Bitcoin Balinaları Topluyor! Bu Tarihe Kadar Bu Aralıktan Çıkış Yok!

Bitcoin İçin Mega Boğa Sinyali Geldi! İşte Mega Boğada BTC İle Uçuşa Geçecek Coinler
Bitcoin İçin Mega Boğa Sinyali Geldi! İşte Mega Boğada BTC İle Uçuşa Geçecek Coinler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin şu anda yenilenen bir ivme yaşıyor. BTC balinalarının kayda değer alım faaliyetleri piyasada yükseliş hissiyatının yeniden canlandığına işaret ediyor. Popüler bir analist, Bitcoin’in artık “tehlike bölgesinde” olmadığını söylüyor. Ancak, düşük aralığının altına düşme olasılığı olduğunu belirtiyor.

Piyasa tepkileri ve analistlerin görüşleri

Göreceli bir hareketsizlik döneminin ardından, balinalar bir kez daha Bitcoin zulalarını önemli ölçüde artırmaya başladı. Nisan ayındaki %4,2’lik daha temkinli büyümeye kıyasla Mayıs’ta balinaların varlıklarında %5,5’lik bir artış oldu. Piyasa istihbarat firması CryptoQuant, bu değişime dikkatleri çekti. Balinaların bu hareketi bir strateji değişikliğinin altını çiziyor.

Balinaların davranışları genellikle daha geniş piyasa eğilimleri için bir haberci görevi görür. Kripto analisti Axel Adler, Bitcoin piyasasındaki momentum oluşumuna ışık tutmak için on-chain verilere göz attı. Analist, piyasa değerinin gerçekleşen değere kıyasla ne kadar hızlı büyüdüğünü ölçen fiyat gradyan osilatörünün kritik bir seviyeye yaklaştığına dikkat çekti. Gerçekleşen değer, mevcut piyasa değerinden ziyade satın alma zamanlarına göre balinanın elinde bulunan tüm coinlerin toplam değerini dikkate alır.

BTC 90 günlük piyasa ve gerçekleşen fiyat gradyan osilatörü. Kaynak: CryptoQaunt

Bitcoin on-chain verileri ne gösteriyor?

Bu osilatörlerin 3,0 değerini aşması, 2021 döngüsündeki düşüşlerden uzak durduğunu gösteriyor. Bu da bir yükseliş eğilimine işaret ediyor. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, balina adres varlıklarındaki 30 günlük yüzde değişimindeki ve balinaların elindeki genel BTC bakiyesindeki önemli artışı vurguladı. Ona göre, Mayıs ayı başlarında piyasada yaşanan keskin düşüş sırasında balinalar 47.000 BTC daha satın alarak Bitcoin’in uzun vadeli değerine duydukları güveni göstermiş oldu.

BTC borsası balina oranı. Kaynak: CryptoQuant

Analist Willy Woo, geçtiğimiz iki ay boyunca, fiyatı net bir yükseliş eğilimi göstermemesine rağmen Bitcoin’de önemli bir alım olduğunu gözlemledi. Bu durum bireysel yatırımcılar arasında bir miktar paniğe neden oldu. Bununla birlikte, mevcut piyasa fiyatından Bitcoin’e olan talep güçlü kaldı.

Bitcoin şu anda ‘tehlike bölgesi’ dışında, ancak…”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, yeniden 69 bin dolar sınırını geçti. Rekt Capital tak adlı popüler analist, BTC’nin “tehlike bölgesi” geçtiğini söylüyor. Bununla birlikte analist, Bitcoin’in mevcut değerinden yaklaşık %13 oranında düşmesini olası görüyor. Analiste göre, geçmiş döngülere dayanarak, Bitcoin halving olayından sonra “tehlike bölgesine” giriyor. Bunun ardından da önemli ölçüde düşüyor. “Tehlike bölgesinden” sonra, Bitcoin tarihsel olarak bir aralık içinde yatay işlem gördüğü “halving sonrası yeniden birikim” aşamasına giriyor. Bu bağlamda analist şu açıklamayı yapıyor:

Bitcoin halving sonrası ‘tehlike bölgesi’ sona erdiğinden beri, Bitcoin 71.500 dolara çıktı. Ancak, ~71.500 dolar makro yeniden birikim aralığının yüksek direncinin olduğu yerdir ve Bitcoin’in reddedildiği yer burasıdır. Konsolidasyon devam ediyor ve tarih bunun 60,000 dolar ile 70,000 dolar arasında birkaç hafta daha devam edeceğini gösteriyor.

Bitcoin
Kaynak: Rekt Capital

“Eylüle’e kadar yüksek aralıktan çıkış yok!”

Analist ayrıca, tarihsel emsallere dayanarak, Bitcoin’in Eylül ayına kadar 70.000 dolarlık yüksek aralıktan çıkamayacağını tahmin ediyor. Bu doğrultuda analist, şu değerlendirmesini paylaşıyor:

Tarihsel olarak Bitcoin, halving’ten sonraki ilk çıkış denemesinde her zaman en yüksek aralıktan reddedilmiştir. Üstelik tarih, bu yeniden birikimin çok daha uzun sürmesi gerektiğini gösteriyor. Bitcoin bu yeniden birikim aralıklarından yarılanmadan sadece 160 gün sonrasına kadar çıkma eğilimindedir. Bu da Bitcoin’in yeniden birikim aralığından ancak Eylül 2024’te çıkabileceği anlamına geliyor.

Bitcoin
Kaynak: Rekt Capital

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin Balinaları Topluyor! Bu Tarihe Kadar Bu Aralıktan Çıkış Yok!