Reklamı kapat

Bitcoin Fiyat Tahmini 2023 – Yılbaşı Öncesi 30.000 Dolar Olur Mu?

Kriptokoin
Kriptokoin 5 gün önce
12 görüntülenme
Bitcoin Madencileri Agresif Satışa Başladı

Geleneksel piyasalara alternatif olarak ortaya çıkan kripto paralar arasında uzun zamandır yatırım yapmak için açık ara en iyi kripto para birimi Bitcoin’dir. Gösterdiği performans ile geleneksel döviz yatırımları ve hisse senetlerinden çok daha fazla kazanç sağlayan Bitcoin, tüm finansal piyasalara yeni bir soluk getirmiş durumda. 

Kripto para piyasalarında en fazla analizi yapılan ve en fazla yatırım aracı olarak kullanılan birim olan Bitcoin 2022 yılında olağanüstü bir performans göstererek 68 bin dolar seviyeleri üstünde bir süre tutunmayı başardı. İlk üretilen BTC’lerin 0,0008 dolardan işlem gördüğü ve bir pizza satın alımı için kullanılan 10.000 adet BTC olduğu dönemler düşünülünce ortadaki yükseliş dünya tarihine geçecek cinsten sayılabilir. Bu fiyat dalgalanmaları ve detaylı bilgiler için uzman yorumları içeren Bitcoin fiyat tahmini yazımızı okuyabilirsiniz.

Yükselişini 2013-2014 yıllarında hızlandıran ve yavaş yavaş adından söz ettirmeye başlayan Bitcoin, 2017 yılında 10.000 dolar üstünde fiyatlanmışken dev bir düşüş yaşayarak 1500 dolar civarlarına geri döndü. Kripto piyasalarında bu yükseliş ve düşük sonrası gelen daha büyük yükselişler ise yatırımcılar için büyük kazanç alanları açmaya fazlasıyla yetti. Bitcoin’i izleyen yüzlerce farklı kripto para birimi ortaya çıkışı ve sektör iyice büyüdü. 

Makaleyi yazdığımız tarih itibariyle düşüş trendini sürdüren BTC hala yatırımcıların kripto sektöründeki en gözde yatırım araçlarından biri olarak önümüzde duruyor fakat etkili bir şekilde para kazanmak isteyen profesyonel yatırımcılar rotalarını gelecek vaadeden coinlere doğru çevirmiş durumda.

Bitcoin’in Fiyatı Nasıl Şekilleniyor?

Bitcoin ne olur diye merak ediyorsanız hemen cevaplayalım. Yatırımcılar için en önemli kripto para birimlerinden biri olan ve bu sektörün öncüsü sayılan Bitcoin için fiyat etkilenme faktörleri birçok coin ile benzer özellikler gösteriyor. Dünya çapında BTC hakkındaki haberlerin yanı sıra Bitcoin’e olan arz ve talep dengesi de bu fiyatlanmayı önemli ölçüde tetikliyor. Kripto sektöründeki olumlu haberlerden yukarı yönlü etkilenen Bitcoin, olumsuz haber ve skandallardan da tam tersi bir şekilde etkileniyor. 

Bitcoin sınırlı arza sahip ve kripto madencilik ile kazılan bir kripto para olduğu için bu alandaki maliyetler de Bitcoin’in fiyatını etkileyen temel unsurlar arasında. Ayrıca Amerikan FED açıklamaları da yatırımcı sayısını ve oranlarını etkilediği için Bitcoin için belirleyici fiyatlanma parametrelerinden birisi olarak önümüze çıkıyor.

Bitcoin Yılbaşı Öncesi 30,000$ Olur Mu?

