İşte Bitcoin (BTC) Hakkında Sizi Şaşırtacak 7 Gerçek

What is BCH
What is BCH
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) başlı başına şaşırtıcı bir fenomendir. Bize bankalara veya hükumetlere dayanmayan bir dijital para birimine sahip olmanın mümkün olduğunu gösterdi. Ayrıca, Bitcoin’i mümkün kılan Blockchain teknolojisi, finanstan sağlık sektörüne kadar çeşitli endüstrilere evrimleşebilir. İşte dünyanın ilk kripto para birimi hakkında bazı şaşırtıcı gerçekler…

Bitcoin arzının yaklaşık yüzde 20’si sonsuza kadar kayboldu

Kripto veri firması Chainalysis’e göre, Bitcoin’in yaklaşık %20’si kayboldu veya erişilemeyen cüzdanlarda kaldı. Bugün bu, 3.76 milyon BTC’ye (yaklaşık 190 milyar dolar değerinde) eşittir. Bunun nasıl olduğunu merak ediyorsanız, birkaç neden var. İlk olarak, Decrypt’e göre, en büyük kripto paranın anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından yaklaşık 1,1 milyon BTC tutuluyor. Genel kanı, Nakamoto’nun bu BTC’lere asla dokunmayacağı yönünde. Ayrıca, bazı insanlar Bitcoin’lerine erişimi paylaşmadan vefat etti, bu da dolaşımda olmayan başka bir coin yığınını oluşturuyor.

Bitcoin Fiyatı İçin Bu Hafta İzlemeniz Gereken 5 Şey!

Başka bir neden? Kayıp anahtarlar. Kripto anahtarları bir banka hesabı PIN’i gibidir ve paralarınıza erişmek veya bunları takas etmek için onlara ihtiyacınız vardır. Ne yazık ki, kullanışlı bir “şifremi unuttum” işlevi yoktur. Bu nedenle, anahtarlarınızı kaybederseniz, o paraları bir daha görme olasılığınız yoktur. Donanım kripto cüzdanları (soğuk cüzdan), hacklenmesi zor olduğu için kriptolarını çevrimdışı olarak saklamanın güvenli bir yoludur. Ancak cüzdanı, parolayı veya kurtarma ifadesini kaybederseniz, kriptolarınıza bir daha ulaşamayabilirsiniz. Ve cüzdanlarını kaybeden birkaç insan hikayesi var. Aslında, Birleşik Krallık’ta bir adam 7.500 BTC (yaklaşık 380 milyon dolar) içeren soğuk cüzdanının yerel çöplük sahasında olduğuna inanıyor ve yıllardır orada arama yapmak için izin almaya çalışıyor.

Brock Pierce, 2019’da ilk BTC ipoteğini aldı

The Mighty Ducks girişimcisi ve çocukken oyunculuk yapmış olan Brock Pierce’ın, tamamen kripto tabanlı bir ipotek alan ilk kişi olduğu söyleniyor. Kripto meraklısı, Hollanda’nın Amsterdam kentinde yenilenmiş bir şapel satın almak için 3 milyon BTC’yi harcadı.

Daha yakın zamanlarda, ABD’de Birleşik Toptan Mortgage, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini ipotek ödemeleri olarak kabul edeceğini duyurdu. Kripto ödeme seçeneğini yıl sonuna kadar kullanıma sunmayı planlıyor.

668 milyon Bitcoin işlemi gerçekleştirildi

Blockchain.com’a göre, 2009’daki lansmanından bu yana toplam Bitcoin işlem sayısı 668 milyon. Bu sayı son yıllarda daha da arttı. Bu yazının yazıldığı sırada, her gün ortalama 265.714 işlem gerçekleşti.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız 7 Eylül’de El Salvador, Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke oldu. Başkan Nayib Bukele, bu yılın başlarında Bitcoin Miami’deki tartışmalı hareketi duyurdu. Bitcoin, ülkede bir ödeme şekli olarak ABD dolarına katılıyor, ancak yerini almayacak. Hükumet, ulusal bir dijital cüzdan açan her vatandaşın 30 dolar alacağına söz verdi, ancak birçok El Salvadorlu tüm planı protesto etti. Ve Dünya Bankası, çevresel ve şeffaflık endişeleri nedeniyle ülkeye uygulama konusunda yardım etmeyi reddetti.

Bitcoin (BTC)

Son BTC 2140’ta çıkarılacak

Sadece 21 milyon Bitcoin üretilebilir. Kripto paranın koduna veya DNA’sına yerleştirilmiştir. Şu anda yaklaşık 18,8 milyonu çıkarıldı, ancak yukarıda gördüğümüz gibi bazıları zaten kayboldu. Bitcoin madenciliğinin çalışma şekli, madenciliği yapılabilecek Bitcoin sayısı her dört yılda bir yarıya iniyor. Bu, olası toplam Bitcoin’in neredeyse %90’ının halihazırda dolaşımda olmasına rağmen, kalan 2,2 milyon kripto paranın üretilmesinin 120 yıl daha alacağı anlamına geliyor.

Bitcoin Madencileri ve Ünlü Yöneticiler Gizli Bir Toplantı Düzenledi! İşte Konuşulanlar...

İlk BTC ticareti pizza satın almaktı

22 Mayıs 2010’da Laszlo Hanyecz, o zamanlar yaklaşık 41 dolar değerinde olan iki Papa John’s pizzası için 10.000 BTC ödedi. Bu, ilk ticari Bitcoin işlemiydi ve şimdi her yıl Bitcoin Pizza günü ile anılıyor. Bugünkü fiyatlarla, 10.000 BTC’nin değeri 500 milyon doları aşıyor.

Neredeyse 100.000 Bitcoin milyoneri var

Cüzdanların anonim olması ve Bitcoin fiyatının bazen çılgınca dalgalanması nedeniyle kaç tane Bitcoin milyoneri veya milyarderi olduğunu kesin olarak bilmek zor. Ancak BitInfoCharts’a göre, şu anda içinde 1 milyon dolar veya daha fazla BTC bulunan 98.180 adres var. Forbes, 2021 Milyarderler Listesine Winklevoss ikizleri ve FTX’ten Sam Bankman-Fried dahil 12 kripto para milyarderini dahil etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

İşte Bitcoin (BTC) Hakkında Sizi Şaşırtacak 7 Gerçek