8 Uzmana Bitcoin Fiyatı Tahmini Soruldu: İşte Sonuçlar!

8 Uzmana Bitcoin Fiyatı Tahmini Soruldu İşte Sonuçlar!
8 Uzmana Bitcoin Fiyatı Tahmini Soruldu İşte Sonuçlar!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin fiyatı tahminlerinin çok dikkat çektiği bir sektördeyiz. Bu nedenle uzmanların yaptığı tahminleri önemsiyoruz. Böylelikle yatırımlarımıza da yön veriyoruz. Kriptokoin.com olarak uzmanların tahminlerine bir bakalım.

Bitcoin fiyatı tahmini

Çalkantılı bir 2022’nin ardından, Bitcoin fiyatı yılbaşından bugüne  %60’tan fazla artış gösterdi. Kripto para piyasasının toplam değeri 1 trilyon doların oldukça üzerinde seyrediyor.  Peki Bitcoin fiyatı nereye gidecek? İlk olarak, dijital varlık borsası Bybit’in kripto analizleri başkanı Charmyn Ho’nun görüşlerine bakalım. Ho, makroekonomik ortam düzelene kadar BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşamayacağını söyledi. Messari’ye göre, kripto 2021 Kasım’ında 67.566 dolarlık bir rekorla işlem gördü.

Ayrıca Ho, olası bir rüzgara da işaret ediyor. Bunun ABD, Avrupa ve diğer büyük ekonomileri vurması beklenen potansiyel durgunluk olduğunu söylüyor. Buna göre enflasyon gibi bir dizi başka kötü makro faktör de bu durgunluğa ekleniyor. Neticede birçok yatırımcı kenarda kalmayı tercih ediyor. Diğer taraftan Ho, “Bu da yaşadığımız çoğunlukla yatay fiyat hareketine katkıda bulunuyor” diye ekleme yapıyor. Bitcoin ağı için önemli bir teknik olay olan halving, Bitcoin fiyatını önemli ölçüde yukarı çekebilir. Halving’in 2024 yılının Nisan ayında gerçekleşmesi söz konusu. Bu nedenle BTC’nin bu olaya kadar bir sıkıntılı bir dönem geçireceğini söylüyor. Ho, Bitcoin’in 2023’ün 3. çeyreğindeki fiyatından %90’lık bir artış hareketi bekliyor. Bu da yaklaşık 60.000 dolar fiyat etiketi anlamına geliyor.

BTC için bu gelişmeye vurgu

Syscoin Vakfı Başkanı Jagdeep Sidhu da halving’e vurgu yapıyor.  Sidhu “Son zamanlarda bazı fırtınalar atlatmış olsak da, kripto ekosisteminin dayanıklılığı ortada. FTX’in küllerinden yeniden doğan piyasa, şokları absorbe etme ve evrim geçirme konusundaki doğal kapasitesini ortaya koydu.“ diyor.  Bir başka kripto yöneticisi, ABD’de enflasyonun düşmesi ve dijital varlıklar konusunda düzenleyici bir netlik sağlanması halinde, Bitcoin fiyatının yılsonuna kadar 38.000 dolara kadar ulaşabileceğini söylüyor. Buna göre bu rakam mevcut işlem seviyesinden %41 artış anlamına geliyor.  

Bitcoin prices drop 2

Merkezi olmayan kripto borsası Dexalot’un COO’su Tim Shan Bitcoin için aralıklı bir seviye bekliyor. Shan, “Bitcoin 2023’ün geri kalanında 25.000 ila 32.000 dolar arasında bir aralıkta işlem görecek.” diyor. Blockchain altyapı sağlayıcısı TRON’da ekosistem geliştirme üzerine çalışan David Uhryniak’ın da tahmini var. O, Bitcoin’in yılı “önemli ölçüde daha yüksek seviyelerde” bitireceğinden emin. Bitcoin 2023’ü 35.000 doların üzerinde kapatacak.

Diğer analistlerce Bitcoin tahmini

Kripto stratejisti PlanB, 1,8 milyon Twitter takipçisine, Bitcoin fiyatının şu anda 29.500 dolar seviyesinde bulunan iki yıllık gerçekleşmiş fiyatını geçmesini sabırla beklediğini söylüyor.  Gerçekleşen fiyat ölçütü, tüm tokenlerinin satın alındıkları fiyattaki değerini, dolaşımdaki token sayısına bölerek hesaplıyor. Üç ay önce yayınlanan bir videoda PlanB, boğa piyasaları sırasında kripto kralının fiyatının tüm gerçekleşen fiyatlarının üzerinde olma eğiliminde olduğunu belirtti. BTC’nin “her zaman” bir boğa piyasasının başlangıcını işaret eden tarihsel bir model oluşturduğunu söylemeye devam ediyor. PlanB’nin 100.000 dolarlık hedefini akılda tutalım.

