Bitcoin FED Faiz Kararına Odaklandı! Fiyat Ne Olur?

Emre Borsan
Emre Borsan 4 gün önce
407 görüntülenme
Bitcoin FED Faiz Kararına Odaklandı! Fiyat Ne Olur?

Birçok yatırımcının gözü önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan FED toplantısına yönelmiş bulunuyor. Bununla beraber önde gelen kripto para uzmanları, 22 Mart akşamı açıklanacak olan FED faiz kararına yönelik Bitcoin (BTC) fiyat tahminlerini açıkladı! Peki, fiyat ne olacak? İşte detaylar…

Yatırımcıların odağı FED faiz kararına çevrildi: Bitcoin fiyatı 30 bin dolar olur mu?

21-22 Mart tarihinde yapılacak FOMC toplantısının sonucu, ülkedeki diğer sektörlere zarar verebilecek daha büyük bir bankacılık krizini önlerken enflasyonu kontrol altına alma ve düşürme ikili sorununu ele alacak. Yaklaşan toplantı için yapılan hedef oran ölçümleri, 25 baz puanlık bir artış olasılığının gerçekleşmesinin yüzde 63 oranda olduğunu gösteriyor. Bununla beraber faiz oranları artarsa, Bitcoin fiyatı 30 bin dolar seviyesinin üzerine çıkabilir. Konu ile ilgili Bitcoin yatırımcısı @tedtalksmacro Twitter üzerinden, “Önümüzdeki hafta 25 baz puan + güvercin bir Fed görürsek, Bitcoin ticaretinin 30 binin üzerinde olmasına şaşırmam.” sözlerinde bulundu.

Bununla birlikte uzmanlar, önceki FOMC toplantılarındaki BTC fiyat eğilimi göz önüne alındığında, BTC’nin toplantı öncesinde bir miktar düzeltme görebileceğine de dikkat çekiyor.

Uzmanlar Bitcoin fiyatı için metriklere dikkat çekiyor

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere kripto para dünyası sürekli değişik piyasa eğilimleri nedeniyle oynaklık içerisinde bulunuyor. Önde gelen kripto para uzmanları ise bu oynaklık ve fiyat değişimleri nedeniyle metriklere yöneliyor. Son olarak veriler, Exchange Reserve metriğindeki artışın gösterdiği gibi, Short-Bitcoin yatırımcılarının satışa hazırlandıklarını ortaya koyuyor. Döviz Rezervi, piyasada satılmaya hazır potansiyel kripto paraların toplu bir ölçüsüdür. Giriş/çıkışın sahip olduğu göstergeleri doğal olarak takip eden Exchange In/Outflow ve Netflow’a göre hesaplanır. Net akış eğilimi artıyorsa, bu satış baskısını gösterirken, azalan bir eğilim satın alma baskısını gösterir.

Harcanan çıktıların kar durumuna oranını ölçen Kısa Vadeli Çıktı Kar Oranı (STH-SOPR) göstergesi de kısa vadeli yatırımcıların piyasaya hakim olduğunu gösteriyor. Gösterge, kısaca alış/satış’ta harcanan değerin USD’ye bölünmesiyle hesaplanır. Değer 1’in üzerindeyse, yatırımcıların BTC’lerini karlı bir şekilde sattığı anlamına gelir. Tersine, değer 1 altındaysa yatırımcıların BTC’lerini zararına sattıklarını gösterir.

Uzmanlara göre STH-SOPR göstergesi 14 Mart’ta 1.05 seviyelerine dokundu ve anlık olarak yatırımcıların piyasaya hakim olduğunu gösteriyor. 22 Mart tarihinde sonuçları açıklanacak olan FOMC toplantısı, birçok başka faktörle beraber geliyor ve bu eğilimi yönlendirebilir. Bununla beraber BTC fiyatı için 29 bin ila 32 bin dolar arasındaki fiyat aralığı, dikkate alınması gereken önemli bir direnç seviyesi sunuyor. Mevcut fiyat zaten 27 bin dolar seviyesinde olduğundan, yatırımcılar BTC arzlarını kademeli olarak satmaya hazırlanıyor. 20-21 Mart tarihlerinde yapılacak FOMC toplantısının piyasa üzerinde önemli bir etkisinin olması bekleniyor, bu nedenle uzmanlar, yatırımcıların dikkatli ilerlemesi gerektiğini düşünüyor.

Popüler analist: “Bitcoin’in bu ortamda nasıl çok iyi performans göstereceğini anlamıyorum. “

Konu hakkında bir başka yorumlarda bulunan isim ise analist Nicholas Merten olarak karşımıza çıkıyor. Merten, Bitcoin’in geçtiğimiz hafta her ne kadar yükselişe geçse de kendisinde bir şüphe duyduğunu aktarıyor. 511 bin YouTube abonesine seslenen isim, Bitcoin-Nasdaq hisse senedi endeksi korelasyonunun yükselişe geçmesine rağmen, makro ortamın elverişsiz olduğunu söylüyor.

Kripto Milyarderi Bitcoin 2 Gün İçinde

Bununla beraber, “Bitcoin’in bu ortamda nasıl çok iyi performans göstereceğini anlamıyorum. ” sözlerinde bulunan ünlü analistin konuyla ilgili açıklamaları ise şu şekilde:

Kesinlikle söylemeliyim ki buradaki tablo, Bitcoin-Nasdaq oranı, 200 haftalık ve 200 günlük hareketli ortalamaların üzerine çıkabildiğimizi kesinlikle olumlu bir işaretle birlikte beni en çok heyecanlandıran şey. Ancak son işleminde kazançların genişletilmesini kaybettik. Burada dayanabileceğimi göstermeliyim çünkü en son 25 bin doların üzerine çıktığımızda çok uzun sürmedi.  

Ve biz, şu anda düzenleyicilerin birçok eylemi arasında Bitcoin gibi daha riskli bir varlık için makro bir ortamdayız. Likidite nereden gelecek? Uzun vadeli yatırımcıların, spekülatörlerin ve düzenli yatırımcıların bunu kaldıramayacağını söylemiyorum. Ancak, kripto ayı piyasası için tipik bir düzeltmeye bile tanık olmadık.

Merten’e göre BTC’nin önümüzdeki haftalarda makroekonomik faktörler tarafından ezilmesi muhtemel. Lider kripto para birimi BTC, anlık olarak 27.167,13 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Azcoinnews
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Altcoin Yatırımcıları Şüpheli Etkinlik Var
Bu Altcoin Yatırımcıları Dikkat: Şüpheli Etkinlik Var! Son zamanlardaki başarısına rağmen, NFT odaklı bir altcoin projesi olan Blur’un (BLUR) piyasayı manipüle ettiği söyleniyor. CryptoSlam tarafından hazırlanan güncel bir rapor, bu konuda bazı somut deliller sundu. Altcoin yatırımcıları dikkat: Blur’da (BLUR) şüpheli etkinlik olduğu iddia...
Buğra Çağlar 4 gün önce