Reklamı kapat

Bu Platformda Bitcoin Flaş İndirimle İşlem Görebilir!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
5 görüntülenme
Bitcoin Flaş İndirimle İşlem Görebilir

Piyasanın en büyük Bitcoin ürünlerinden birini sunan Grayscale, rekor fiyatlara hazırlanıyor. Firmanın BTC ürünleri neredeyse %70 değer kaybetti.

Grayscale’in Bitcoin ürünleri muazzam bir satış baskısıyla karşı karşıya

Grayscale’in Bitcoin Trust ürünü GBTC, Digital Currency Group’un potansiyel iflası üzerine rekor bir indirim sunuyor. DCG’nin son yönetim kurulu toplantısında, GBTC pozisyonunun olası tasfiyesi konusu gündeme geldi. Bu sayede, GBTC’ler sayılıp Digital Currency Group yükümlülüklerinin bir kısmını geri ödeyebilecekti.

Son zamanlarda DCG, Genesis’in iflasının neden olduğu bilançolarındaki 1 milyar dolarlık bir açığı kapatmak için acil bir fon toplama çabası başlattı. Beklendiği gibi, piyasadaki olası tüm fonlar böyle şüpheli bir teklifi reddetti. Şirket şimdi tek çarenin elindeki varlıkları satmak olduğunu söylüyor.

GBTC satışları başlarsa ne olur?

Büyük GBTC yatırımcıları pozisyonlarını tasfiye etmeye başlarsa, NAV’de %70 gibi büyük bir indirim gerçekleşecek. Bu da yeni yatırımcılar için harika bir satın alma fırsatı sunacak. Ancak uzun vadeli hisse sahipleri için bir felaket olacak. Yatırımcılar, 2021’in sonlarında %20’lik indirimle GBTC satın alsalar bile, yine de büyük kayıplarla uğradılar. Bunun arkasında Bitcoin’in sürekli olarak düşen fiyatı da yer alıyordu.

Bitcoin son iki yılın en düşük seviyelerinde

21 Kasım’daki düşüş, FTX felaketinden sonra toparlanma evresi göz önüne alındığında, yatırımcıların çoğunu şaşırttı. Bununla birlikte, BTC hala satış baskısına ayak uydurmakta zorlanıyor. Bunun nedenini analitik firması Santiment açıkladı. Firma analistlerine göre, iki yıl içinde ilk kez 15.800 dolara düşüş, FTX krizinin ardından hızlanan merkezi borsalara duyulan güven eksikliği nedeniyle FUD’den kaynaklandı. Santiment analistleri geçtiğimiz saatlerde Twitter’dan şunları yazdı:

Bitcoin 2 yıl sonra ilk kez 15,8 bin doların altına düştü ve adres etkinliği 6 ayın en yüksek seviyesine çıktı. BTC’nin kendi kendine gözetim altına almaya devam ettiğini gördüğümüz için, borsalara güven eksikliğinden kaynaklanan FUD tarihsel olarak hastaya fayda sağlıyor.

Türev piyasalardaki çoğu yatırımcı, kalan fonları çekmek ve portföylerini azaltmak için pozisyonlarını kapatıyor. Böylece satış baskısında büyük bir artış, Bitcoin’i yıllardır görülmemiş seviyelere çekiyor. Bu tez ayrıca, yatırımcıların fonlarını borsalar yerine soğuk cüzdanlarda saklamaya başlamalarıyla doğrulanıyor. Bunun tam tersi olduğunda, yatırımcılar kaldıraç kullanmak ve karlarını maksimize etmek veya altcoin projelerine yatırım yapmak için borsalara akın ederler.

Sırada ne var?

Buradan en olası senaryo, likidite eksikliği ve yeni girişler nedeniyle piyasanın durgunluğunun devam etmesidir. CoinShares’in verilerine göre, kurumsal yatırımcılar hala kripto paralardan uza duruyor. Analistlere göre, ABD’deki sıkı para politikası hakim olana ve yatırımcılar ek riske maruz kalmaktan kaçınana kadar durumun değişmesi pek olası değil. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin şu anda 16.000 dolardan işlem görüyor. Saat 18:30 civarında kısa süreliğine bu seviyenin altında düştü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • U.today

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Para Solana ve 4 Altcoin'den Çıkıyor
Kurumsal Para, Solana ve Bu 4 Altcoin’den Çıkıyor! CoinShares’in haftalık fon akışı raporu, Bitcoin’in rekor giriş gördüğü haftada, kurumsal yatırımcıların Solana ve 4 altcoin’den uzaklaştığını gösteriyor. Kurumsal para akışı short Bitcoin ürünleri odaklıydı Bu hafta kripto para yatırım ürünleri toplamda 44 milyon dolara ulaşan girişler...
Buğra Çağlar 2 hafta önce