Bitcoin’in Adil Değeri Açıklandı! İşte O Seviye

Bitcoin BTC’nin Adil Değeri Açıklandı! İşte O Seviye
Bitcoin BTC’nin Adil Değeri Açıklandı! İşte O Seviye
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin hem yatırımcıları hem de meraklılarını büyülemeye devam ediyor. Diğer taraftan farklı yaklaşımlar da gelmeye devam ediyor. Buna göre Metcalfe Yasası‘na dayanan saygın bir tahmin modeli, dünyanın önde gelen kripto para birimi için yaklaşık 31.400 dolarlık bir adil değer öneriyor. Bu model ayrıca önümüzdeki yüzyıl boyunca Bitcoin’in yıllık %1,1’lik bir getiri sağlayacağını söylüyor.

Metcalfe yasası ve Bitcoin

Bir ağın değerini kullanıcı sayısının karesiyle ilişkilendiren Metcalfe Yasası, bu tahmin modelinin temelini oluşturuyor. TCW Group’ta eski bir emtia portföy yöneticisi olan Claude Erb, bu yasayı Bitcoin’e uyguladı. Buna göre benzersiz bir varsayımda bulunuyor. Çıkarılan her Bitcoin ağdaki bir kullanıcıyı temsil ediyor. Erb’in modeli, çıkarılabilecek toplam Bitcoin sayısını ve bu sınıra ne zaman ulaşılacağını göz önünde bulunduruyor. Buna göre Bitcoin’in beklenen uzun vadeli getirisini hesaplıyor. Sonuçta yıllık %1,1’lik getiri projeksiyonu ortaya çıkıyor.

bitcoin

Erb, modelin zorlukları olduğunu kabul ediyor. Özellikle, Bitcoin sahipliği önemli ölçüde farklılık gösteriyor. Ancak bazı kullanıcılar birden az coin’e sahipken diğerleri daha fazlasına sahip olsa da, çıkarılan her Bitcoin’in tek bir kullanıcıyı temsil ettiği varsayılıyor. Dahası, kayıp Bitcoin sayısı kesin bir kullanıcı-Bitcoin oranını zorlaştırıyor. Erb’in kendi sözleriyle, model “tüm modeller yanlıştır, ancak bazıları yararlıdır” kategorisine giriyor. Erb bu modeli Bitcoin’in değerlemesi hakkında bir diyalog başlatmak için bir araç olarak sunuyor. Ayrıca “ilgi çekici” ve dikkate değer olarak tanımlıyor.

Modelin tarihsel performansı

Modelin geçmiş performansı, Bitcoin’in fiyat hareketlerine ilişkin değerli içgörüler sunma kabiliyetini ortaya koyuyor. Bitcoin sürdürülemeyecek kadar yüksek seviyelere ulaştığında model uyarı sinyalleri veriyor. Buna göre fiyatı çok düştüğünde ise teşvik edici oluyor. Örneğin model, 2020’nin sonlarında fiyatı yaklaşık 20.000 dolardan 60.000 doların üzerine çıkmadan hemen önce Bitcoin BTC’nin aşırı değerli olduğunu doğru bir şekilde tespit etti. Daha sonra, Bitcoin %50’den fazla artış gösterdi.

Bitcoin breaks above $27,000 for the first time in September

Haziran başında model, Bitcoin’in adil değerinin piyasa fiyatının yaklaşık %10 üzerinde olduğunu öne sürdü. Bitcoin o zamandan bu yana %4,2 değer kazandı. Şu anda model Bitcoin’in adil değerinin 31.400 dolar civarında olduğunu tahmin ediyor. Buna göre adil değer mevcut işlem fiyatının yaklaşık %14 üzerinde.

Bitcoin BTC’nin geleceği ve varlık oynaklığı

Modelin başarısına rağmen, Bitcoin de dahil olmak üzere varlıkların genellikle fiyat uçları arasında salındığını, gerçeğe uygun değerlerinin çok üstünde ve altında hareket ettiğini unutmamak gerekiyor. Model doğru tahminler yapmaya devam etse bile, dalgalanmalar kripto para piyasasının doğal bir parçası. Tıpkı hisse senedi piyasasının uzun vadeli ortalama fiyat/kazanç oranının hem altında hem de üstünde işlem görebilmesi gibi. BTC de bu kuralın bir istisnası değildir. Yatırımcılar kripto paraların dinamik dünyasında gezinirken, piyasada süregelen dalgalanmalara karşı hazırlıklı olmalı.

Bitcoin short-term holders may be selling, but long-termers are buying |  The Block

Kriptokoin.com olarak baktığımızda Metcalfe Yasası temelli model Bitcoin BTC’nin adil değeri ve uzun vadeli getirileri konusunda ilgi çekici bir bakış açısı sağlıyor. Geçmişte faydalı olmuş durumda. Ancak kripto piyasasının doğasında var olan dalgalanma yatırımcılar için temkinli bir yaklaşım gerektiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Bitcoin’in Adil Değeri Açıklandı! İşte O Seviye