Bitcoin, Ethereum ve Ripple Haftalık Analizi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptoparalar bu hafta bir önceki haftaya göre oldukça ters hareket etti. Pek çoğu Haziran sonu değerlerine geriledi. Bitcoin’le ilgili hafta içineki endişeler $6000’ın altına düşeceği korkusunu beraberinde getirdi. Ne var ki bugün yaşanan artış bu endişelerin  en azından bir süre daha geride kalmasını sağladı.

Kripto para piyasasında Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) Malta’da yöneticilerinin dijital para yatırımcılarından oluştuğu blockchain tabanlı yeni bir banka kuracaklarını açıkladı.

Coinbase ise Cardano (ADA), Basic Attention Token (BAT), Stellar Lumens (XLM), ZCash (ZEC) ve 0X (ZRX) tokenlerini test ettiğini açıkladı. Bu hafta kriptopara dünyasında ortaklıklar söz konusuydu. Litecoin Tokenpay ile ortak olarak bir Alman bankasından hisse satın aldı. WEG Bank ve Ontology ise KYC’yi tokenleri arasına almak adına IdentityMind Global ile anlaşma imzaladı.

Geçtiğimiz Haftanın Fiyat Değişimi

 

Bitcoin [BTC]

Bitcoin haftanın sonlarına doğru hızlı bir düşüş yaşayarak 6000 doların altına düşeceği korkusunu yarattı. Ancak daha çok 6150 ila 6200 dolar arasında gezindi. Hafta içerisinde en yüksek değeri 6838.68 iken en düşük değeri ise 6136.42 oldu.

Buna rağmen gün içerisinde hızla değer kazanan Bitcoin 6.670 dolar seviyelerine gelirken bu fiyat artışında Güney Kore’nin 12 kripto para borsasını resmi borsa olarak ilan etmesinin ve dünyanın en büyük ETF şirketi BlackRock’un Bitcoin’e ilgisinin açıklanmasının etkili olduğu düşünülüyor.

Borsalarda ise hacimsel anlamda bu hafta daha hareketliydi. Binance %4.18, CoinEx %4.18 ve ZB.com %3.23 artış yaşadı.

Bir Wall Street yatırımcısı olan Tom Lee ise 2018 sonuna doğru madencilik maliyetinin artması ve bunun beraberinde zorlukları getirmesi nedeniyle Bitcoin’in $20,000 olacağını öngördü. Goldman Sachs’in yatırım danışmanı bölümün eski yönetici yardımcısı Christopher Matta ise Bitcoin’in $15,000’e çıkmasının mümkün olduğunu söyledi.

Ethereum [ETH]

Ethereum da geçtiğimiz hafta %10 azalarak Bitcoin’le aynı kaderi paylaştı. Ether fiyatları bu hafta en yüksek 490.85$ değerini görürken en düşük 422.81$ değerini gördü.

Bitcoin’de yaşanan fiyat artışı ile tetiklenen Ethereum da haftaya güzel bir başlangıç yaparak kafalardaki soru işaretlerini giderdi. Kripto para yayın saati itibariyle 475 doların üzerinde bir değere sahip.

Hacimsel anlamda en aktif borsalar ise şu şekilde: CoinEx %9.95, Coinbene %5.47 ve Binance %4.30.

Ayrıca bu hafta Ethereum’un ortak yaratıcısı ve blockchain yazılım stüdyosu ConsenSys’in kurucu CEO’su olan Joseph Lubin, Ethereum’un fiyat düzeltmesinin mantıklı olduğunu, ağının oldukça iyi durumda, ekosistem ve endüstrisinin ise yüksek düzeyde performans gösterdiğini söyledi.

Ayrıca öncü siber güvenlik şirketi Kaspersky Labs geçtiğimiz yıl sosyal mühendislik şemaları ile 21,000’den fazla Ethereum’un (yaklaşık 10 milyon dolar değerinde) siber suçlular tarafından çalındığını tespit etti.

Ripple [XRP]

XRP de geçtiğimiz hafta genel düşüş trendinden etkilendi ve hafta içerisinde %10’a yakın bir düşüş yaşadı. Ripple en yüksek 0.480774 dolar değerini görürken en düşük 0.428033 değerini gördü.

Piyasanın hareketlenmesi ile bugün yüzde 5 değer kazanan XRP yayın saati itibariyle 47 cent düzeylerinde.

Hacim bazında en aktif borsalar ise %15.64 ile HitBTC, %9.61 ile Binance ve %8.57 ile Huobi oldu. XRP/ USDT ve XRP/BTC çiftleri en yüksek hacmi elde etti.

Ripple yöneticisi ve UNCHAIN Hamburg’un CTO’su RippleNET’e likiditenin sağlanmasının en öncelikli amaçları olduğunu söylerken, Ripple ürün yardımcı yöneticisi ise şirketin Hindistan’a önemli ölçüde yatırım yaptığını söyledi.

Piyasadaki diğer oyuncular

Coin Market Cap verilerine göre bu hafta en yüksek ve en düşük performans gösteren koinler ise şu şekilde:

En yüksek

  • Super Bitcoin- %163.50’lük bir artış gösterdi
  • Sumokoin- %136.91’lik bir artış gösterdi
  • Dashcoin- %114.38’lik bir artış gösterdi

En düşük

  • EJOY- %67.80’lik bir düşüş gösterdi
  • ATMCoin- %65.35’lik bir düşüş gösterdi
  • StarCoin – %63.76’lık bir düşüş gösterdi

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın ve bizi Twitter’da takip edin!

Bitcoin, Ethereum ve Ripple Haftalık Analizi

Yorumlar kapalı.