzun vadeli düşündükleri anlamına geliyor.

Altın fiyatı, kripto piyasası Kasım ayından bu yana düşüşteyken beş ay üst üste yükseldi. Süreç boyunca %17,7’lik bir artışla 1750 dolardan 2069 dolara yükseldi. Yine de pandemi sırasında düşen varlıklar arasındaydı. Covid-19 satışları esnasında 1706 dolardan 1450 dolara düştü. Ayrıca altında 2018 ekonomik krizi sırasında büyük ölçüde yatay hareket etti.

Gümüş?

Gümüşün fiyat hareketlerinin de altına benzer şekilde tepki verdiğini görüyoruz. Altın fiyatı piyasaların düşüşe geçtiği Kasım 2021’de %17,7 yükselirken, gümüş fiyatı da 21,4 dolardan 27 seviyelerine kadar yükseldi. Sonuç olarak, altın %17,7’lik artışının yanında %25’den fazla değer kazandı. Covid-19 satışları esnasında, gümüş fiyatı 17,5 dolardan 11,7 dolara geriledi. Yüzde 33”lük kaybı, daha sonra %155’lik bir büyüme takip etti. Gümüş fiyatı 29,8 dolara ulaşarak son zamanların en güçlü boğa koşularından birini sergiledi. Genel tabloda, gümüşte altına benzer şekilde krizleri fırsata çeviriyor.

Özetle, Bitcoin’in %70’den fazla değer kaybettiği Kasım ayından bu yana, altın ve gümüş piyasası yeni alıcılar bulmaya devam ediyor. Analist Sunil Sharma, hangisinin daha iyi olduğu konusunda psikolojiye dayanarak şunları söylüyor:

Zayıf ekonomik zamanlarda, korkan yatırımcılar riskli varlıklardan kaçınmalı ve altın veya gümüşe yatırım yapabilirler. Bununla birlikte, yukarıdaki analiz kripto ve borsanın boğa piyasası sırasında maksimum kazançlar sunduğunu gösteriyor.

Dogecoin ne kadar mantıklı?

Altın, gümüş veya Bitcoin’in yanında, Dogecoin apayrı piyasa koşullarında işlem görüyor. Kripto kışının ortasında sadece yedi günde ansızın %20’nin üzerinde yükselmesi bunun göstergelerinden biri. Dogecoin’in rallileri genellikle temel analiz akışına dayanır. Mevcut rallisi, Twitter’ın yeni CEO’su Elon Musk’ın Dogecoin’i Twitter 2.0’daki ödeme sistemlerinden biri olarak dahil edebileceği umuduyla ortaya çıktı. Ancak slaytlar Dogecoin’den hiç bahsetmiyor.

Bu arada, ralli için ortaya atılan başka bir teori, kripto para fenomeni David Gokhshtein’ın Musk ile Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin arasında “DOGE’u bir şekilde yükseltmek” için sözde bir işbirliğiydi.

Spekülasyon Dogecoin’i yükseltebilirken, temellerin desteği olmadan devam etmesi pek mümkün değildi. Dogecoin’de şu anda ATH fiyatından %90’dan fazla düşüşte. Bu da her ne kadar patlayıcı bir yatırım olsa da, yüksek riskli olduğunu ortaya çıkarıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Vitalik Buterin Konuştu Altcoin Uçtu
Vitalik Buterin Konuştu: Bu Altcoin Adeta Uçtu! Ethereum kurucusunun bugün Twitter’dan yaptığı açıklamalar yanlış anlaşıldı. Vitalik Buterin, örnek vermek için kullandığı X harfiyle bir altcoin projesinin rallisine sebep oldu. Vitalik Buterin, verdiği örnekle ralliyi tetikledi Buterin 29 Kasım’da Twitter’dan parayla yönetim hakkı satan protokolleri...
Buğra Çağlar 29 Kasım 2022