Reklamı kapat

Bitcoin Fiyatı, Buradan Daha Ne Kadar Düşebilir?

Vural Erkan
Vural Erkan 27 Eylül 2022
0 görüntülenme
Bitcoin Fiyatı, Buradan Daha Ne Kadar Düşebilir?

Eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes, Bitcoin (BTC)’de long pozisyonlarda bulunan yatırımcıları uyardı. Hayes, varlığın değerinin 17.500 dolara düşmesine karşı  yatırımcıların dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. Peki, Bitcoin fiyatı ne kadar düşebilir? Kripto analisti Oluwapelumi Adejumo, bu soruya cevap arıyor. Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Bitcoin (BTC) zor bir yıl geçirdi

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere lider kripto Bitcoin (BTC) zor bir yıl geçirdi. Tüm zamanların en yüksek (ATH) seviyesinden %72 düştü. Bitcoin, yalnızca bu yıl değerinin %50’sinden fazlasını kaybetti. Birkaç kez, varlık değerinin 20.000 doların altına düştüğünü gördü. Bu arada, BTC tarihinde ilk kez bir önceki döngünün ATH’ı olan 19.750 doların altına düştü.

Yeni başlayanlar için, kripto piyasasının değişken doğası çok tahmin edilemez olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu yüzden, bunu belirlemenin kesin bir yolu yok. Piyasanın ne kadar öngörülemez olduğuna dair bir fikir edinmek için Ethereum’a (ETH) bakmak yeterli. ETH, merakla beklenen Merge’den sonra hiç de iç açıcı bir performans göstermedi.

Bitcoin

MVRV Z-Skoru’na göre Bitcoin (BTC)’nin değerinin altında

Ancak, bir varlığın fiyat performansını belirlemek için MVRV Z-Skoru gibi belirli metrikler kullanılabilir. MVRV Z-Skoru üç metriğe dayanır. Bunlar: Piyasa değeri (MV), Gerçekleşen Değer (RV) ve Z-skoru. Gerçekleşen puan, cüzdanlar arasında transfer edildiğinden beri her bir Bitcoin’in fiyatıdır Z puanı ise piyasa değeri ile gerçekleşen değer arasındaki sapma testidir.

Dolayısıyla, MVRV Z-Skoru, piyasa değeri ile gerçekleşen değer arasındaki oran ve tüm geçmiş piyasa değeri verilerinin standart sapması, yani (piyasa değeri – gerçekleşen değer) / std(piyasa değeri) olarak tanımlanır.

Çoğu zaman, MVRV Z-Score, Bitcoin’in aşırı veya düşük değerli olup olmadığını belirleme konusunda yardımcı olur. Tarihsel olarak, piyasa değeri gerçekleşen değerden önemli ölçüde yüksek olduğunda, bir piyasa üstünü (kırmızı bölge) belirtir. Bunun tersi bir piyasa dibi (yeşil bölge) anlamına gelir. MVRV Z-Skoru, gerçekleşen fiyat piyasa fiyatından biraz daha yüksek olduğu için BTC’nin değerinin altında olduğunu gösteriyor.

“BTC muhtemelen altı ay daha bu aralıkta kalacak”

Skor şu anda pazarın dibi olduğunu gösteren yeşil bölgede. Ayrıca, Terra LUNA çöktüğünden beri orada. 21 Eylül itibariyle, Z-skoru -0,14 olup, piyasa değerinin gerçekleşen değerden daha küçük olduğunu açıkça gösteriyor. O sırada MVRV 0,87 idi. 2020, 2019, 2014 ve 2011’deki önceki ayı piyasalarıyla karşılaştırıldığında, piyasa 20 gün ile 300 gün arasında bu bölgedeydi. Bu da BTC’nin fiyatının muhtemelen altı ay daha bu aralıkta kalacağını gösteriyor.

Bu arada, MV’nin BTC’nin dibe ulaşmış olabileceğin göstermesi, daha da düşemeyeceği anlamına gelmiyor. Ancak, bir sonraki direnç seviyesi olan 17.500 doların altına düşmek, bunun normal bir ayı piyasası olmadığını gösterir. Eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes, makalelerinden birinde buna dikkat çekti. Ona göre, Bitcoin’de long pozisyonlarda bulunan traderların 17.500 dolara karşı dikkatli olması gerekiyor.

Hayes, Bitcoin fiyatının çoğunun Kasım 2021’den bu yana sıkılaştırılan ABD Doları likiditesine bağlı olduğunu öne sürdürüyor. Fed’in şahin duruşuyla likiditeyi daha da kaldırmayı planlaması durumunda, Bitcoin’in bu noktada direncini test etmesi mümkün.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Altın Yorumları: Ayı Piyasasında Altın Alınır Mı? Beklentiler Ne?
Altın Yorumları: Ayı Piyasasında Altın Alınır Mı? Beklentiler Ne? Genellikle ‘enflasyona karşı koruma’ olarak etiketlenen ve ‘güvenli liman’ olarak bilinen değerli metal donuk görünüyor. Altın, Mart ayındaki zirvesinden %23 ve yıl başından bu yana %10 düştü. ‘Ayı piyasasında ne yapmalı?’ sorusunu ve bu ortamda altın tutmanın...
Vural Erkan 27 Eylül 2022