Bitcoin Fiyatı Kritik Bölgeye Girdi! Sıradaki Ne?

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
439 görüntülenme
Bitcoin Fiyatı Kritik Sıradaki Ne

Bitcoin fiyatı güçlenen dolar endeksi (DXY) karşısında destek olarak 22.000 doları kaldırmakla tehdit ediyor. Lider kripto ABD’den gelen beklenenden güçlü istihdam verilerinin ardından 8 Mart’ta üç haftanın en düşük seviyesine geriledi. Sırada ne var?..

ABD istihdam verileri, BTC fiyatı üzerinde etkisini artırıyor

TradingView’den alınan veriler, BTC fiyatının gün içinde 21.858 dolara kadar düştüğünü gösteriyor. Bitcoin şu anda 22.000 dolar desteğini korumaya çalışıyor ve trader’ların aşağı yönlü hedefleri 21.300 dolardan hala çok uzakta. Popüler kripto analistlerinden Michaël van de Poppe, mevcut durumu “Bitcoin başlangıçta görmek istediğim gücü göstermiyor (dün hafif bir sıçrama yaşanıyor)” diye özetledi. Kripto analisti daha yüksek seviyeler için 23.000 doların kritik olduğunu söylüyor:

Bu durumda, bir sıçrama gerçekleşmeden önce 21,2 bin dolardaki dip seviyelere doğru biraz daha aşağı yönlü bir ivme aranıyor. 30 bin dolar istiyorsak, 23 bin doları çevirmek gerekiyor.

Bu arada, Twitter’dan kripto trader’ı Daan Crypto Trades, volatilitenin Bitcoin vadeli işlem piyasalarındaki hareketler sayesinde olduğunu savundu. Bunun “Binance vadeli işlem çiftinde büyük teklif derinliği, açık ilgi alanındaki oldukça artışla birleştiğinde” meydana geldiğini açıkladı.

Makro olaylar, hareketli kripto piyasasına geldiğinde karışık sonuçlar verdi

Kriptokoin.com olarak aktardığımız Fed Başkanı Jerome Powell’ın önceki gün ABD Kongresi huzuruna çıkması bir tepki uyandırmadı, ancak o günkü istihdam verileri piyasayı alt üst etti. Van de Poppe, günün tarım dışı istihdam artışlarına ilişkin yorumlarının bir bölümünde şunları yazdı:

İstihdam edilenlerde beklenti 197 bin oldu. Gerçek sayı 242 bin ki bu beklenenden daha olumlu… Powell’ın 2023’te faiz oranlarını daha fazla artırmak istediğini az önce duyduğumuz için risk odaklı yatırımcılar için pek iyi değil.

Bu tür “sıcak” istihdam rakamları, Fed’in finansal koşulları daha uzun süre daha sıkı tutmak için daha fazla hareket alanına sahip olduğunu ima ettiğinden, geleneksel olarak riskli varlıkları tedirgin ediyor.

Dolar iki üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı

Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 22 Mart’taki bir sonraki toplantısında ne kadar artıracağına ilişkin tahminler, düşen enflasyona ilişkin artan belirsizliğin kanıtı oldu. CME Group’un FedWatch Aracından alınan verilere göre, piyasa şu anda Şubat ayındaki 25 baz puan yerine 50 baz puanlık daha büyük bir faiz artışını tercih ediyor.

DXY, Bitcoin fiyatı için yükseliş bekleyen balinaları terste bıraktı

ABD dolar endeksi (DXY) de aynı şekilde Bitcoin boğalarını istenmeyen bir sürprizle karşı karşıya bıraktı. 7 Mart’taki güçlü seansın ardından Endeks, 1 Aralık 2022’den bu yana en yüksek seviyeleri olan 105,88’i vurduktan sonraki gün konsolidasyona girdi.

Yatırımcı David Brady, “DXY’yi izleyin… 106’nın üzerinde negatif farklı bir yükseliş için mükemmele yakın bir kurulum var, ardından en azından büyük bir geri çekilme veya 100’ün altına düşüş başladı,” diye tepki gösterdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Altcoin Projelerinde Ciddi Güvenlik Açığı
Büyük Uyarı: Bu Altcoin’lerde Ciddi Güvenlik Açığı Var! Blockchain güvenlik şirketi Verichains, ikisi borsa tokeni almak üzere 3 altcoin’in ciddi güvenlik açıklarına sahip olduğu konusunda uyarıyor. Yakın zamanda benzer iddialarla gündeme gelen altcoin projesi Algorand (ALGO) olmuştu. Verichains, büyük hacimli altcoin’lerin güvenlik açıkları konusunda uyardı...
Buğra Çağlar 2 hafta önce