Bu Gelişme Bitcoin Fiyatını Etkileyebilir! Çarpıcı Sonuç

Bu Gelişme Bitcoin Fiyatını Etkileyebilir! Çarpıcı Sonuç
Bu Gelişme Bitcoin Fiyatını Etkileyebilir! Çarpıcı Sonuç
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ve altcoin dünyasında dikkate değer gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Son gelişmeler Chicago Ticaret Borsası (CME)’den geldi. CME’nin Bitcoin vadeli işlemlerinin işlem hacminde son dönemde görülen ve Bybit’i geride bırakan artış dikkat çekiyor. Buna göre bu işlemlerin Bitcoin fiyatı üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin merak uyandıran sorulara yol açıyor. CME kripto para dünyasında giderek daha belirgin bir rol oynuyor. Bu nedenle artan etkisi daha geniş piyasa için sonuçlar doğurabilir.

CME’nin Bitcoin için tarihsel önemi

CME‘nin Bitcoin vadeli işlem sözleşmesinin 2017’deki başlangıcının bir önemi var. Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19.800 dolara fırladığı döneme denk geldi. Ancak, daha sonra yaşanan piyasa düşüşü, CME’nin türev sözleşmelerinin ikili doğasını ortaya koyuyor. Ayrıca hem kaldıraçla yükseliş bahislerine hem de açığa satış yoluyla düşüş stratejilerine olanak sağlıyor.

Bitcoin Kahini Bombaladı! “Gençler Hesabını Soracak”

Diğer taraftan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, düzenlenmemiş borsalardaki manipülasyon endişeleri nedeniyle Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) tekliflerine yönelik şüpheciliği, CME’nin Bitcoin vadeli işlem piyasasının öneminin artmasına yol açtı. Bu önem, Hashdex gibi girişimleri CME’nin düzenlenmiş piyasasındaki işlemlere dayalı bir Bitcoin ETF’si önermeye teşvik etti.

Bitcoin türevlerinin kullanımı

Profesyonel traderlar, riski etkin bir şekilde yönetmek için BTC türevlerini kullanıyor. Stratejiler arasında vadeli işlem sözleşmeleri satarken aynı anda marj üzerinden ödünç alınan stablecoin’lerle Bitcoin satın almak yer alıyor. Ayrıca, sürekli sözleşmeler satın alırken daha uzun vadeli BTC vadeli işlemlerinin ticareti, zaman içindeki fiyat tutarsızlıklarından yararlanabiliyor.

CME’nin Bitcoin vadeli işlemler piyasasındaki rolü önemli ölçüde gelişti. Diğer taraftan önemli miktarda açık pozisyon topladı. Son yıllarda Binance, OKX, Bybit ve Bitget gibi borsaları takip ediyor. Ancak CME’nin piyasa çalkantıları sırasındaki dayanıklılığı onu diğerlerinden ayırıyor. Özellikle, yakın zamanda yaşanan Bitcoin fiyat düşüşü sırasında, CME açık pozisyon açısından etkilenmemişti. Ayrıca bu durum onu ikinci en büyük ticaret platformuna yükseltmişti.

Farklılıklar ve tutarsızlıklar

CME’nin özel aylık sözleşmeleri ve nakit uzlaşma mekanizması, kripto borsaları tarafından sunulan sürekli swap sözleşmeleriyle tezat oluşturuyor. Bu eşitsizlik, alım satım dinamiklerinin yanı sıra açık pozisyondaki farklılığa da katkıda bulunuyor. CME’nin günlük hacmi açık pozisyonun gerisinde kalıyor. Buna göre kripto borsaları marj gereksinimleri ve işlem saatleri gibi faktörlere bağlı olarak açık pozisyona kıyasla daha yüksek işlem hacimlerine tanık oluyor.

CME ve kripto borsaları arasındaki işlem hacimleri ve fiyatlandırmadaki farklılaşma belirgin. Binance ve OKX, çeşitli faktörlerin etkisiyle açık pozisyonlarına kıyasla daha yüksek günlük işlem hacimleri kaydediyor. Borsalar arasındaki fiyat farklılıkları kaldıraç talebinden etkileniyor. Ayrıca Bitcoin endeksi fiyat hesaplama değişkenliklerinden de etkilenebiliyor. Son olarak ise marj mevduatlarına bağlı ödeme gücü risklerinden etkilenme söz konusu.

Önemli bir duruma işaret

CME’nin yükselen işlem hacimleri artan önemine işaret ediyor. Diğer taraftan kriptokoin.com olarak baktığımızda fiyatlandırma mekanizması dikkat çekiyor. Ancak bu da Bitcoin BTC’nin kripto borsalarındaki fiyat hareketlerini tam olarak yansıtmayabiliyor.

Bitcoin Neden Yükselmiyor? Ünlü Analist Cevapladı

Fiyatlandırma ve alım satım dinamiklerini etkileyen değişkenlerin karmaşık etkileşimi var. Bu etkileşim göz önüne alındığında, yatırımcılar CME’nin rolüne temkinli yaklaşmalılar. Diğer taraftan kesin fiyat rehberliğinden ziyade Bitcoin BTC’nin fiyat dinamikleri hakkında incelikli bilgiler sağlamalılar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da,Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Bu Gelişme Bitcoin Fiyatını Etkileyebilir! Çarpıcı Sonuç