Altın ETF’leri bu metali saklıyor ve dolayısıyla altına olan talep artarak fiyatlarında beraberinde arttırıyor. Bitcoin için konuşursak yine aynı durum geçerli. ETF’nin onaylanması durumunda BTC’lerin alınması ve saklanması gerekecek.

Kimi yatırımcılar geçen yaz olduğu gibi Bitcoin ve diğer altkoin fiyatlarında benzer bir yükseliş olacağını öngörüyorlar. Ancak bir kısmı da piyasanın düşme eğiliminin devam edeceğini ve yükselişin gelmesi için henüz erken olduğunu iddia ediyor.

Yine de şu sıralarda SEC’in tartışma sayfasında Bitcoin’le ilgili ETF onayı gelirse oldukça olumlu gelişmeler yaşanacağıyla ilgili yorumlar yapılıyor. Şüpheciler ise ETF’yi Bitcoin fiyatlarını kısa bir süreliğine arttıracak ancak daha sonra eski fiyatına geri döndürecek bir şey olarak görüyor.

Olumlu bir ETF kararı sonrası Bitcoin fiyatlarını hızla artırabilecek bir faktör de, arka planda yeni bir Tether (USDT) likiditesinin birikimidir. Dolaşımda olan USDT miktarı 2.7 milyar tokene çıksa da, kenarda bekleyen toplam arz geçtiğimiz Çarşamba 3 milyar iken bugün 3.5 milyara ulaştı. Her ne kadar bu tokenlerin ne zaman piyasaya sürüleceği bilinmese de, yüksek arz sayesinde Tether yine en yüksek 10 koin arasına girdi ve Bitcoin’in de yükselmesine dolaylı yoldan neden oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımız katılın, bizi Twitter‘da takip edin ve Facebook sayfamızı beğenin!