Bitcoin Fiyatı İçin 5. Dalga Uyarısı: Bu Diplere Düşebiliriz!

Emre Borsan
Emre Borsan 4 hafta önce
1.091 görüntülenme
Bitcoin Fiyatı İçin 5. Dalga Uyarısı: Bu Diplere Düşebiliriz!

QCP Capital, Bitcoin için %47’lik ralliye rağmen düşüş eğilimi gösteren Elliott Wave modelinde kaldığını söylüyor

Bitcoin için diriliş

Bitcoin’in (BTC) bu yıl yeniden dirilişi, birçok analisti kripto ayı piyasasının sona erdiğine ve en az dirençli yolun daha yüksek tarafa doğru olduğuna ikna etti. Ancak QCP Capital aksini önermektedir. Singapur merkezli kripto opsiyon ticaret devine göre Bitcoin’in yılbaşından bugüne kadarki %47’lik rallisi, Kasım 2021’de başlayan daha geniş bir düşüş içinde bir ‘ayı nefesi’ gibi görünüyor ve ayı piyasasının son ayağı yakında devam edebilir.

Analiz, Ralph Nelson Elliott tarafından 1938’de ‘Dalga İlkesi’ adlı kitabında tanıtılan Elliot Wave teorisine dayanmaktadır. Teori, varlık fiyat hareketlerinin, tekrarlayan bir dalga modelini gözlemleyerek ve tanımlayarak tahmin edilebileceğini varsayar.

Bitcoin Fiyatı İçin 5. Dalga Uyarısı: Bu Diplere Düşebiliriz!

Elliott, piyasa trendlerinin beş dalgada ortaya çıktığını buldu; bunlardan 1, 3 ve 5. Dalgalar, birincil eğilimi temsil eden ‘itici dalgalar’dır. 2. ve 3. dalgalar, önceki dürtü dalgalarına geçici bir ‘nefes’ veren ‘geri izleme dalgalarıdır’. Önemli bir kural, ilk dalganın kabaca beşinci dalgayla aynı boyutta olma eğiliminde olması ve üçüncü dalganın genellikle en uzun olmasıdır.

Yeni dalga ihtimali

QCP’nin analizinde, Bitcoin’in Kasım 2021’deki rekor yüksek seviyesi olan 69.000 Dolar’dan Ocak 2022’deki düşük seviyesi olan 39.000 dolara kayması 1. dalgayı temsil ediyor ve ardından Mart 2022’ye kadar 48.000 dolara sıçraması 2. dalgayı temsil ediyor. 48.000 dolardan Kasım 2022’nin en düşük seviyesi olan 15.480 dolara düşüş, 3. dalgayı temsil ediyor ve son sıçrama, 2. dalgaya benzer bir ayı nefesi olan 4. Dalgayı oluşturuyor.

Sırada, QCP’nin analizine göre kripto para birimini daha derin olmasa da 3. dalganın en düşük seviyesi olan 15.480 dolara kadar itebilecek olan 5. dalga var. QCP Capital’in piyasa içgörüleri ekibi Çarşamba günü yayınlanan bir güncellemede, ‘Ağustos 2022 düzeltme zirvesine karşı potansiyel bir ikili tepe oluşuyor ve Mayıs 2022 tepkisi 25.300 ile düşük.’ dedi. Ardından, ‘Bunun üzerinde, 28.800-30.000 gibi devasa bir dirence sahibiz. Bu seviyeler kırılana kadar, 5 dalga sayımız hala geçerli ve son bir 5. dalga daha düşecek.’ diye eklendi.

QCP’nin analizi, eski Goldman Sachs analisti William Noble’ın CoinDesk’e kripto para biriminin 56.000 dolara doğru bir ralli için hazır olduğunu söylemesinden bir hafta sonra geldi. Dalgaları tanımlamak bir sanattır. Her dalga, aşağıda görüldüğü gibi alt dalgalara bölünebilir, bu da analizi geleneksel Dow Teorisi ile karşılaştırıldığında oldukça zorlayıcı hale getirir.

QCP’nin grafiği, beş dalgalı düşüş yapısını gösteriyor ve beşinci ve son dalga daha düşük, henüz ortaya çıkmadı. Yılbaşından bugüne kadar olan kazançla tanımlanan 4. dalga, Ağustos 2022’nin en yüksek seviyesine kadar uzanan bir direnç seviyesi olan 25.000 dolar civarında durdu. Şimdi daha düşük bir dönüş, QCP’nin işaret ettiği gibi potansiyel bir çifti teyit eder ve 5. dalga satışının başlangıcına işaret edebilir. Devam eden 4. dalga 28.800-30.000 dolar direnç aralığının üzerine çıkarsa beş dalgalı düşüş yapısı geçersiz olacaktır. Kriptokoin.com verilerine göre Bitcoin, 23.907 dolardan işlem görmektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Çöküşleri Öngören Analist, Bitcoin Sattı: Bu Dipleri Bekliyor!
Çöküşleri Öngören Analist, Bitcoin Sattı: Bu Dipleri Bekliyor! Kasım 2022’de dibe vururken Bitcoin (BTC) satın alan bir trader, önde gelen kripto para birimindeki varlığının yarısını neden sattığını açıkladı. İşte detaylar… Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz. DonAlt, Bitcoin satma gerekçesini açıkladı: 19.000 dolar bekliyor...
Aslı Dinçer 4 hafta önce