Metrikler Konuşuyor: Bitcoin Fiyatı 2023’te Nereye Gidiyor?

Vural Erkan
Vural Erkan 4 hafta önce
318 görüntülenme
Metrikler Konuşuyor: Bitcoin Fiyatı 2023'te Nereye Gidiyor?

Hızla gelişen kripto para ekosistemi, ABD ve Avrupa Birliği’nde gelen düzenlemelerle 2023’te yeni bir aşamaya giriyor. Peki metriklere göre Bitcoin fiyatı 2023’te nereye gidecek?

Bitcoin fiyatı konusunda modeller başarısız oluyor

Kriptokoin.comdan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, 2022 boyunca dijital varlık piyasasının geri kalanıyla birlikte inişli çıkışlı bir yolculuk geçirdi. Lider kripto, yıla 46.700 dolar civarında el değiştirerek başladı. Şu anda %64’ün üzerinde düşüşle 16.560 dolardan işlem görüyor. Sonuç olarak, kripto paranın piyasa değeri 1 Ocak 2022’de yaklaşık 900 milyar dolardan düşerek yılı yaklaşık 320 milyar dolarla bitirdi.

2022’de Bitcoin fiyat trendi

Bitcoin’in fiyat düşüşünü, tüm kripto para piyasasının bu yıl içinden geçtiği olağanüstü koşullara bağlamak mümkün. Bu açıdan, çeşitli piyasa varlıkları tarafından yapılan 2022 fiyat tahminlerini yeniden değerlendirmek önemli. En popüler tahminlerden biri, analist PlanB’nin Bitcoin Stoktan Akışa (S2F) modeliydi.

S2F modeli, BTC’nin Aralık 2022 itibariyle yaklaşık 110.000 dolar seviyesinde olacağını tahmin etti. Kripto para, yılı neredeyse %85 hedefin altında tamamladı. Bu da fiyat modelinin geçerliliği hakkında soru işaretleri uyandırıyor. Stok-akış modelleri, bir varlığa ilişkin iki değişkeni hesaba kattıkları için, genellikle geleneksel piyasalarda malları fiyatlandırmak için kullanılır: stok ve akış. ‘Stok’, varlığın mevcut toplam arzını ifade eder. ‘Akış’, varlığın her yıl yaratılan yeni arzını ifade eder.

Bir dijital varlık yönetimi platformu olan Nexo’nun kurucu ortağı ve yönetici ortağı Antoni Trenchev, S2F tahmin modelinin geçerliliği hakkındaki düşüncelerini paylaştı:

Piyasa talebi, düzenleyici değişiklikler ve teknolojik gelişmeler dahil olmak üzere Bitcoin fiyatını etkileyebilecek birçok faktör var. S2F modeli, Bitcoin’in gelecekteki fiyatı hakkında tahminler yapmak için kullanılabilecek bir araç. Ancak bunun belirli varsayımlara dayandığını ve gelecek için kesin bir rehber olmadığını akılda tutmak önemli.

S2F’nin yanı sıra, Bitcoin’in yakın ve uzak gelecekteki fiyatını tahmin etmeye çalışmak için başka modeller de kullanıldı. İki popüler teori Elliott Wave Teorisi ve Hiperdalga Teorisi. Her ikisinin de kökleri geleneksel finans piyasalarında bulunsa da, BTC’nin fiyatını tahmin etmedeki başarıları da nispeten sınırlı kaldı.

“Bitcoin tamamen öngörülemez bir varlık!”

Bitcoin’in bir varlık olarak yolculuğuna yalnızca on yıldan biraz daha uzun bir süre önce başladığını düşünürsek, altın veya gümüş gibi emtialar ve Apple ve Microsoft gibi diğer önde gelen teknoloji hisse senetleri ile karşılaştırıldığında, kripto para biriminin hala fiyat keşfinin yeni aşamalarında olduğunu söylemek mantıklı. Bu nedenle, çeşitli BTC fiyat tahminleri olsa da, bu modelleri hesaba katmak için döngüsel verilerin sınırlı kullanılabilirliğini hatırlamak önemli.

Bitcoin fiyatı

Trenchev, Bitcoin fiyatını tahmin etmeye çalışmak için kullanılabilecek birçok farklı model ve yaklaşım olduğunu sözlerine ekliyor. Bazı insanlar, kalıpları ve eğilimleri belirlemek için geçmiş fiyat ve hacim verilerini incelemeyi içeren teknik analizi kullanır. Diğerleri, bir varlığın arz ve talebini etkileyebilecek temel faktörlerin değerlendirilmesini içeren temel analizi kullanır. Tek bir model veya yaklaşım evrensel olarak Bitcoin’in fiyatını tahmin etmek için en güvenilir olarak kabul edilmez. Ayrıca, herhangi bir yatırım kararı verirken bir dizi faktörü göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Blockchain çözüm sağlayıcısı Solidity.io’nun CEO’su ve kurucu ortağı Alex McCurry, Trenchev ile aynı doğrultuda şunları söylüyor:

Bitcoin tamamen öngörülemez bir varlık. Bitcoin söz konusu olduğunda emin olunabilecek tek şey, Bitcoin ağının altında yatan temel değer ve sahiplerine ve yatırımcılara sunduğu değerdir. Bu nedenle, makroekonomik ortamda uzun vadeli benimsenme ve değer tahmin edilebilir. Ancak kesin bir fiyatın mükemmel bir şekilde zamanlanması imkansızdır.

