Bitcoin-Dolar Ters Korelasyon 17 Ayın Zirvesinde! Sırada Ne Var?

Bitcoin-Dolar Ters Korelasyon 17 Ayın Zirvesinde! Sırada Ne Var?
Bitcoin-Dolar Ters Korelasyon 17 Ayın Zirvesinde! Sırada Ne Var?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasa uzmanları, dolar rallisinin 2022’nin sonuna kadar durmasını veya düzeltilmesini bekliyor. Bitcoin (BTC), 2022’nin başından beri ABD dolarının tersi yönde hareket ediyor. Ancak şimdi bu ters ilişki her zamankinden daha aşırı durumda.

Bitcoin ve dolar zıt yönlere gidiyor

Özellikle, BTC ile USD arasındaki haftalık korelasyon katsayısı, 3 Temmuz’da sona eren haftada sıfırın altında 0,77’ye düştü. Bu 17 ayın en düşük seviyesi. Bu arada, TradingView verilerine göre, Bitcoin’in teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite ile korelasyonu aynı haftalık seansta sıfırın üzerinde 0,78’e ulaştı.

BTC
BTC ve ABD doları korelasyon katsayısı / Kaynak: TradingView

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed, yükselen enflasyonu frenlemek için gösterge faizleri artırdı. Bu artırımlar, resesyon korkularını tetikledi. Bütün bunların arasında bu piyasaların yıldan bugüne gösterdiği performans da bunun başlıca nedeni.

Örneğin Bitcoin, 2022’de %60’ın üzerinde kayıp yaşarken, Nasdaq’ın aynı dönemdeki getirileri eksi %29,72 civarında. Öte yandan DXY, Ocak 2003’ün en yüksek seviyesi 105,78 civarında gezinerek öne çıktı.

Bitcoin
BTC vs. DXY vs. NDAQ haftalık fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Dolar daha da yükselir mi?

Fed, traderların ön uç türev sözleşmelerini nasıl fiyatlandırdığına bağlı olarak gösterge faizleri artırmaya mecbur görünüyor. Özellikle, trader’lar Fed’in Temmuz ayında oranları 75 baz puan (bps) artırmasını bekliyorlar. Ayrıca, Fed’in bu yıl sonuna kadar faizleri %3,3’ün üzerine çıkarmayacağına da bahse giriyorlar.

Bununla birlikte, 2023’ün ilk çeyreğine kadar %3,4’e bir baskının, Fed’in agresif sıkılaştırmasını geri çevirmesine neden olması muhtemel. Ayrıca bunun, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, gelecek yılın sonuna kadar 50 baz puanlık bir indirime yol açması olası.

Bitcoin
Fed’in faiz oranı hedefindeki değişiklikler / Kaynak: TradingView

JPMorgan anketine katılan Wall Street analistlerine göre, enflasyon verileri soğursa erken bir faiz indiriminin gerçekleşmesi mümkün. Böylece yatırımcıların dolara olan iştahının sınırlanması muhtemel. Dikkat çekici bir şekilde, yaklaşık %40’ı doların mevcut fiyat seviyelerinde ( 105 civarında) 2022’yi bitireceğini öngörüyor.

Bu arada, %36’lık bir başka bahis, doların yıl kapanışından önce düzeleceği yönünde. Neuberger Berman’ın küresel para birimi başkanı Ugo Lancioni, şunları söylüyor:

Döviz, doğrusal bir dünya değildir. Bir noktada işler tersine dönüyor. Şahsen bir noktada doları açığa alma eğilimim var.

BTC

Bitcoin 2022’de dibe vuracak mı?

Buna ek olarak, doların 2022’nin geri kalanında rallisine devam etme yeteneğinin, klasik bir teknik model tarafından engellenmesi mümkün. İlk olarak bağımsız piyasa analisti Agres tarafından tespit edilen DXY’nin çift tepe modeli bunu gösteriyor. Model, arka arkaya iki en yüksek seviyesi ve 103,81 ortak destek seviyesi nedeniyle kısmen doğrulandı.

Teknik analizin bir kuralı olarak, fiyat desteğin altına düştüğünde çift tepe modelinin çözülmesi olası. Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi yapının maksimum yüksekliği kadar düştüğünde bu olur.

Bitcoin
DXY günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Sonuçta, DXY’nin çifte en yüksek kâr hedefi, 3 Temmuz fiyatına göre %3,25’lik düşüşle 101,8’e yaklaşıyor. Agres, “Dolar aşırı derecede satın alındı ​​ve aşırı ısındı” diyor. Buradan hareketle, önümüzdeki seanslardaki düzeltmenin hisse senetlerine ve kriptolara fayda sağlayabileceğini de sözlerine ekliyor:

Sonunda, öyle görünüyor ki DXY sert bir şekilde devrilecek. Bir erime senaryosu için mükemmel bir izdihamda olacak. Dolar düştüğünde, hisse senetleri ve kripto rallisi başlayacak.

Bu arada, Bitcoin’in ‘MVRV-Z Skoru’ da tarihsel olarak keskin, uzun vadeli yukarı yönlü bir geri çekilmeden önce gelen bir aralığa düştü. Bu on-chain gösterge, Bitcoin’in 2022’de 15.600 dolar civarında düşebileceğini tahmin ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin-Dolar Ters Korelasyon 17 Ayın Zirvesinde! Sırada Ne Var?