Bitcoin Fiyatı Ne Kadar Düşebilir? İşte 3 Korkunç Tahmin!

Vural Erkan
Vural Erkan 26 Kasım 2022
21 görüntülenme
Bitcoin Fiyatı Ne Kadar Düşebilir? İşte 3 Korkunç Tahmin!

Kime sorduğunuza bağlı olarak Bitcoin fiyatı için 16.000 dolar seviyesi bir ‘dipten satın alma’ fırsatı veya gerçekleşmeyi bekleyen bir ayı piyasası kapitülasyonu oluyor.

Bitcoin fiyatı gerçekten ne kadar düşebilir?

Lider kripto, Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 doları gördü. O zamanda bu yana bir yılı aşkın bir süredir düşüş eğiliminde kaldı. BTC fiyat performansı, yatırımcılar için %77’ye varan kayıplara neden oldu. Ancak BTC gerçekten ne kadar düşebilir?

Bitcoin traderları ve analistleri, 2022’nin BTC’nin en yeni ayı piyasası yılı olduğu konusunda hemfikir. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere BTC, yıla yaklaşık 46.000 dolar seviyesinden başladı. Yaklaşık 1 yıldır çok az rahatlama gördü. O zamandan beri Kasım 2020’den beri görülmeyen seviyelere geri döndü. Bu, BTC’yi tarihsel ayı piyasası alt bölgesine yerleştirdi. En son zirveden bu yana maksimum yaklaşık %77 kayıp yaşayan Bitcoin’in düşmesi için çok az yeri kalmış olabilir. Ancak bu seferin farklı da olması mümkün. En popüler kripto analistlerinden bazıları, Bitcoin’in nerede dibe vuracağı konusunda görüşlerini açıklıyor.

Bitcoin fiyatı

CryptoBullet için 16.000 dolar civarı “rahat satın alma” bölgesi

Tanınmış bir sosyal medya kişiliği, 2022’nin başlarından kalma bir teoriye bağlı kalıyor. Bu, belirli bir on-chain ölçümle ilgili. CryptoBullet için Yok Edilen Kümülatif Değer Günleri (CVDD), makro Bitcoin diplerine ilişkin hâlâ önemli bir fikir veriyor. CVDD, esas olarak, bir kripto paranın yeni bir cüzdana taşındığında ne kadar ‘tutulduğu’ sayıyor. Analitik kaynağı Woobull’un bir ‘kalibrasyon faktörü’ olduğunu açıkladığı, pazarın genel yaşına oranın 6 milyona bölünmesiyle ifade ediliyor.

Geçmişe bakıldığında, CVDD kumda önemli bir çizgi olarak hareket etti. Bu sefer farklı değilse, muhtemelen BTC şimdiden alıcılara mümkün olan en iyi kar fırsatını veriyor. Woobll’a göre CVDD şu anda 15.900 dolar civarında. CryptoBullet 26 Kasım’da Twitter takipçilerine, şu paylaşımı yaptı:

Burada, CVDD’de Bitcoin satın alırken kendimi rahat hissediyorum. Daha aşağı inebilir mi? Tabii ki mümkün. Başka bir kripto şirketi iflas ederse veya böyle bir şey olursa BTC, CVDD’nin altına düşecek. Ancak çok fazla değil. Düşüş eğiliminin büyük kısmı bitti.

CVDD açıklamalı grafik / Kaynak: CryptoBullet/ Twitter

Filbfilb’in BTC için en kötü durum senaryosu: 6.500 dolar

Kripto analisti, bu sefer ayıların ne kadar kötü ısırdığını sürekli olarak yeniden değerlendiriyor. Ticaret grubu Decentrader’ın kurucu ortağı Filbfilb, makro koşulların kötüleşmesi durumunda, muhtemelen BTC’nin yeni yıl civarında 10.000 doları görebileceğini söylüyor.

Ancak bu, FTX fiyaskosundan önceydi. Bunun sonucunda ayı piyasası yangınına eklenen yakıt, onun yeniden düşünmesine neden oldu. Filbfilb, potansiyel dip noktalar olarak güçlü teklif desteği alanlarını özetliyor. Analist, “Ancak bunlar değişir. Büyük bir teklif ‘merdiveni’ spot fiyatın hemen altındadır. 12.000-14.000 dolara odaklanır. Aynı zamanda, nihai desteğin 6.000 dolara kadar düşmesi mümkün,” diyor.

Filbfilb ayrıca, daha fazla kripto iflası gibi bir siyah kuğu olayının, üst destek alanında bir ani artışı tetikleyebileceğini ve potansiyelin bir sonraki adımda 10.000 dolar veya daha düşük seviyelere çıkabileceğini belirtiyor. Bununla birlikte, mevcut koşullar altında 6.000 dolar bölgesine bir gezinin ‘olası olmadığını’ söylüyor.

Bitcoin fiyatı
Likidite ısı haritası verileriyle BTC 1 haftalık mum grafiği / Kaynak: TradingView

Bitcoin fiyatı için gözler 14.000 dolarlık ödülde

Filbfilb’in borsa emir defterlerindeki teklif desteğinin üst bandı, artan sayıda yorumcu için popüler bir hedef. Çoğu trader içim 14.000 dolar şu anda radarda önemli bir nokta. Bu yüzden, buralardan girişleri şimdiden planlıyorlar. Bu alan aynı zamanda BTC kayıplarını tüm zamanların en yüksek seviyelerine karşı önceki ayı piyasalarıyla uyumlu hale getirecek.

Bitcoin fiyatı
BTC düşüşü ve tüm zamanların en yüksek seviyeleri grafiği / Kaynak: Glassnode

Analist Rekt Capital ise haftalık zaman dilimlerinde 13.900 doların önemli bir destek hattı oluşturduğunu söylüyor. Ayrıca, bunun 2020’nin ikinci yarısından bu yana test edilmediğini belirtiyor.

BTC açıklamalı grafik / Kaynak: Rekt Capital/ Twitter

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Analist, Bitcoin Almak İçin En İyi Zamanı Açıkladı!
Analist, Bitcoin Almak İçin En İyi Zamanı Açıkladı! Kripto analistleri, Kasım ayının Bitcoin (BTC) biriktirmek için en iyi zaman olduğunu iddia ediyor. Analist Ben Armstrong, BTC’yi 10 bin dolardan beklemenin umursamazlık olacağını ileri sürüyor. Analist, zirvede kar almamanın ve dipte satın almamanın, insanların pişmanlık duyacakları...
Vural Erkan 26 Kasım 2022