Bitcoin Fiyatı, Bu Son Dakika Gelişmesiyle Fırladı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
1.331 görüntülenme
Bitcoin Fiyatı, Bu Son Dakika Gelişmesiyle Fırladı!

Bitcoin fiyatı, ABD federal yetkililerinin, bir alıcı bulunamaması durumunda Silicon Valley Bank’taki (SVB) sigortasız mevduatları korumayı düşündüklerini bildirmesinin ardından 21.400 doların üzerine çıktı. İşte detaylar…

Silicon Valley Bank için kurtarma planı ortaya çıktı

Federal bankacılık ve finans düzenleyicileri gece saatlerinde yaptıkları ortak açıklamada, Silicon Valley Bank’taki tüm mevduat sahiplerinin Pazartesi günü tamamlanacağını ve fonlarına erişebileceklerini söyledi. SVB alacaklılarının kabaca yüzde 85’i, FDIC sigortası olmayan hesaplarda para tutuyordu. Bu, federal bir işlem veya bankanın doğrudan satın alınması olmaksızın bu fonların geri alınamayacağı anlamına geliyordu.

'İşler Çirkinleşebilir' İşte Bitcoin İçin İzlenecek Seviyeler!

Öncelikle Washington Post’un, adının açıklanmaması koşuluyla konuşan üç kişiye dayandırdığı haberine göre, mali sistemde bir paniği önlemek amacıyla ABD Hazine Bakanlığı, ABD Merkez Bankası ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) yetkilileri, tüm sigortasız mevduatların güvence altına alınmasını tartıştı.

Banka için devam eden bir müzayedenin kabul edilebilir bir alıcı getirmemesi durumunda, hükümetin eylemi olası bir geri dönüş pozisyonu olabilir. Haber, müzayedeyi bilen iki kişiye atıfta bulunarak, tekliflerin bu öğleden sonra verilmesi gerektiğini söyledi. Bir kurtarma planı veya satın alım olmaksızın, SVB’de bankacılık yapan şirketler maaş bordrosunu karşılamakta güçlük çekebilir. Üstelik, bankanın çöküşünden hemen önce başlatılan çekler veya havaleler başarısız olabilir. 

Bitcoin Yatırımcıları Dikkat: FED Mart'ta Bunu Yapabilir!

Resmi açıklama da geldi

Washington Post haberinin yayınlanmasının ardından Türkiye saati ile sabah saatlerinde resmi bir açıklama geldi. Haberin yayılmasının ardından ABD Hazine Bakanı Janet L. Yellen, ABD Merkez Bankası (FED) Yönetim Kurulu Başkanı Jerome H. Powell ve FDIC Başkanı Martin J. Gruenberg ortak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada aşağıdaki ifadeler yer aldı:

FDIC ve FED kurullarından bir tavsiye aldıktan ve ABD Başkanı’na danıştıktan sonra, Sekreter Yellen, FDIC’nin Silicon Valley Bank, Santa Clara, Kaliforniya’daki kararını tüm mevduat sahiplerini tamamen koruyacak şekilde tamamlamasını sağlayan eylemleri onayladı. Bugün, halkın bankacılık sistemimize olan güvenini güçlendirerek ABD ekonomisini korumak için kararlı adımlar atıyoruz.

SVB Batışı BTC ve Bunları Alın

Bitcoin fiyatı SVB gelişmelerinden etkilendi

Bitcoin fiyatı, bu kurtarma ve/veya satın alma haberi üzerine yükseldi. Son işlemlerde, BTC’nin değeri yüzde 10’luk bir yükseliş görmüş oldu. Piyasa değeri ile en büyük kripto para birimi, günlük bazda 20.334 dolardan 22.595 dolara kadar yükseldi. Yazım sırasında, 22.283 dolardan el değiştiriyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi coin, 10 Mart Cuma günü 19.600 dolara kadar düşmüştü. Ayrıca, son yükseliş ile, en büyük kripto para biriminin piyasa değeri de 390 milyar dolardan 430 milyar dolara kadar çıkmayı başardı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Kripto Para Şirketine Darbe: ABD Kapattı!
Bu Kripto Para Şirketine Darbe: ABD Kapattı! Kripto para odaklı bir banka olan Signature Bank, ABD’li düzenleyicilerden bir darbe yedi. Düzenleyiciler, sistemik riski gerekçe göstererek kripto odaklı bankayı kapattı. İşte detaylar… Kripto para odaklı Signature Bank kapatıldı Silicon Valley Bank’ın (SVB) geçen haftaki çöküşü,...
Aslı Dinçer 2 hafta önce