Bitcoin Fiyatı ve O Altcoinler Sıçradı: İşte Yükseliş Sebebi!

Bitcoin Fiyatı ve O Altcoinler Sıçradı: İşte Yükseliş Sebebi!
Bitcoin Fiyatı ve O Altcoinler Sıçradı: İşte Yükseliş Sebebi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasası, en son ABD enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından 15 Mayıs Çarşamba günü önemli bir artışa tanık oldu. Bitcoin (BTC) fiyatı 24 Nisan’dan bu yana ilk kez 66.000 dolar sınırını aştı. Böylece yıldız oyuncu olarak ortaya çıktı. Yalnızca 24 saat içinde %7’lik kayda değer bir artış kaydetti. Bu yükseliş eğilimi, en belirgin olanı ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri olmak üzere birçok faktörün birleşimine bağlanıyor.

Bitcoin fiyatı, düşük enflasyon verileriyle yükseldi

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere TÜFE raporu hoş bir sürprizi ortaya çıkardı… Çekirdek enflasyon %3,4 ile 3 yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu olumlu gelişme, Bitcoin pazarındaki faaliyetlerin artmasını tetikledi. Özellikle büyük küresel bankalardan büyük ilgi gördü. Düşük enflasyon ile kripto varlıklara artan yatırım arasındaki bu korelasyon, yatırımcı duyarlılığında potansiyel bir değişime işaret ediyor. Bitcoin, geleneksel varlıklar kadar enflasyona duyarlı olmayan bir değer deposu olarak görülmekte. Ayrıca, ekonomik belirsizliğe karşı bir koruma olarak giderek daha fazla gündemde.

Ayrıca, olumlu enflasyon rakamları ABD’de faiz oranlarında yakın zamanda indirim yapılması ihtimalinin sinyalini veriyor. FED, temkinli bekle-gör yaklaşımını sürdürürken, son veriler onları zaman çizelgelerini hızlandırmaya sevk eder. Ancak enflasyonun düşüş hızına ilişkin bazı endişeler devam ediyor. Ayrıca bu durum bu yıl içinde olası faiz indirimlerinin kapsamını sınırlıyor.

Kurumsal yatırımcı ilgisi artıyor

Bitcoin’in fiyat artışının ardındaki diğer etken, özellikle Bitcoin Borsa Yatırım Fonları’nda (ETF’ler) artan kurumsal ilgidir. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan son başvurular, JPMorgan, Wells Fargo, UBS ve Bank of Montreal gibi önde gelen bankaların Bitcoin ETF‘lerine önemli yatırımlar yaptığını ortaya çıkardı. Bu açıklamalar Bitcoin’in piyasa değerinin desteklenmesinde önemli bir rol oynadı.

Balinaların Topladığı Bitcoin İçin Tahmin: ‘Tehlike’ Bitti mi?

Piyasanın momentumunu daha da artıran başka bir şey daha var… Yakın zamanda BlackRock’ın Spot Bitcoin ETF’sine 99 milyon dolar tahsis eden Wisconsin Eyaleti Yatırım Kurulu gibi kuruluşların yatırımları. ETF piyasası, oyuna daha fazla kurumun katılması beklendiğinden beklentiyle dolup taşıyor. BlackRock’taki küresel ETF’lerin eski başkanı Salim Ramji’nin Vanguard’ın CEO’su olarak atanması özellikle dikkate değer. Daha önce spot Bitcoin ETF‘leri konusunda olumsuz bir duruş sergileyen Vanguard, Ramji’nin liderliği altında pozisyonunu yeniden gözden geçirme potansiyeli barındırmakta. Bu da potansiyel olarak daha da büyük bir kurumsal nüfuz akışına yol açma potansiyeli taşıyor.

Bazı altcoinler de partiye katılım sağladı

Kripto piyasasını çevreleyen olumlu duygu sadece Bitcoin ile sınırlı değil idi. Son zamanlarda diğer kripto varlıklarla birlikte sert bir düzeltmeyle karşı karşıya kalan meme coin’ler de önemli bir ralli yaşadı. Bu canlanmada ABD enflasyon verisinin aylık %0,3 ile beklentilerin altında gelmesi önemli rol oynadı. Düşen oranlar genellikle yatırımcıların risk iştahının artmasına neden oluyor. Ayrıca onları meme coinler gibi daha riskli varlıklara fon ayırmaya teşvik ediyor.

Sinyal Geldi: Bu 2 Kripto Para Bu Seviyelere Fırlamak Üzere!

Memecoin’in piyasa değeri %8,8’lik bir artışa tanık olurken, Solana memecoin’leri %11,8’lik kazançla liderliğini sürdürdü. Her zaman popüler olan SHIB ve Dogecoin (DOGE) gibi köpek temalı tokenler de yüzde 6-7 oranında sağlıklı bir yükseliş yaşadı.   Bunların yanı sıra Floki (FLOKI), Pepe (PEPE) sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 6 oranında arttı. Arweave (AR) ve Wormhole (W) piyasa değeriyle ilk 100 içerisinde en çok yükselen coinler arasında.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin Fiyatı ve O Altcoinler Sıçradı: İşte Yükseliş Sebebi!