Reklamı kapat

Bitcoin Geleneksel Paranın Yerini Alacak

Egehan Karışman
Egehan Karışman 10 Temmuz 2018
0 görüntülenme

Imperial College London ve eToro’nun yaptığı araştırmaya göre kriptoparalar ve Bitcoin yalnızca yaygınlaşmak üzere değil, ayrıca paranın “bir sonraki adımı” niteliğinde.


‘KRİPTOPARALAR ŞİMDİDEN BÜYÜK BİR YOL ALDI’

Bitcoin hali hazırda bir değer saklama ve spekülatif yatırım aracı olarak kullanılıyor. Yakında, uygulanabilir bir ödeme yöntemi de olabilir.

Independent gazetesi tarafından yayınlanan habere göre, Imperial College London’dan Profesör William Knottenbelt şu ifadelerde bulundu:

Kriptopara dünyası, beraberinde eşlik eden karmaşık bir terminolojiyle birlikte hızla büyümeye devam ediyor. Bu merkezi olmayan teknolojilerin finansal sistem ve finansal varlıkların doğasıyla ilgili bildiğimiz her şeyi başaşağı etme potansiyeli var.

Sözlerine şu ifadelerde devam etti:

Kriptoparalar ve onların ileride nasıl sıradan halk tarafından günlük ödeme sistemi olarak kullanılacağıyla ilgili büyük bir kuşku var. Bu araştırmamızda kriptoparaların hali hazırda nasıl yaygın bir ödeme yöntemi olarak kayda değer yol kat ettiğini gösteriyoruz.

Elbette bu konuda Bitcoin’in ölçeklendirilebilme sorunlarını geride bırakıyoruz. Şu anda Bitcoin işlemlerinin gerçekleşme süreci saatler sürebiliyor ve bu süre boyunca bu dijital varlığın değeri önemli miktarda artabiliyor veya azalabiliyor. Ancak Bitcoin’in Lightning Network’ü gibi ikincil çözümler bu sorunları çözmeye odaklanıyor. Yeni ortaya çıkan kriptoparalar ise zaten hız sorununun farkında.

5 Altcoins with Major Events the week of April 1, 2018 (Gains Likely to Beat BTC Returns!)

‘BİR SONRAKİ DOĞAL ADIM’

Her gelişmekte olan teknoloji gibi, Bitcoin ve türevlerinin halen büyümeye ihtiyacı var. Imperial College London’dan Dr. Zeynep Gurguc şu ifadelerde bulundu:

Yeni ödeme sistemleri veya varlık sınıfları bir gecede ortaya çıkmıyor ancak şunu belirtmeliyiz ki para kavramı nakitten dijital veya temassız ödemeye geçti. Kriptoparaların ve kriptovarlıkların daha geniş anlamda kullanımı eğer raporumuzda da belirttiğimiz gibi altı temel sorunu aşabilirse (ölçeklendirilebilirlik, kullanabilirlik, regülasyon, fiyatta dalgalanma, teşvik ve gizlilik) bir sonraki doğal adımı gerçekleştirmiş olacak.

Independent tarafından belirtildiği üzere, rapor blockchain teknolojisinin ve kriptoparaların maliyetsiz ödeme yöntemlerinin gelişimindeki bir sonraki mantıklı adımı oluşturacağı söyleniyor. eToro’nun İngiltere genel müdür Iqbal Gandham ise şu sözlerde bulundu:

Paranın tarihsel gelişimi yeni teknolojilerin eskilerinin yerine geçerek varlığın bir kişiden başka bir kişiye aktarımını geliştiren bir evrim sürecini içeriyor. Kriptoparalar bu yolculuktaki bir sonraki adımı oluşturuyor. Kabul edilme hızına bağlı olarak, on yıl içerisinde Bitcoin ve diğer kriptoparaların sokaklarda dahi kullanılacağını öngörüyoruz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kripto Koin’i Telegram’da takip edin!

Bitcoinist

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Coindesk Analisti: Bitcoin Fiyatı Rahatlıkla 7.000 Doları Görebilir Kripto paralar 2018 yılında yaşanan kayıplar ile 2014 yılındakine benzer bir fiyat düzeltmesine tanık olurken dijital altın Bitcoin’in hareketi tüm kripto paraları doğrudan etkiliyor. Geçtiğimiz haftalarda Bitcoin 5.600 dolar seviyelerinden bulduğu güçlü destekler sonrası 6.600 dolar seviyelerine...
Serkan Eser 10 Temmuz 2018