Bitcoin Fiyatı Hakkında Son Tahminler! İşte Seviyeler

Vural Erkan
Vural Erkan 3 gün önce
713 görüntülenme
Bitcoin Fiyatı Hakkında Son Tahminler! İşte Seviyeler

Kripto para piyasası uzun zamandır hasret kaldığı bir ralliye tanık oldu. Bu rallide, lider kripto Bitcoin dikkatleri üzerine çekti. Çünkü haftalık bazda %35 artışla Bitcoin’in performansı, altcoin’lere parmak ısırttı. Bu rallinin ortasında analistler Bitcoin fiyatı için ileride neler olduğunu açıklıyor.

Bitcoin fiyatı boğa modelinden çıktı, hedef 35 bin dolar mı?

Kripto analisti David’e göre, Bitcoin, uzun vadeli bir yükseliş eğilimini doğruladı ve yakın gelecekte yükselmeye devam edebilir. İyileşme, fiyatın ters bir baş ve omuz modelinin sağ omzunu tamamlamasına yardımcı oldu. Bu, genellikle yükseliş trendinin tersine dönmesine yol açan bir yükseliş modelidir. Gerçekten de fiyat, 17 Mart 2023’te yükseliş trendinin devamına işaret eden büyük bir yükseliş mumuyla modelin üzerinde patlak verdi. Bu teknik modelin, modelin yüksekliğini kırılma noktasına bağlayarak hesaplanan 35 bin dolarlık bir hedefi var.

Bu hedefe giden yolda, 28 bin dolar ve 32 bin dolarda küçük direnç seviyeleri var. Bununla birlikte, BTC 9 aydan fazla süren bir modelden yeni çıktığı için bu seviyelerin üstesinden gelinebilir. RSI göstergesi, aşırı satıştan aşırı alım bölgesine hızlı bir şekilde toparlanarak güçlü satın alma ivmesini gösterdiği için bu görüşü destekliyor. Genel olarak, en olası beklenti, Bitcoin’in 35 bin dolar hedefine yükselmeye devam etmesi. Ancak, fiyat yükselmeye devam etmeden önce 25,8 bin dolar -26,2 bin dolar aralığında düzeltme yapabilir. Yükseliş trendi, fiyat 17 Mart’ta 27,7 bin dolardan çıktığı zaman devam edecek.

BTC günlük grafik / Kaynak: TradingView

Analist uyardı: Bitcoin volatilite patlaması tetiklenebilir!

Jarvis Lab ekibinden bir analist olan Janitor JJ, Bitcoin’in geçen hafta dibe vurduğu 19.700 dolar seviyesinin, 200 günlük MA tarafından temsil edildiği gibi, BTC’nin mevcut trendini belirlemek için kritik bir gösterge olduğunu düşünüyor. Analist, “Test edilmiş ve tutulmuş olması, tüm yıl boyunca paylaştığımız tezi doğrulayabilir: Bu, yeni bir boğa piyasası rallisinin erken aşaması, bir ayı piyasası rallisinin geç aşamaları değil,” diyor.

Analist, bir boğa piyasasının ilk aşamalarında fiyatların sonunda aşırı değerlendiği bir noktaya ulaşacağına ve ‘uzun vadeli short pozisyon’ tasfiyelerinin zincirleme reaksiyonunu tetikleyeceğine inanıyor. Bu tasfiye zinciri, BTC 30.000 dolar seviyesine yaklaştığında gerçekleşebilir. Gelecekteki bir tasfiye kademesinde fiyatlar, BTC fiyatı arttıkça yükselmeye devam edecek olan 200 günlük MA gibi önemli destek seviyelerine doğru düşebilir. Bitcoin fiyatı şu anda 200 haftalık MA’nın üzerinde olsa da, analist için bu kısa vadeli bir zaferi temsil ediyor. Analist, “Sanki bu çizgiyi koruyormuş gibi, 2021’den bu yana ilk kez BTC için ‘yukarıdan’ bir direnç olmayacak,” diyor.

Bitcoin volatilite skoru patlaması / Kaynak: Jarvis Labs

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi, mavi çizgi ile temsil edilen Bitcoin’in Oynaklık Puanı, 7 aylık aralığının dışına çıkıyor ve yakın zamanda 26.13’te 200 günlük DMA’yı (kırmızı çizgi) aştı. Bu, BTC’nin kısa süre içinde muhtemelen 15.000-25.000 dolar aralığından çıkacağını gösteriyor.

Bitcoin, 200 günlük MA’nın üzerinde tarihsel olarak ralli yapıyor / Kaynak: Jarvis Labs

Yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, 2020’nin sonlarından 2021’in başlarına kadar hem dalgalanmada hem de fiyat hareketinde önemli bir artış oldu. Bitcoin bu dönemde 200 günlük MA’yı kırdı ve sadece dört ayda 15.500 dolardan 58.000 dolara yükseldi. Bu, BTC’nin önümüzdeki aylarda önemli bir yükseliş ivmesi ortaya çıkarma potansiyelini gösteriyor.