Gündemde yer alan son gelişmeler ve kripto piyasaların biraz güven kaybetmesi sebebiyle Bitcoin makalenin yazıldığı gün itibariyle 16,700 dolar civarından fiyatlanmış durumda. 65 bin dolar ve üstü dönemleri göz önüne alındığında piyasa açısından çok düşük kalan bu fiyat hareketleri doğrultusunda uzmanlar Bitcoin’in yılbaşından önce 30,000$ olmasını beklemiyor. Özellikle dünya çapında ortaya çıkan enflasyon ve ekonomik krizler BTC için yükselişi getirebilecek yeni yatırımları biraz olsun durdurmuş durumda.

Yine de belirtmemiz gerekir ki 100 dolar fiyatlanma üzerinden hareketlerini gerçekleştirdiği yıllarda da Bitcoin’in bu seviye yükseleceğini birçok yatırımcı asla tahmin bile edemezdi. Sürprizlere açık olan bu kripto para birimi şimdilik beklenen seviyelere erişemeyecek gibi dursa da yakın gelecekte farklı bir hamle ile tekrar yükselişe geçebilir.

En İyi Bitcoin Alternatifleri

Bitcoin piyasanın amiral gemisi konumda olsa da birçok yatırımcıya artık büyük kazançlar sağlayan performansından uzak gözüküyor. Piyasaları hacmi itibariyle doğrudan etkileyen Bitcoin yatırımcıları benzer kazançlar sağlamak için alternatiflere yönelim gösteriyor. Gelecek vadeden coinler bu yüzden günümüzde profesyonel ve yeni başlayan yatırımcıların ilgini toplamış durumda. Sizler için bu coinlerden birkaçını inceledik.

1. Dash 2 Trade

Kripto para sektörünün en önemli unsurlarından biri olan doğru analizleri yapmak yatırımcılara gerçek kazançlar getirebiliyor. Bu analizleri yapacak seviyede olmayan veya buna vakti olmayan kullanıcılar için ortaya çıkmış ve büyük ilgi gören Dash 2 Trade ön satış sürecini başlatmış durumda.

Dash 2 Trade platform olarak kullanıcıları için coinlere ait alım ve satım sinyallerinin yanı sıra yeni projelerle alakalı detaylı analizleri de sunuyor. Piyasadaki büyük hareketleri anlık olarak kullanıcılarına ileten platform böylece farklı noktalardan kâr elde etme şansını yatırımcılarının önüne sunmuş oluyor. Piyasadaki kaliteli analiz eksikliğini kapatan bu proje kendine ait D2T tokena sahip ve kullanıcılar bu token ile platforma abone olabilirler.

Platform şu an starter ve premium olmak üzere iki abonelik türüne sahip. Bu abonelik türlerinden starter paket daha temel analiz ve bilgileri kullanıcılara sunarken premium abonelik çok daha geniş çapta bir hizmet almanızı sağlıyor. Şu an 3. aşama ön satışını gerçekleştiren proje hem yeni başlayan hem de profesyonel yatırımcılar için ideal bir konumda bulunuyor. 

İlk 2 aşamadaki ön satışını hızlı bir şekilde tamamlayan projenin yerel kripto para birimi D2T coin, uzmanlar tarafından en iyi gelecek vadeden coinler arasında gösteriliyor. Bu coinin ERC-20 yapıda oluşturulduğunu ve Ethereum alt yapısına ait birçok teknolojiyle uyumlu olduğunu da notlarımız arasına eklememiz gerekir.

2. Calvaria

Bitcoin’in yükeliş serüveni doğrudan tüm altcoinleri etkilerken blok zincir teknolojisi geçtiğimiz yıllarda kripto oyun alanıyla da tanışmış oldu. Calvaria projesi günümüzün en popüler NFT kart oyunlarından biri olarak ön satışına yakın zamanda başladı ve uzmanlar tarafından Bitcoin’e benzer bir sıçrama yaşaması bekleniyor. Bunun en büyük sebebi ise popüler kart oyunları kültürünün blok zincir teknolojisi ile bir araya getirmesi ve kripto oyuncuları için yepyeni bir fırsat ortamı yaratması gösterilebilir.

