SEC Endişeleri Giderildi! Bitcoin ETF Onayı Gelecek Mi?

SEC Endişeleri Giderildi! Bitcoin ETF Onayı Gelecek Mi
SEC Endişeleri Giderildi! Bitcoin ETF Onayı Gelecek Mi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ve Altcoin piyasasında yeni bir gelişme var. ARK Investments Bitcoin ETF için SEC endişelerinin giderildiği bir güncelleme ile başvurusunu yineledi. Detaylara bakalım.

Bitcoin ETF onayı gelecek mi?

Amerikan varlık yönetim şirketi ARK Investment Management LLC’den yeni bir hamle var. Buna göre, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir değişiklik sundu. Böylelikle Bitcoin spot borsa yatırım fonunun (ETF) onaylanması yolunda önemli bir adım attı. Bu revize edilmiş izahname SEC’in endişelerini gidermeyi amaçlamakta. Diğer tarftan Bitcoin spot ETF’nin potansiyel onayını bir adım daha yaklaştırmakta.

ARK Invest and 21Shares jointly apply for ether and bitcoin futures ETFs | The Block

SEC’in sorularına yanıt olarak ARK Investment’ın Bitcoin spot ETF izahnamesinde yaptığı değişiklik birkaç temel alana bakıyor. SEC tarafından vurgulanan ana endişelerden biri Net Varlık Değeri (NAV) hesaplamasıdır. SEC, Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri (GAAP) ile uyumlu olmadığını öne sürmüştü. Ayrıca NAV hesaplamasına ilişkin şüphelerini dile getirmişti. ARK Investment bu endişeyi kabul ediyor. Ayrıca Trust’ın Endekse dayalı Bitcoin değerlemesinin GAAP standartlarına uymadığını belirtiyor. Trust’ın mali tabloları, GAAP’nin gerektirdiği şekilde BTC’leri adil piyasa değeri üzerinden değerlemekte. Bu açıklama, düzenleyici gereklilikleri karşılamaya yönelik önemli bir adım.

Saklama ve varlık ayrımı

Güncellenen ETF teklifinde açıklığa kavuşturulan bir diğer önemli husus da varlıkların ayrıştırılmasıyla ilgili. ARK Investment’ın değişikliği, Trust’ın Saklama Kuruluşu tarafından tutulan varlıklarının müşteri varlıklarıyla karıştırılmayacağını vurguladı. Bunun yerine, bu varlıklar genellikle “cüzdan” olarak adlandırılan “Bitcoin blok zincirindeki ayrılmış hesaplarda” saklanmakta.

Cathie Wood expects another delay for ARK's proposed bitcoin ETF | The Block

Bitcoin ETF teklifindeki son revizyonlar, ilerlemenin umut verici göstergeleri olarak görülüyor. Hemen bir onay yakın değil elbette. Ancak ETF ihraççılarının SEC ile yapıcı tartışmalar yürütüyor olması olumlu bir gelişme. Bloomberg’den Kıdemli ETF Analisti Eric Balchunas, bu küçük ama önemli ayrıntılarla ilgili olarak SEC ile birkaç ileri geri görüşmenin olabileceğini vurguladı. Bununla birlikte, ihraççılar ve SEC arasında devam eden diyalog dikkat çekiyor. Buna göre gelecekte potansiyel onaya işaret eden olumlu bir işaret olarak karşımıza çıkıyor.

Umut verici ilerleme işaretleri

SEC’in bir Bitcoin spot ETF’sini onaylamada daha önce yaşadığı gecikmeler söz konusu. Bu nedenle, kripto topluluğu iyimserliğini koruyor. Yakın zamanda SEC’in Grayscale’in ETF başvurusunu reddetmesine karşı Grayscale lehine verilen bir mahkeme kararı dikkat çekmişti. Bütün bunlar ETF onayı olasılığına olan güveni artırdı. Bu mahkeme kararının ardından, Grayscale gibi şirketler düzenleyicileri ETF başvurularının onaylanmasını hızlandırmaya çağırdı. Ayrıca kriptokoin.com olarak baktığımızda bu da kripto endüstrisinin bir Bitcoin spot ETF’nin yakında onaylanacağı konusunda umutlu olduğunu gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

SEC Endişeleri Giderildi! Bitcoin ETF Onayı Gelecek Mi?