Bitcoin Geliştiricisine Hack Şoku: Tüm BTC’leri Çalındı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 Ocak 2023
208 görüntülenme
Bitcoin Geliştiricisine Hack Şoku: Tüm BTC'leri Çalındı!

Bitcoin tarihinin ilk geliştiricilerinden biri olan Luke Dashjr, Twitter’da PGP anahtarının ele geçirildiğini açıkladı. Bu nedenle Bitcoinlerinin çalındığını duyurdu. Dashjr’e göre, kaybedilen Bitcoin miktarı hala bilinmiyor. Ancak önemli bir kısmı CoinJoin karıştırma hizmeti aracılığıyla 1YAR6opJCfDjBNdn5bV8b5Mcu84tv92fa cüzdanına gitmiş halde. Dashjr, temelde” tüm BTC’sini kaybettiğini iddia ediyor. İşte detaylar…

Bitcoin geliştiricisi, hack saldırısı yaşadı

Geliştirici, Twitter’da 1 Ocak’ta yaptığı bir gönderide, iddia edilen bilgisayar korsanlarının, şifrelenmiş bilgilere erişim elde etmek için iki anahtar kullanan yaygın bir güvenlik yöntemi olan PGP (Pretty Good Privacy) anahtarına bir şekilde eriştiklerini söyledi. İleti dizisinde, çalınan BTC’nin bir kısmının gönderildiği bir cüzdan adresini paylaştı, ancak BTC’sinin ne kadarının çalındığını açıklamadı.

Söz konusu cüzdan adresinin toplam 216,93 BTC’si olduğu belirtilmekte. Bu da cari fiyatlarla 3,6 milyon dolar değerinde dört işlem gösteriyor. Dashjr, saldırganların anahtarına “nasıl” eriştiğine dair “hiçbir fikri olmadığını” söyledi. Ancak topluluktaki bazı kişiler, Dashjr’in 17 Kasım’da sunucusunun güvenliğinin “yeni” ele geçirildiğini belirten önceki bir Twitter gönderisiyle olası bir bağlantıya işaret etti.

Dashjr, kripto para dünyasının en bilgili isimlerinden biri. Ancak buna rağmen, bu eylem için sosyal medyaya başvurarak yardım istedi. Ne kadar Bitcoin çalındığına ilişkin belirsizlik, Dashjr’ın durumunu yalnızca karmaşıklaştırıyor. Geliştirici, Bitcoinlerinin neredeyse tamamının alınmış olduğu ortaya çıkınca daha da umutsuzluğa kapıldı.

Bitcoin Fiyatının Dip ve Zirveyi Göreceği Tarihler!

Binance CEO’su da yorum yaptı

Dashjr, en son Twitter ileti dizisinde bir kullanıcıya Coinbase ve Kraken’den oturum açma girişimleriyle ilgili e-postalar aldıktan sonra son hack’i fark ettiğini söyledi. Olay, 1 Ocak’ta bir gönderiyle destek sunan Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun da dikkatini çekti.

Bu kadar çok şey kaybettiğini gördüğüme üzüldüm. İzlemek için güvenlik ekibimize bilgi verildi. Önümüze çıkarsa dondururuz. Yardımcı olabileceğimiz başka bir konu varsa lütfen bize bildirin. Bunlarla sık sık ilgileniyoruz ve dünya çapında kanun yapıcılarla ilişkilerimiz var.

Kripto topluluğundaki bazıları, gevşek güvenliğin kaybın sorumlusu olabileceğini düşünüyor. 1 Ocak’ta bir Reddit ileti dizisinde kendilerine SatStandard adını veren bir kullanıcı, Dashjr’ın 17 Kasım güvenlik ihlalini “yeterince ciddiye almamış” olabileceğini öne sürdü. Daha sonra Bitcoin geliştiricisinin “farklı etkinlikleri ayrı tutmadığını” öne sürdü.

Aslında bir hack değil mi?

Bu arada, birkaç kişi bunun bir hack olmayabileceğini öne sürdü. Bir kullanıcı, bunun vergi sezonu öncesinde talihsiz bir “tekne kazasının” parçası olduğunu öne sürüyor. Bu bağlamda bir tekne kazası, “trajik bir tekne kazasında” tüm BTC’lerini kaybettiklerini iddia ederek vergi ödemekten kaçınmaya çalışan insanlar hakkındaki bir şakaya atıfta bulunmakta.

Bitcoin Tahmini: 2019'un Hikayesi 2023'te Tekrarlanacak mı?

Haber ayrıca, geçen yıl FTX’in çöküşünden sonra önemli bir konu haline gelen self-custody cüzdanları etrafında bir tartışmayı ateşledi. Daha önce kripto topluluğunu öz gözetim konusunda uyaran Binance’den Zhao şunları söyledi:

Efsane bir Bitcoin çekirdek geliştiricisinin bile 200’den fazla BTC (3,5 milyon dolar) kaybettiğini görmek üzücü. Kişisel velayet farklı risklere sahiptir.

Çevrimiçi sosyal medya BTC influencer’ı Udi Wertheimer, self-custody’nin uygulanabilir ve güvenli bir seçenek olup olmadığını sorguladı. “Kendi anahtarlarınızı yönetmemelisiniz” yorumunu yaptı. “Bu, öz velayetin kötü olduğu anlamına gelmez. Ancak anahtarları doğrudan yönetmemelisiniz” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Analistler Uyardı: Binance'deki Bu 2 Altcoin Düşen Bıçak!
Analistler Uyardı: Binance’deki Bu 2 Altcoin Düşen Bıçak! Popüler altcoin analistleri Binance’de işlem gören çeşitli altcoin’ler için pek umutlu değil gibi duruyor. Cantering Clark, Ethereum rakibi olarak ortaya çıkan Solana hakkında düşüş beklentisini paylaştı. Diğer yandan Benjamin Cowen, Cardano’da dip olasılığına dikkat çekti. İşte detaylar…...
Aslı Dinçer 2 Ocak 2023