Reklamı kapat

Bitcoin Etkisinin Arttığı Kripto Piyasası 2018’in En Düşük Seviyelerinde

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 9 Ağustos 2018
0 görüntülenme

Tüm kriptoparaların toplam piyasa değeri 2018’in en düşük değerine geriledi.

Bu gelişmeler ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun bitcoin ticareti yapılan fon (ETF)önerisine karar vermekte geç kalınca gerçekleşti. Haberler de piyasanın tepkisini belirledi ve Çarşamba günü tüm kriptoların 227,8 milyar doalra düşmesine sebep oldu ki bu da 2017 Kasım’ından beri en düşük değer.

9 Ayın en düşük değerine düşüş, 24 saatlik dilimde %10.7’lik kayıp anlamına geliyor. Yayın saatinde piyasa değeri 229 milyar dolara çıkmış durumda.

ETF kararı sadece bitcoinle alakalı olsa da, birçok altcoin bitcoin’den daha fazla kayıplar yaşadıklarını söylüyor ki bu da piyasaya karşı olan risk algısını yükseltiyor.

Bitcoin baskınlık oranındaki –önde gelen kriptonun toplam kripto piyasa değerine ne kadar katkı sağladığının göstergesi- sekiz ayın en yükseği olan %49.5’e artmış durumda ve bu da yatırımcıların altcoinlerden ziyade bitcoine yöneldiklerini gösteriyor.

Tüm kriptoların toplam piyasa değerleriyle bitcoin’in piyasa değerinin farkından da anlaşılacağı üzere artık insanlar yüksek riskli altcoinlere eskisi kadar yatırım yapmıyorlar.

8 Ağustos gecesi bitcoin hariç tüm kripto paraların toplam piyasa değeri 118 milyar doların biraz altındaydı yani 8.5 aylık dip noktası. Öte yandan bitcoin’in piyasa değeri 111 milyar dolardı.

Bu sırada, BTC baskınlık oranı %49.5 civarında dolanıyor ve eğer risk artarsa sağlam temellere oturtulmuş kriptolara olan talep artacağı için %50’yi dahi bulabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın ve bizi Twitter’da takip edin!

Coindesk-Sam Ouimet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitmain Wi-fi Modemleri İle Kripto Madenciliği Yaptıracak Hiç internette gezinirken bazı malware yazılımların kurbanı olmadan kripto para madenciliği yapmayı hayal ettiniz mi? Elbette! Eğer öyleyse, Bitmain’in size ilgilenebileceğiniz bir teklifi var. Çinli madencilik devi, sizi internete bağlarken dijital para madenciliği de yapabilen bazı wi-fi...
Mustafa Fatih Tahta 10 Ağustos 2018