Bitcoin Fiyatı Neden Düştü? Onmilyonlar Tasfiye Oldu!

Bitcoin Fiyatı Neden Düştü? Onmilyonlar Tasfiye Oldu!
Bitcoin Fiyatı Neden Düştü? Onmilyonlar Tasfiye Oldu!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) fiyatı %5,6’dan fazlasını kaybederek yaklaşık 62.500 dolara gerilerken, kripto para piyasasında hafta sonu kazanımlarının cazibesi geçici oldu. Bu keskin düşüş, BTC’nin önceki hafta 62.243 dolar civarında seyretmesiyle göreceli bir istikrar döneminin ardından geldi. Ethereum, Solana, XRP ve diğer büyük altcoinlerin önemli kayıplar yaşaması, daha geniş pazarda Bitcoin’in sıkıntılarını yansıtıyordu. Kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri %3 oranında düşerek 2,42 trilyon dolara yerleşti ve bu da kötümser bir piyasa hissiyatının resmini çiziyor.

Bitcoin fiyatı düşüş yaşadı

Popüler YouTube kanalı Crypto Banter, daha önce izleyicileri uyarmıştı. Özellikle hafta sonu fiyat artışlarına ilişkin aşırı coşkuya karşı uyarmıştı. Bu tür kazanımların genellikle düşük likidite dönemlerinde meydana geldiğini söyledi. Ayrıca bu durumun onları değişken geri dönüşlere karşı duyarlı hale getirdiğini savundu. Bu tahmin ne yazık ki geçen hafta sonu gerçekleşti. Kriptodaki kan banyosunun ardındaki nedenler çok yönlü olmaya devam ediyor. Bu sırada analistler, Japon Yeninin ABD doları karşısında zayıflamasından kaynaklı endişelere dikkat çekiyor. Bu endişelerin önemli bir katalizör olduğuna işaret ediyor. Yen’in değer kaybı, dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olan Japon ekonomisinin sağlığına ilişkin endişelere yol açtı.

O 2 Kripto Para İçin Dikkat: Çin’den Fon Akabilir!

Bu rahatsızlık, Japonya’nın uzun süredir devam eden aşırı düşük faiz oranlarını koruma politikası ve balonlaşan ulusal borçla birlikte ufukta potansiyel bir ekonomik kriz korkusunu artırmasıyla daha da artıyor. Zayıflayan Yen, küresel likidite seviyelerine ilişkin endişelere yol açıyor. Zira, kripto para birimleri de dahil olmak üzere çeşitli varlık sınıflarını potansiyel olarak etkileyebilir. Bu, küresel finansal piyasaların birbirine bağlılığını gösteriyor. Ayrıca kripto para birimlerinin dış ekonomik faktörlere karşı savunmasızlığını vurgulamaktadır.

Analistler neler diyor?

Analistler, faiz oranları ve para politikasına ilişkin kararların kripto dahil tüm piyasalarda yatırımcı duyarlılığı ve varlık değerlemeleri üzerinde geniş kapsamlı sonuçlar doğurabileceğinden, merkez bankası politikalarını, özellikle de yaklaşan FED toplantısını izlemenin önemini vurguluyor. Mevcut piyasa hissiyatı karamsarlığa eğilimli olsa da, tüm analistler hüzünlü değil. Önde gelen kripto fenomeni Raoul Pal, mevcut aşamayı Bitcoin için bir “çılgınlık bölgesi” olarak nitelendirdi. Bu, kripto piyasası döngüsünde ilkbahar ve yaz arasındaki geçiş dönemini ifade ediyor. Bu dönem genellikle altcoin değerlemelerinde bir artışla işaretlenmekte. Ethereum ve Solana potansiyel olarak Bitcoin’den daha iyi performans gösteriyor.

Ripple ve O 3 Altcoin Duyurdu: Ortaklık ve Yatırım Var!

Pal, açıkça güçlü ağ etkilerine ve ölçeklenebilirliğe sahip projelere odaklanmanın öneminin altını çiziyor. Yatırımcılara aşırı kaldıraç ve coşkunun tetiklediği dürtüsel yatırım kararlarına karşı dikkatli olmalarını tavsiye ediyor. Pal’a göre piyasadaki mevcut yatay hareket, kısa vadeli yatırımcılar için sinir bozucu. Ancak piyasanın tam anlamıyla bir boğa koşusuna başlamasından önce gerekli bir konsolidasyon dönemini temsil ediyor. Bu yatay hareketlerin daha düşük fiyat noktalarında potansiyel satın alma fırsatları sunduğunu gösteriyor. Ayrıca muhtemelen piyasanın coşkulu fiyat hareketleriyle karakterize edilen “çılgınlık bölgesine” girmeden önceki son şans olduğunu öne sürüyor.

Uzun vadede yükseliş beklentisi

Son dönemdeki gerilemeye rağmen Pal, kriptoları uzun vadeli beklentileri konusunda temkinli bir iyimserliğe sahip. Yatırımcıları, volatilite dönemlerinde sabır ve dayanıklılığa öncelik vererek stratejik bir yaklaşımla piyasada gezinmeye çağırıyor. Bu sırada Coinglass verilerine göre 30 Nisan’da tüm ağın son saatte 19,71 milyon dolarlık tasfiye gerçekleştirdiği belirtilmekte. Ayrıca, Coinglass long pozisyonlarda ise 19,48 milyon dolarlık tasfiyesi olduğunu bildirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın. 

Bitcoin Fiyatı Neden Düştü? Onmilyonlar Tasfiye Oldu!