Şant Manukyan Açıkladı: Bitcoin İçin Bu İkisini İzleyin!

Şant Manukyan Açıkladı: Bitcoin İçin Bu İkisini İzleyin!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lider kripto Bitcoin psikolojik seviye olan 20 bin doların altına düştü ve 19 bin dolar etrafında dolaşıyor. Bazı analistler, farklı göstergelere dayanarak lider kripto için düşüşün henüz bitmediğini söylüyor. Türk piyasasından tanıdığımız ekonomist Şant Manukyan da, BTC için takip ettiği iki önemli göstergeyi paylaştı.

“MiCA ve El Salvador BTC için önemli haberler, ancak…”

İlk olarak Şant Manukyan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, son zamanların en çok konuşulan konularından birisinden bahsediyor. Tahmin edeceğiniz gibi bu detaylı bir kripto para düzenlemesi olan MiCA. Ardından El Salvador’un 80 adet BTC almasına değiniyor. Ancak Manukyan, bunlar önemli haberler olmakla birlikte, sermayenin BTC’ye olan güvenini test etmek için kendisinin iki farklı göstergeyi takip ettiğini kaydediyor. Ekonomist, tweet’inde şu ifadeleri kullanıyor:

Günaydın, detaylı bir düzenleme olan MICA’nın geçmesi veya Mayıs ayında 30.700’den 500 adet BTC alan ve şimdi 80 adet alınca “ucuza sattığınız için teşekkürler” diyen (DCA böyle bir şey değil) El Salvador’un alımları önemli haberler. Ancak benim takip ettiğim 2 ayrı gösterge var.

Şant Manukyan’ın Bitcoin için takip ettiği ilk gösterge: GBTC

Ekonomist, ilk önemli gösterge olarak Grayscale Bitcoin Trust (GBTC)’yi takip ettiğini söylüyor. Bu arada Kriptokoin.com haberlerinden hatırlayacağınız üzere GBTC’nin spot ETF talebi SEC tarafından reddedildi. Bunun akabinde de GBTC, SEC aleyhine bir dava açtı. Öte yandan spot ETF talebinin kabul edilmemesi piyasada olumsuz bir hava yarattı. Bitcoin, daha sonra 20 bin doların altın kaydı.

Manukyan, GBTC’nin açtığı söz konusu davayı kazanmasını muhtemel görmüyor. Bununla birlikte GBTC’yi neden takip ettiğini açıklıyor. Ekonomistin buradaki amacı, son çöküşte tasfiyesi gündeme gelen 3AC gibi indirimli BTC alan fonların likiditasyonunu takip etmek. Çünkü, ünlü ekonomist, Haziran sonunda GBTC hacimlerinde görülen uyumsuzluğun 3AC satışlarından kaynaklandığını düşünüyor. Bu yüzden de, bir gelecek projeksiyonu için satışların hangi aşamada olduğunun bilinmesi gerektiğini kaydediyor. Bu bağlamda Manukyan, açıklamasında şu ifadelere yer veriyor:

Biri GBTC. ETF izni alamayacağı (ve davayı kaybedeceği) belli olan GBTC’yi ıskontosu vs. için değil 3AC gibi fonların likidasyonu için takip ediyorum. Sağda gördüğünüz uzun çubuklar muhtemelen 3AC’nin satışları. Satışların neresinde olduğumuz önemli.

Bitcoin
Kaynak: Şant Manukyan / Twitter

İkinci önemli gösterge: Silvergate hissesi

Bir diğer gösterge ise Silvergate hissesi (SI). Ekonomist, Silvergate’in kripto piyasası ve geleneksel sermaye piyasaları arasındaki bir kapı olduğunu söylüyor. Bunun nedeni oara da Silvergate’in Microstrategy’ye verdiği krediyi ve USDC ile ilişkisini gösteriyor. Ayrıca Şant Manukyan, piyasadaki yukarı veya aşağı yönlü kırılmanın Silvergate’e yansıyacağını kaydediyor. Ünlü ekonomist, görüşlerini şu ifadelerle izah ediyor:

İkinci hisse ise SI, MSTR kredisi ama daha önemlisi USDC ile olan ilişkisi nedeni ile radarımda. Stablecoin alemi hala kaynıyor. Kriptoda reel bir toparlanma olacaksa SI hissesinde de kendisini belli edecektir (veya tersi). Bu hisse aynı zamanda iki dünya arasındaki geçiş kapısı.

Bitcoin
Kaynak: Şant Manukyan / Twitter

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Şant Manukyan Açıkladı: Bitcoin İçin Bu İkisini İzleyin!