Bu oyunda yer alan NFT kartlarınız, platform üzerinde rakiplerle mücadeleye girmeniz için gerekli ‘materyal’ durumunda ve projenin native para birimi olan RIA coin aracılığıyla bu kartlara erişim sağlayabiliyorsunuz. Platformda NFT kartlarınızı geliştirmek için de RIA kullanmanız gerekmekte ve bu da RIA coinin değerini daha da artıracak bir unsur. 

Calvaria üzerindeki yarışmalar ve rekabette eRIA adındaki tokenlardan da kazanıp NFT kartlarınızı güçlendirebilir ve rakiplerinize karşı daha iyi mücadele edebilirsiniz. Ayrıca platform sizlere RIA coinlerinizi stake ederek pasif gelir elde etmenizi sağlayan bir staking platformu da sunarak güçlü yanlarını ortaya koyuyor.

Makalemizi yazdığımız gün itibariyle başarılı geçen 3 aşama ön satışın ardından 4. ön satış aşaması başlayan Calvaria’da şu an 1 USDT = 40 RIA token satış fiyatına sahip. Her aşamada bu fiyat daha da yukarı çıkacak şekilde planlandığı için erken dönemde projeye yatırım yapmak kullanıcılar için önemli. Bu yüzden de ilk aşama ön satışlar hızlı bir şekilde başarıyla tamamlandı diyebiliriz. Bitcoin benzeri potansiyel yükselişlere sahip Calvaria projesinin ön satışına katılmak için resmi web sitesinden RIA coin satın alım yapabilirsiniz.

RIA yatırımı yapmak için bir kripto cüzdanına da sahip olmanız gerektiğini hatırlatalım. 

Özet

Bitcoin finans piyasalarında bir devrim gerçekleştirdi ve geleneksel piyasalar dışında da yüksek kazanç imkanları sunan bir alanı tüm dünyaya tanıtmış oldu. Yukarıda bahsettiğimiz gibi erken dönemlerde bu tarz projelere yatırım yapmak birçok insan için ömür boyu kazanabileceği paralardan çok daha fazla kazancı tek bir yatırımla getirebiliyor. Günümüzde düşüş trendi halinde olan Bitcoin büyük hacmi sayesinde altcoinleri beslemeye devam ediyor. Bu yüzden birçok profesyonel yatırımcı gözünü gelecek vaadeden yeni coinlere dikmiş durumda.

Gelecek vaadeden yeni coinler potansiyelleri itibariyle hem önü açık hem de yeni yatırımcı çekecek kapasiteye sahipler. Bu yüzden erken dönemde elde edilecek avantajlar proje tamamen olgunlaşıp birçok kripto borsasında listelendiğinde büyük bir kârlılık getirebilir. Dash 2 Trade ve Calvaria gibi günümüzün gözde yeni projeleri de yatırımcıların bu yüzden ilgisini fazlasıyla çekiyor. Her iki projenin de topluluğu ve arkasında bulunan geliştirme ekibi bu projelerin en iyi Bitcoin alternatifleri arasında girmesine büyük katkı sağlıyor. Kripto para sektöründe arzu edilen kazançların büyük kısmının erken keşfedilen iyi projelerden kazanıldığını hatırlamamız gerekiyor.

Sorumluluk reddi: Bu bir sponsorlu içerik ve basın bülteni olup burada yazılanlar Kriptokoin.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır. Kaldıraçlı işlemlerde ve kripto para yatırımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

SHIB, Aptos ve 9 Altcoin İçin Son Dakika: Ortaklık ve Daha Fazlası!
SHIB, Aptos ve 9 Altcoin İçin Son Dakika: Ortaklık ve Daha Fazlası! Her ne kadar kripto para piyasalarında kripto kışı devam etse de bu altcoin’ler büyümeye devam ediyor. Son olarak SHIB, Aptos ve bu altcoin projeleri yeni gelişmelerini duyurdu. Kriptokoin.com olarak, başta Shiba Inu ve Aptos olmak üzere altcoin’lerdeki...
Nazlı Öykü Deniz 5 gün önce