Yeni bir strateji oturumunda, DonAlt 50.800 YouTube abonesine, BTC ayılarının 30.000 dolarlık direnci savunduktan sonra takibi bırakmalarının Bitcoin’in yükseliş trendini henüz tamamlamadığını gösterdiğini söylüyor. DonAlt’a göre, Bitcoin önemli bir direnç seviyesine ulaştıktan sonra genellikle sert ve hızlı bir şekilde düşüyor. Bu nedenle Bitcoin fiyatının 30.000 dolar seviyesine yakın bir bölgede konsolide olmaya devam etmesi bir yükseliş sinyali anlamına geliyor.

Lark Davis’in Bitcoin tahmini

Popüler bir kripto etkileyicisi olan Lark Davis’e göre, Bitcoin fiyatı önümüzdeki günlerde daha yüksek kazançlar elde etmeye hazırlanıyor. Davis son analizinde, Bitcoin fiyatının 20 gün boyunca altında işlem gördükten sonra 50 günlük EMA’yı geri aldığını belirtti. Sonuç olarak analist, BTC’nin Mart ayı başındakine benzer bir hareketi tekrarlamasını bekliyor. Davis, “En son 50 günlük EMA üzerinde büyük bir yeşil mum yükseldiğinde Bitcoin fiyatı takip eden haftalarda %40 oranında yükselmişti.” diyor.

bitcoin fiyatı

Bitcoin fiyatı kritik bir noktada

25 Mayıs’ta Glassnode’un Blockchain Baş Analisti Checkmate önemli açıklamalar yaptı. Bitcoin fiyatının önemli bir düzeltmeye yol açabilecek kritik bir noktada olduğunu belirtti. Checkmate’in, Twitter takipçilerine potansiyel düzeltmeyi değerlendirmek için bir tavsiyesi de var. BTC’deki önemli fiyat hareketlerinden çoğunlukla sorumlu oldukları için Kısa Vadeli Sahiplerin davranışlarını analiz etmenin önemli olduğunu açıkladı. Glassnode analisti, dikkate alınması gereken en önemli ölçütlerden birine vurgu yapıyor. 26.500 dolar bölgesinin test edilmekte olan Kısa Vadeli Tutucu Gerçekleşen Fiyatı olduğuna dikkat çekti. Bu seviye, kaybedilmesi daha yüksek bir düşüşe neden olabileceğinden güçlü bir psikolojik destek sağlıyor. Benzer şekilde Checkmate, Kısa Vadeli Sahiplerin Kayıplarının Baskınlığını gösteren STH-SOPR göstergesinin 1,0’ın altında olduğunu açıkladı. Bu, Kısa Vadeli Sahiplerin kayıplarının çoğunlukla yerel üst düzey alıcılar tarafından üretildiği anlamına geliyor. Ancak bu nadir görülen bir durum. Diğer taraftan genellikle fiyat artışını kaçırma korkusu (FOMO) tarafından yönlendirilen bir yükseliş tepkisi yaratıyor.

Kısa Vadeli Elde Tutulan Kâr/Zarar Oranı ile ilgili olarak, metrik bir denge durumuna ulaşmış durumda. Buna göre bu durum olası sağlıklı bir kısa vadeli piyasa temizliğine işaret ediyor. Ancak analist, mevcut değerlerin kaybedilmesinin kısa vadede olumsuz bir hava yaratabileceği uyarısında bulundu. Son olarak Checkmate, piyasa trendlerindeki hızlı değişiklikleri tespit etmek için tasarlanan STH Kar/Zarar momentum aracının şu anda nötr bir seviyede olduğunu vurguladı. Bununla birlikte, bozulma göstermeye başlarsa, bu durum diğer durumlarda olduğu gibi daha derin bir düzeltmenin açık bir sinyali olabilir. Analistin sunduğu grafiklerin çoğunun günlük zaman dilimlerini kullandığını, dolayısıyla BTC’de 10.000 dolara kadar önemli hareketler beklemenin normal olduğunu belirtmek gerekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

8 Uzmana Bitcoin Fiyatı Tahmini Soruldu: İşte Sonuçlar!