Önemli bir husus, Bitcoin fiyat eğilimlerini değiştirebilir

Bitcoin, akıllı sözleşme uyumlu bir ağ olmadığı için, varlığın faydası bir ödeme yolu ile sınırlandırılmıştır. Bu yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Bitcoin artık Lightning Network (LN) tarafından desteklenen her zamankinden daha fazla fayda sağlıyor. LN, hızlı, sorunsuz peer-to-peer işlemlere olanak tanıyan, Bitcoin ağının üzerine inşa edilmiş bir katman-2 ödeme protokolüdür. Ağın ölçeklenebilirliğini büyük ölçüde geliştirmeye yardımcı olur. En son, Michael Saylor’ın MicroStrategy’si, Lightning Network destekli yazılım ve çözümleri 2023’te piyasaya sürmeyi planladığını duyurdu.

Bitcoin fiyatı

MicroStrategy ayrıca Bitcoin’i hazinesine eklemeye devam ediyor. 1 Kasım ile 21 Aralık 2022 arasında şirket, ortalama 17.181 dolar fiyatla toplam 42,8 milyon dolar karşılığında 2.395 BTC satın aldı. Vergi nedenleriyle, 22 Aralık’ta token başına 16.776 dolardan toplam 11.8 milyon dolara 704 BTC sattı. Geri alım olarak, şirket 24 Aralık’ta 13.6 milyon dolar nakit karşılığında 810 BTC satın aldı. BitcoinTreasuries’ten alınan verilere göre, bu, firmanın varlıklarını 132.500 BTC’ye koyuyor. Bu yazı yazılırken yaklaşık 2,2 milyar dolar değerinde BTC’ye sahip.

Küresel yatırım yöneticisi VanEck, 2023 için 11 kripto tahmini yayınladı. Bunların arasında BTC’nin ‘bir madenci iflas dalgasının ortasında’ ilk çeyrekte 10.000-12.000 dolara düşeceğini ve 2023’ün ikinci yarısında 30.000 dolara yükseleceğini iddia etti. McCurry, “Bitcoin’in 2023’te toparlanacağına inanıyorum. Ayrıca, 2024’e kadar Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2021’deki 69.000 dolardan önemli ölçüde daha yüksek bir seviyeye ulaşacağını düşünüyorum” diyerek bu tahmine katılıyor.

Trenchev, “Bitcoin fiyatının 2023’ün ikinci yarısında 30.000 dolara sıçraması mümkün. Ancak Bitcoin fiyatının oldukça değişken olduğunu ve çok çeşitli faktörlerden etkilenebileceğini de akılda tutmak önemli, ” açıklamasını yapıyor.

Bitcoin fiyatı

Türev piyasası ve Bitcoin fiyatı için keşif

Bitcoin fiyatının öngörülemeyen, değişken doğasına rağmen, varlığın türev piyasası, mevcut ve gelecekteki duyarlılığının önemli bir göstergesidir. Coinglass’ın verilerine göre, Bitcoin vadeli işlem piyasası şu anda 9 milyar doların üzerinde bir short pozisyona (OI) sahip. Aynı zamanda, Bitcoin opsiyon piyasasının short pozisyon değeri 3,4 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Ayrıca, OI’nin %76’sından fazlası kripto para birimi türev borsası Deribit’te bulunuyor.

Deribit’in baş ticari sorumlusu Luuk Strijers, 2023 için opsiyon verilerinin piyasanın Bitcoin fiyatı duyarlılığı hakkında hangi bilgileri ortaya koyduğu hakkında şunları söylüyor:

Haziran 2023 için genel put-call oranı 0,24, ki bu oldukça düşük. Bekleyen call sayısı, satıştan üç kat daha fazla olduğundan, bu genellikle yükseliş hissi anlamına gelir. Maksimum ağrı 19.000 dolarda ve aynı zamanda yukarı yönlü potansiyel gösteriyor. Yatırımcılar daha büyük strike fiyatlarda konumlanıyor (20.000 dolar, 25.000 dolar ve 30.000 dolar). Açıkçası, daha yüksek strike’ların primi çok daha düşük. Bu yüzden bunlar ters bir bahis olarak görülebilir veya call satıcıları tarafından getiri elde etmek için kullanılabilir.

Bitcoin fiyatı

Maksimum ağrı fiyatı, en fazla sayıda opsiyonun kayıpta olduğu fiyat noktasıdır. Strijers ayrıca, “FTX patlamasından bu yana, yatırımcılar kenarda duruyor. Sektörle ilgili haberlerin yanı sıra makroekonomik haberleri bekliyor gibi görünüyor. Zımni oynaklıklarda yeni düşük seviyeler yaşadık ve kısa vade’ler şu anda 30’ların düşük seviyelerinde işlem görüyor. Hatta günlük’lerin %30’un altında işlem gördüğünü görüyoruz. Aynı zamanda, likidite şu anda normalden düşük,” diyor.

Piyasa belirsizliği bir yana, 2023’te gelen düzenlemeler piyasaya istikrar getirebilir. Çünkü alana daha fazla gözetim sağlandığını hisseden yatırımcılar muhtemelen daha güvenli hissedeceklerdir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

V Systems Nedir? VSYS Ne İşe Yarar?
V Systems Nedir? VSYS Ne İşe Yarar? V Systems nedir? V Systems (VSYS), merkeziyetsiz ve hızlı bir veritabanı bulut depolama hizmeti olarak çalışan bir Blockchain platformudur. Kriptokoin.com olarak bu makalede V Systems nedir, ne sunar, VSYS coin nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi...
Emre Borsan 4 hafta önce