Dikkat: Bitcoin Fiyatı, Bu Borsada 62.000 Dolara Çıktı!

Emre Borsan
Emre Borsan 2 ay önce
746 görüntülenme
Dikkat: Bitcoin Fiyatı, Bu Borsada 62.000 Dolara Çıktı!

Nijerya’da Bitcoin’e olan talep rekor kırdı. Bununla birlikte ülkedeki Bitcoin fiyatı %60 ilâ %120 arasında değişiyor.

Nijerya’da yeni sisteme geçiş sıkıntıları

Nijerya’da seçimlerin yapılmasına haftalar kala en çok tartışılan konulardan biri de para biriminde değişiklikler yapılmasıdır. Bununla birlikte eski banknotların yenileriyle değişme zorunluluğunun getirildiği Nijerya’da yeni banknotlar konusunda kıtlık yaşanmaktadır.

Dikkat: Bitcoin Fiyatı, Bu Borsada 62.000 Dolara Çıktı!

Beraberinde uzun kuyrukların olduğu bankamatiklerden yapılan çekimler de dijital dönüşümden ötürü kısıtlanmıştır. Ardından tüm bu olan sorunlar ise Bitcoin’e geçişi hızlandırdı.

Günlük işlemlerde Bitcoin tercihi

Ülkede E-Naira’ya olan geçişin istenildiği seviyede değil ve Bitcoin ülkede çok daha fazla tercih edilmektedir. Ayrıca bu zor günlerde de en büyük kripto paranın kullanılmasını sağlıyor. Nijerya, daha önceden de P2P işlemlerde en büyük hacmin oluştuğu ülkelerden biridir.

Dikkat: Bitcoin Fiyatı, Bu Borsada 62.000 Dolara Çıktı!

Bu anlamda Nijerya, Paxful’un en büyük pazarı konumundaydı. Beraberinde nakit ve dijital para sıkıntısının yaşandığı ülkede, halkın bir bölümü günlük işlemleri için de Bitcoin’i tercih etmeye başladı.

Bitcoin fiyatı 40.000 ve 62.000 arasında değişiyor

Nijerya’daki önemli kripto para borsalarından biri olan NairaFX’te Bitcoin fiyatı 17.8 milyon Naira oldu. Bu da yaklaşık 38.600 dolara denk gelmektedir. Ayrıca LocalBitcoins adlı P2P borsasındaki fiyatın 62.000 dolara gelmesi de oldukça dikkat çekmektedir. Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere BTC, Avrupa borsalarında 22.867 dolardan işlem görmektedir.

Dikkat: Bitcoin Fiyatı, Bu Borsada 62.000 Dolara Çıktı!

Hükumet bilindiği üzere ülkede enflasyon ve para aklamanın önüne geçilmesi amacıyla yeni banknotları piyasaya sürdü. Bununla birlikte halka 31 Ocak gününe kadar eski banknotların yenileriyle değiştirilmesi için süre tanındı. Ancak yaşanan zorluklardan ötürü ise bu süreç 10 Şubat’a uzatılmıştır.

Merkez bankası dijital paraya zorluyor

Nijerya hükümeti, nakitsiz para birimini teşvik etmeyi amaçladı ve vatandaşların bankamatiklerden günde maksimum 20.000 NGN (yaklaşık 43,50 dolar) çekmesine izin verilen ATM’lerden nakit çekme limitleri koydu ve günlük limit 100.000 NGN (yaklaşık 217 dolar) oldu. 

Bu, Nijerya’da BTC fiyatının ikinci kez artmasıdır. İlk örnek, merkez bankası lisanslı finansal hizmetlerin ülkedeki kripto para borsalarına hizmet vermesini yasakladığında BTC priminin %36’ya yükselmesiydi.

Dikkat: Bitcoin Fiyatı, Bu Borsada 62.000 Dolara Çıktı!

Rapora göre Nijerya merkez bankası, Mastercard ve Visa gibi küresel kartlarla rekabet edebilmek için yerel bir kart programı oluşturdu. Bu, Nijeryalılara banka kartı hizmetlerine daha iyi erişim sağlama ve genellikle pahalı olan uluslararası kart ücretlerinden ve dönüştürme masraflarından kaçınma girişimindeydi, banka ‘AfriGo’ kart programını yayınladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Metaverse Coin Tahminleri: Şubat Bu 8 Altcoin'in Ayı!
Metaverse Coin Tahminleri: Şubat Bu 8 Altcoin’in Ayı! Yılın başından bu yana, çoğu metaverse coin değer kazandı. Kripto para piyasasının güvenini artırdı. Yükseliş modeli takip ediliyor Bu toparlanma sırasında yatırımcılar en iyi kripto para birimlerini seçiyor. Ayrıca düşen takoz olarak bilinen iyi bilinen yükseliş modelini...
Emre Borsan 2 ay önce