Bitcoin fiyatı 2023’te 50.000 doların üzerine çıkabilir

Kriptokoin.comdan takip ettiğiniz üzere, Bitcoin her dört yılda bir gerçekleşen yarılanmaya yaklaşıyor. Bir önceki yarılanma 2020’de gerçekleşti, bir sonraki yarılanma ise 2024 için planlanıyor. Analizlerde, kripto paranın yarılanmadan önce ve sonra benzer bir model izlediği görülüyor. Kripto analisti Rekt Capital’e göre, fiyat, önceki zamanlarda büyük bir artış yaşadığı kritik bir noktaya ulaştı.

Aşağıdaki aylık grafikte gösterildiği gibi, BTC fiyatı 2014’ten beri benzer bir fiyat hareketi izliyor. Her yarılanmadan sonra, BTC fiyatı yükseliş eğilimini kaybediyor ve döngünün dibini işaretlemek için sert bir şekilde düşüyor. Ardından, kayda değer bir toparlanma ile fiyat, tüm zamanların en yüksek seviyesini (ATH) oluşturmak için onu daha da yükselten büyük bir yükselişi ateşler. Bu model her yarılanmadan sonra meydana geldi ve fiyat trend çizgisinin üzerine çıktığında benzer bir yükseliş bekleniyor.

Bitcoin fiyatı

BTC boğa sinyali: NUPL ‘golden cross’ oluşturuyor

On-chain veriler, Bitcoin Net Gerçekleşmemiş Kâr ve Zararın (NUPL), fiyat için yükseliş olabilecek bir ‘golden cross’ oluşturduğunu gösteriyor. Bir CryptoQuant analisti, bu geçiş modelinin 2013’ten beri birçok kez tekrarlandığına dikkat çekiyor. İşte Bitcoin NUPL’nin iki hareketli ortalamasındaki (MA) eğilimi gösteren bir grafik: 60 günlük ve 365 günlük versiyonlar.

Bitcoin fiyatı
Görünüşe göre bu iki ölçüm son günlerde birbiriyle kesişiyor / Kaynak: CryptoQuant

Bitcoin fiyatı birkaç gün içinde 30 bin doları görebilir

BTC’nin fiyatı yakın zamanda dokuz ayın en yüksek seviyesi olan 27.000 doları kırdı. Ancak, şu anda 26.6.000 dolara yakın seyrediyor. Kripto analisti Shayan Chowdhury’ya göre, birkaç gün içinde, Bitcoin’in fiyatı yukarı yönlü bir yörüngede ve potansiyel direnç seviyesi olan 30.000 dolara ulaşabilir. 4 saatlik fiyat grafiğine, Bitcoin’in bu hafta sonu 28.000 dolar direncini kırması ve 29.000 dolar civarında hafif bir ret ile karşılaşması bekleniyor. Ancak, 26.000 dolar civarında destek aldıktan sonra, BTC fiyatının yeniden artması ve 32.000 dolar civarında yeni bir zirve oluşturması bekleniyor.

Bitcoin fiyatı

Bitcoin bu hafta sonu 28.000 dolara ulaşacak mı?

Geçen yıl Haziran ayındaki kripto kapitülasyonundan bu yana üçüncü kez 25 bin doları yeniden test eden Bitcoin boğaları, ATH’yi geri alma konusunda üstünlük sağladı. On-chain analitik firması Glassnode’a göre, Bitcoin şimdi 24,6 bin dolar ile Düzeltilmiş Gerçekleşmiş Fiyatı güvenle aştı. Özellikle, ortalama maliyet esası değişkeni, kayıp kripto paralar tarafından tutulan muazzam karı hariç tutar. Ek olarak Glassnode, Bitcoin piyasasının yakın zamanda 19.8 bin dolarlık klasik Gerçekleşmiş Fiyat için destek bulduğunu belirtti. Sonuç olarak, ünlü kripto analisti Michael van de Poppe, düşüş eğilimini önlemek için Bitcoin boğalarının hafta sonu boyunca yukarı doğru ilerlemeye devam etmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Benzer bir duygu, Matrixport’ta araştırma ve strateji başkanı Markus Thielen tarafından da paylaşılıyor. Thielen, Bitcoin’in bir sonraki teknik engelinin 28 bin dolar olduğunu belirtiyor ve şu açıklamayı yapıyor:

Bitcoin artık 28.000 dolarda bulunan bir sonraki teknik seviyeye tırmanma şansına sahip. Daha büyük fiyat dalgalanmaları içinde, BTC toparlandı, tepki verdi ve 4.000 dolarlık artışlardan (16.000 dolar, 20.000 dolar ve 24.000 dolar) yeniden test edildi. Mevcut kırılma şu anda 28 bin doları hedefliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Azcoinnews
  • Newsbtc
  • Coinpedia

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

'Büyük Dalga Yakın' 3 Analist: Altın ve Bunlara Sığının!
‘Büyük Dalga Yakın’ 3 Analist: Altın ve Bunlara Sığının! Hafta başında spot altın 1.813 dolardan işlem görüyordu. Yedi gün sonra ise, ABD doları karşısında %9,65 artışla 1.988 dolara ulaştı. Altının yükselişi, küresel bankacılık sistemine güvenin tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğu ve beş büyük bankanın kurtarma...
Vural Erkan 3 gün önce