Reklamı kapat

Bitcoin, Ethereum ve Ripple Haftalık Analizi

Egehan Karışman
Egehan Karışman 16 Temmuz 2018
0 görüntülenme

Kriptoparalar bu hafta bir önceki haftaya göre oldukça ters hareket etti. Pek çoğu Haziran sonu değerlerine geriledi. Bitcoin’le ilgili hafta içineki endişeler $6000’ın altına düşeceği korkusunu beraberinde getirdi. Ne var ki bugün yaşanan artış bu endişelerin  en azından bir süre daha geride kalmasını sağladı.

Kripto para piyasasında Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) Malta’da yöneticilerinin dijital para yatırımcılarından oluştuğu blockchain tabanlı yeni bir banka kuracaklarını açıkladı.

Coinbase ise Cardano (ADA), Basic Attention Token (BAT), Stellar Lumens (XLM), ZCash (ZEC) ve 0X (ZRX) tokenlerini test ettiğini açıkladı. Bu hafta kriptopara dünyasında ortaklıklar söz konusuydu. Litecoin Tokenpay ile ortak olarak bir Alman bankasından hisse satın aldı. WEG Bank ve Ontology ise KYC’yi tokenleri arasına almak adına IdentityMind Global ile anlaşma imzaladı.

Geçtiğimiz Haftanın Fiyat Değişimi

 

Bitcoin [BTC]

Bitcoin haftanın sonlarına doğru hızlı bir düşüş yaşayarak 6000 doların altına düşeceği korkusunu yarattı. Ancak daha çok 6150 ila 6200 dolar arasında gezindi. Hafta içerisinde en yüksek değeri 6838.68 iken en düşük değeri ise 6136.42 oldu.

Buna rağmen gün içerisinde hızla değer kazanan Bitcoin 6.670 dolar seviyelerine gelirken bu fiyat artışında Güney Kore’nin 12 kripto para borsasını resmi borsa olarak ilan etmesinin ve dünyanın en büyük ETF şirketi BlackRock’un Bitcoin’e ilgisinin açıklanmasının etkili olduğu düşünülüyor.

Borsalarda ise hacimsel anlamda bu hafta daha hareketliydi. Binance %4.18, CoinEx %4.18 ve ZB.com %3.23 artış yaşadı.

Bir Wall Street yatırımcısı olan Tom Lee ise 2018 sonuna doğru madencilik maliyetinin artması ve bunun beraberinde zorlukları getirmesi nedeniyle Bitcoin’in $20,000 olacağını öngördü. Goldman Sachs’in yatırım danışmanı bölümün eski yönetici yardımcısı Christopher Matta ise Bitcoin’in $15,000’e çıkmasının mümkün olduğunu söyledi.

Ethereum [ETH]

Ethereum da geçtiğimiz hafta %10 azalarak Bitcoin’le aynı kaderi paylaştı. Ether fiyatları bu hafta en yüksek 490.85$ değerini görürken en düşük 422.81$ değerini gördü.

Bitcoin’de yaşanan fiyat artışı ile tetiklenen Ethereum da haftaya güzel bir başlangıç yaparak kafalardaki soru işaretlerini giderdi. Kripto para yayın saati itibariyle 475 doların üzerinde bir değere sahip.

Hacimsel anlamda en aktif borsalar ise şu şekilde: CoinEx %9.95, Coinbene %5.47 ve Binance %4.30.

Ayrıca bu hafta Ethereum’un ortak yaratıcısı ve blockchain yazılım stüdyosu ConsenSys’in kurucu CEO’su olan Joseph Lubin, Ethereum’un fiyat düzeltmesinin mantıklı olduğunu, ağının oldukça iyi durumda, ekosistem ve endüstrisinin ise yüksek düzeyde performans gösterdiğini söyledi.

Ayrıca öncü siber güvenlik şirketi Kaspersky Labs geçtiğimiz yıl sosyal mühendislik şemaları ile 21,000’den fazla Ethereum’un (yaklaşık 10 milyon dolar değerinde) siber suçlular tarafından çalındığını tespit etti.

Ripple [XRP]

XRP de geçtiğimiz hafta genel düşüş trendinden etkilendi ve hafta içerisinde %10’a yakın bir düşüş yaşadı. Ripple en yüksek 0.480774 dolar değerini görürken en düşük 0.428033 değerini gördü.

Piyasanın hareketlenmesi ile bugün yüzde 5 değer kazanan XRP yayın saati itibariyle 47 cent düzeylerinde.

Hacim bazında en aktif borsalar ise %15.64 ile HitBTC, %9.61 ile Binance ve %8.57 ile Huobi oldu. XRP/ USDT ve XRP/BTC çiftleri en yüksek hacmi elde etti.

Ripple yöneticisi ve UNCHAIN Hamburg’un CTO’su RippleNET’e likiditenin sağlanmasının en öncelikli amaçları olduğunu söylerken, Ripple ürün yardımcı yöneticisi ise şirketin Hindistan’a önemli ölçüde yatırım yaptığını söyledi.

Piyasadaki diğer oyuncular

Coin Market Cap verilerine göre bu hafta en yüksek ve en düşük performans gösteren koinler ise şu şekilde:

En yüksek

  • Super Bitcoin- %163.50’lük bir artış gösterdi
  • Sumokoin- %136.91’lik bir artış gösterdi
  • Dashcoin- %114.38’lik bir artış gösterdi

En düşük

  • EJOY- %67.80’lik bir düşüş gösterdi
  • ATMCoin- %65.35’lik bir düşüş gösterdi
  • StarCoin – %63.76’lık bir düşüş gösterdi

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın ve bizi Twitter’da takip edin!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Coinbase CTO’su: “Bu Daha Başlangıç” Coinbase CTO’su Balaji Srnivasan Twitter’da yazdıklarıyla ortalığı ateşe verdi. Tweetinde, dünyada yetişkinlerinin %63’ünde akıllı telefon varken kripto kullananların oranı Amerika’da %8 ve dünya genelinde ise %1’in altında olduğunu belirten Balaji, bu verilerin de şuanki kullanıcı sayısının 60 katı...
Şebnem Ertan 17 Temmuz 2018