Bitcoin Eylül’ün Son Haftasını Nasıl Geçirecek? İşte Hedefler…

Bitcoin Eylül’ün Son Haftasını Nasıl Geçirecek? İşte Hedefler...
Bitcoin Eylül’ün Son Haftasını Nasıl Geçirecek? İşte Hedefler...
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) fiyatı geçen haftaki sıçramasını sürdüremedi. Bu da iki hafta önce başlayan yükseliş trendinin tersine dönme olasılığı konusunda biraz şüphe uyandırdı. Kripto analisti Valdrin Tahiri, eğilimin yükseliş olarak teyit edilmesi için gerekli olan teknik verileri inceliyor.

Bitcoin fiyatı haftalık sıçramasını sürdüremiyor

Haftalık zaman dilimi teknik analizi, Bitcoin fiyatının iki hafta önce önemli ölçüde sıçradığını gösteriyor. Sıçrama 24.800 dolar yatay alanı doğruladı. Bu, Temmuz 2022’den bu yana aralıklı olarak hem direnç hem de destek (kırmızı ve yeşil simgeler) olarak hareket eden çok önemli bir alan. Dolayısıyla, fiyat bunun altında kapanmadığı sürece, devam eden düşüşün sadece alanın yeniden test edilmesi ve bu süreçte destek olarak doğrulanması mümkün.

Bununla birlikte, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, lider kripto Bitcoin geçen hafta artışı sürdüremedi. Yerel olarak 27.486 dolar gibi yüksek bir seviyeye ulaşan fiyat, uzun bir üst fitil oluşturdu. Ardından, düşüşle kapattı. Fitil (siyah simge) ve düşük kapanış, boğaların yukarı yönlü hareketi sürdüremediğini gösteriyor. Bunun yerine, ayılar devraldı ve fiyatı aşağı çekti. Düşüş devam ederse, 24.800 dolar bölgesi mevcut fiyatın %5 altında olacak. Öte yandan, fiyatın 31.000 dolar direnç alanına ulaşması için %20’lik bir artış gerekecek.

Bitcoin
Bitcoin Haftalık Fiyat Grafiği. Kaynak: TradingView

Fiyat hareketine benzer şekilde, haftalık RSI da belirsiz. RSI değeri 50’nin üzerindeyse ve trend yukarı yönlü ise boğalar hala avantajlıdır. Ancak, veri 50’nin altındaysa, bunun tersi doğrudur. Şu anda RSI, Temmuz 2022’de başlayan yükseliş sapması trend çizgisinin hala üzerinde. Bununla birlikte 50 çizgisinin biraz altında. İlk yükseliş sapması mevcut yukarı yönlü hareketi katalize ediyor. Bu yüzden, trend çizgisi kırılmazsa trend hala yükseliş olarak kabul edilebilir.

Haftalık BTC fiyatı direncin üstüne çıkacak mı?

Günlük zaman dilimi için teknik analiz de çelişkili işaretler veriyor. Yükseliş tarafında, Bitcoin fiyatı 11 Eylül’de (yeşil daire) altına saptıktan sonra 25.600 dolar yatay alanı geri aldı. Daha da kötüsü, fiyat yılın en yüksek seviyesinden bu yana azalan direnç çizgisinden çıkamadı. Aksine, bu hat 19 Eylül’de reddedilmeye neden oldu (kırmızı simge).

Haftalık zaman diliminde olduğu gibi, günlük RSI da 50 çizgisine yakın. Buna ek olarak, 25.600 dolarlık alanın geri alınmasına neden olan yükseliş sapması trend çizgisi hala sağlam. Ayrıca, şu anda 41 seviyesinde. Günlük zaman diliminde en yakın destek, mevcut Bitcoin fiyatının %3 altında bir alan olan 25.600 dolar seviyesinde. Direnç çizgisinin yanı sıra, 29.250 dolar direnç alanı mevcut fiyatın %12 üzerinde.

Bitcoin
BTC Günlük Grafik. Kaynak: TradingView

Bu nedenle, yakın vadeli Bitcoin fiyatı, fiyatın azalan direnç çizgisinden çıkıp çıkmadığına veya bunun yerine 25.600 dolar alanının altına düşüp düşmediğine göre belirlenecek. Yukarı yönlü bir atak durumunda, en az %10’luk bir artışla 29.250 dolara yükselmesi mümkün. Bununla birlikte 25.600 doları aşağı doğru kırarsa 24.800 dolara kadar bir düşüş de masada.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin Eylül’ün Son Haftasını Nasıl Geçirecek? İşte Hedefler…