Reklamı kapat

Bitcoin ETN’leri Geliyor

Egehan Karışman
Egehan Karışman 18 Ağustos 2018
0 görüntülenme

İsveçli şirket CoinShares’ın başlattığı Bitcoin Borsa Yatırım Tahvili (ETN) ile milyonlarca yatırımcıya gerçekten Bitcoin almadan dolar ile Bitcoin fonu alınmasını olanaklı kılıyor.

Bitcoin ETF’lerini Unutun, Bitcoin ETN’leri Geliyor

Bitcoin ETF’leri henüz onaylanmış değil, ancak Bitcoin’i gerçekten almadan aslında almanızı sağlayan yeni bir seçenek piyasaya giriyor. Bu hizmetin adı Bitcoin Tracker One ve İngiltere merkezli Global Advisors Ltd.’nin yan kuruluşu olan İsveçli şirket XBP tarafından sağlanıyor.

Bitcoin Tracker One, Bitcoin (BTC/USD) fiyatını takip eden bir ETN başlattı. ABD dışında ortaya çıkan bir menkul değer olan bu ETN, ABD doları cinsinden kayıtlı ve Nasdaq Stockholm borsasında işlem görerek ABD’li emeklilik ve komisyonculuk hesaplarına daha erişilebilir hale geliyor.

Her ne kadar İsveç’te regüle ediliyor ve listeleniyor olsa da, ABD’li yatırımcılar CXBTF altında dolaylı yoldan kolayca Bitcoin’e yatırım yapabilecekler.

Bu ETN’leri işleme sokan şirket CoinShares Holdings Limited’ın CEO’su Ryan Radloff, Bloomberg’e bu hizmetin öneminden bahsetti,

“Dolara yatırım yapan herkes aynı zamanda bu hizmetlere de erişebilecek. Öncesinde bu hizmetler yalnızca Euro veya İsveç Kronu cinsinden halka açıktı.”

Bitcoin’e toplu yatırım mı geliyor?

Ayrıca şu ifadeleri de ekledi,

“ABD’deki mevcut mevzuatlara bakarsak, bu durum Bitcoin için büyük kazanç vaad ediyor.”

Aynı Amerika’da depo sertifikası alır gibi, Bitcoin Tracking One da temelde ABD doları ile yurtdışında listelenen bir varlık. Yatırımcılar böylece F hisselerini alabilecek, böylece zorlu ticaretler ABD doları cinsinden yapılabilecek. Bu sayede yalnızca yurtiçi piyasada bağımsız ve yerleşik bir şekilde tutulabilecek.

Piyasa şimdiye kadar SEC tarafından sürekli reddedilen ETF’lerle ilgili coşkulu oldu. Şimdi ise genelde bankalar olan ihraçcı kuruluş tarafından desteklenen ETF’lerin aksine ETN’ler yatırımcılar için bir fırsat niteliğinde olacak.

Bu durum ayrıca pahalı ve düşük likiditeye sahip olan Grayscale’in piyasasında bulunan Bitcoin yatırım fonuna bir alternatif olabilir. Yine de, Radloff bu konuda kararsız,

“Ben bunu rekabetçi bir ürün olarak görüyorum. Bizim ürünlerimiz hiç bir zaman yüksek kâr ile satılmadı ve likit oldu.”

Ancak çoğu kişi bunun ETF’lerden daha riskli olduğunu düşündüğünden ve bir Reddit yazarının paylaştığı şeyden etkilendiğinden bu heyecanı duymuyor;

“Bu zaten 2 yıldır var olan bir şey değil mi?”

Başkası da şu şekilde bir cevap verdi,

“Doğru ancak artık buna ek olarak OTC Piyasalarında da listeleniyor.”

Sadakatin katılımına gelince, bir kısmı paylaştırılmış, “Sadakat sadece bir komisyoncu gibi davranıyor, dediğin gibi, ürün Coinshares tarafından sunulmaktadır. 2015’ten bu yana teklif edildi. Fidelity, müşterilere sunmaya başladı bile. ”

“Bu ETN’lerin Bitcoin ve pazarı nasıl etkileyeceği henüz belli değil!”

Fidelity kısmına gelindiğinde ise şu şekilde açıklanıyor: “Fidelity aynı bir borsacı gibi davranıyor. Denildiği gibi ürün Coinshares tarafından 2015’ten beri sunulmaktadır. Ancak Fidelity ise bunu müşterilerine daha yeni sunuyor.”

Ancak ETN’lerin Bitcoin’i ve piyasayı nasıl etkileyeceği henüz belli değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter‘da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CoinGape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Eski CIA Çalışanı: İran, Rusya ve Venezuela Kripto Para İle Yolsuzluğu Arttıracak İran ve ABD arasındaki nükleer kullanımı sorunu gittikçe büyürken ABD’nin yaptırımlarını aşmak isteyen İran kendi kripto parasını çıkarma yolunda önemli adımlar atıyor. Bunun yanı sıra eski CIA çalışanı ise İran’ın kripto para çıkararak ülkedeki yolsuzluğu daha kolay...
Serkan Eser 18 Ağustos 2018