Bitcoin Fiyatı Buna Kilitlendi! FED Faiz Beklentisi Ne?

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 1 hafta önce
739 görüntülenme
Bitcoin Fiyatı FED Faiz Beklentisine Kilitlendi

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranlarını düşürme ihtimali önümüzdeki hafta kripto para piyasasını etkileyebilir. Goldman Sachs analistleri, 22 Mart’ta yapılacak FOMC toplantısında faiz artırımı yapılacağı beklentisinden vazgeçti.

Goldman’ın Fed faiz beklentisi değişti: İndirim bekleniyor

Finans dünyasında, Fed’in pandemi esnasında kullandığı en son kurtarma paketi tüm piyasada şok dalgaları yarattı. ABD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından faiz oranı değişikliği olasılığını tahmin eden CME FedWatch Tool, geçtiğimiz günlerde FOMC toplantısından sadece dokuz gün önce tahmin edilen faiz artışlarında düşüş bildirdi. Bu haber, yatırımcıların yatırım stratejilerini yeniden düşünmelerine ve portföylerini buna göre ayarlamalarına neden oluyor.

CME FedWatch Tool’a göre, FOMC’nin 50 baz puanlık (bps) faiz artışı tahmini bir gün önceki %40’tan %18,1’e düştü. Bu arada 25 baz puanlık artış ihtimali %81,9’a yükseldi. Tahmini oran artışındaki bu keskin düşüş, piyasaya önemli miktarda likidite enjekte eden son kurtarma paketlerine bağlanabilir.

COVID-19 salgınının ekonomik etkisini hafifletmeye yardımcı olmak için uygulamaya konulan son teşvik paketleri, para arzını artırdı ve borçlanma maliyetlerini düşürdü. Bu durum, ABD’nin borçlarını finanse etmek için kullanılan tahvillere olan talebin azalmasına yol açtı. Sonuç olarak, ABD Hazine tahvillerinin getirisi yükseldi ve faiz artırım olasılığı azaldı.

14 Mart Salı ABD istihdam verileri açıklanıyor

Yatırımcılar, ekonominin sağlığı hakkında daha fazla bilgi sağlayacak olan ABD Şubat Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin 14 Mart Salı günü açıklanmasını sabırsızlıkla bekliyor olacaklar. Bu veriler, FOMC’nin 22 Mart’taki nihai faiz artırımını belirlemede çok önemli olacak. TÜFE verileri enflasyonun beklenenden hızlı yükseldiğini gösterirse, FOMC faiz oranlarını tahmin edilen 25 baz puandan fazla artırmayı seçebilir.

50 baz puanlık faiz artırım ihtimalinin azaldığı haberi piyasada şimdiden etkisini göstermeye başladı. Yatırımcılar paralarını tahvillerden çıkarıp düşük faizli bir ortamda iyi performans göstermesi beklenen hisse senetleri, kripto para birimleri ve emtialar gibi daha riskli varlıklara taşıyor. Yatırım stratejisindeki bu değişiklik, S&P 500 ve Nasdaq Composite gibi büyük endekslerin tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasıyla borsanın toparlanmasına neden oluyor.

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, ABD istihdam verileri ve Fed faiz kararı öncesinde 24.000 doları geri aldı.

FED faiz kararı, önümüzdeki hafta kripto para piyasasın nasıl etkileyebilir?

Fed’in 50 baz puanlık faiz artırımı olasılığındaki son düşüşün, önümüzdeki hafta Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para piyasasını nasıl etkileyeceğini kesin olarak tahmin etmek zor. Bununla birlikte, piyasayı potansiyel olarak etkileyebilecek bazı faktörler var:

  • Birincisi, 14 Mart’ta açıklanacak olan TÜFE verilerinin enflasyonun beklenenden yüksek çıkması, Merkez Bankası’nın faiz artırma ihtimalini daha da azaltabilir. Bu da tarihsel olarak düşük faizli ortamlarda iyi performans gösterdikleri için kripto para birimleri için olumlu bir haber olarak görülebilir.
  • İkincisi, son teşvik paketleri ve piyasaya likidite enjeksiyonu, yatırımcılar daha yüksek getiri sağlayabilecek alternatif varlıklar aradıkça potansiyel olarak kripto para birimlerine olan talebin artmasına neden olabilir. Bu da potansiyel olarak kısa vadede Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatında bir artışa yol açabilir.

Bununla birlikte, kripto para piyasasının oldukça volatil olduğunu ve düzenleyici değişiklikler, haberler veya küresel ekonomik gelişmeler gibi çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilecek ani fiyat hareketlerine tabi olduğunu belirtmek önemlidir. Bu nedenle, herhangi bir yatırım kararı vermeden önce dikkatli olmak ve kapsamlı araştırma yapmak her zaman önemlidir.

Çözüm

Sonuç olarak, son kurtarma paketlerinin FOMC tarafından bir faiz artırımı olasılığı üzerinde önemli bir etkisi oldu. Faiz artırım beklentisindeki düşüş, yatırımcıların yatırım stratejilerini değiştirmesine neden olarak borsada ralliye neden oldu. Ancak 14 Mart Salı günü Şubat ayı TÜFE verisinin açıklanması, FOMC’nin 22 Mart’taki nihai faiz artırımının belirlenmesinde önemli olacak. Yatırımcılar, piyasada bir sonraki hamlelerini belirlemek için bu verileri merakla bekliyor olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Azcoinnews

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Şirketlerin Sepetinde MATIC ve 10 Altcoin Var
Batan Şirketlerin Sepetinde MATIC ve Bu 10 Altcoin Var! En son raporlara göre, günün kripto rallisi iflas eden birkaç kripto şirketinin rezervlerini büyütüyor. Bu şirketlerden FTX’in rezervlerinde hala kullanabileceği 63 milyon dolar değerinde MATIC ve ETH bulunuyor. FTX’in rezervleri 63 milyon dolar yükseldi: MATIC, ETH, USDC...
Buğra Çağlar 1 hafta önce