XRP
XRP
$0.46 +0.80
Bitcoin
Bitcoin
$19.599 +2.74
Dogecoin
Dogecoin
$0.06 +1.02
Ethereum
Ethereum
$1.323 +3.26
Cronos
Cronos
$0.11 -0.52
Cardano
Cardano
$0.43 +1.05
Decentraland
Decentraland
$0.7 +2.33
Polkadot
Polkadot
$6.38 +3.10

FED Haftası Geldi: Bitcoin İçin Bu Seviyelere Hazır Olun!

Misafir Yazar
Misafir Yazar 2 hafta önce
4 görüntülenme

Kripto para piyasası FED haftasına giriş yaptı. Yeni haftaya düşüşle başlayan Bitcoin ve altcoin’ler 20-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan FED toplantısını bekliyor. 20-21 Eylül tarihinde toplanması beklenen FOMC üyeleri, ABD’nin para politikasını belirleyen faiz kararını açıklayacak. Faiz artışları, kripto para birimleri gibi riskli varlıklar için iyi değil. Bu nedenle, BTC fiyatının değer kaybı yaşaması muhtemel. Peki analistler hangi seviyeleri tahmin ediyor? Gelin birlikte bakalım.

FED kaç baz puanlık faiz artışı yapacak?

ABD Merkez Bankası (FED), Mart ayında 50 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleştirdi. Bu artışın ardından kurum, devam eden aylarda da faizi yükseltmeye devam etti. Mayıs ayı FOMC toplantısından 50 baz puan, Haziran ayındaki toplantıdan ise 75 baz puanlık artış çıktı. Bununla birlikte Ağustos ayında enflasyon ilk defa düşüş belirtileri gösterdi. Ancak Eylül ayındaki veriler, enflasyonda düşüş olduğunu gösterse de, bu düşüşün beklentilerden daha küçük oranlarda gerçekleştiğini ortaya koydu.

FED sonrası Bitcoin fiyatı ne olacak?

Şimdiyse yeni bir FED toplantısı geliyor. 20-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek toplantıda uzmanlar 75 veya 100 baz puanlık bir artış öngörüyor. FED Watch aracının sağladığı verilere göre, yatırımcıların %82’si 75 baz puanlık artışa bahis yapıyor. Geriye kalan %12’lik kısım ise 100 baz puanlık artış bekliyor. Bununla birlikte faiz artışlarının devam etmesinin, ABD ekonomisini resesyona sokacağını düşünen uzmanlar var. Bu nedenle piyasadaki hisler son derece karmaşık. Peki Bitcoin fiyatı için beklentiler hangi yönde?

“Bitcoin fiyatı yeni diplere gidebilir”

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere BTC, Kasım 2021’de 69,000 dolarda ATH yaptı. Ancak bunun ardından devam eden süreçte sürekli olarak düştü. Bitcoin fiyatındaki aşağı yönlü hareket nedeniyle, lider kripto para birimi Haziran 2022’de dip yaptı. O dönemde 17,662 dolardan işlem görüyordu. Bu dibin ardından küçük yükselişler yaşadı. Ancak geçtiğimiz hafta azalan direnç çizgisinden düştü. Bu nedenle BTC, son aylardaki kazanımlarını büyük ölçüde kaybetti.

Şu anda BTC son 24 saatte %6,74 düşüşle 18,671 dolardan işlem görüyor. BTC, bu sabah saatlerinde sahip olduğu 19,000 dolarlık fiyat seviyelerinden bir kırılma gerçekleştirme ihtimali taşıyor. Eğer kırılma gerçekleşirse ki bu muhtemel, fiyat daha da sert düşecektir. Bu düşüşün sonucunda yeni dip seviyelerin ortaya çıkması mümkün. Eğer BTC, bu hafta 19,000 doların altında kapanırsa, bu ayı piyasası için onay olacaktır. Direncin üstünde bir haftalık kapanış ise, düşüş trendinin tersine dönüşünü gösterecektir.

“BTC, 15,000 dolara kadar düşecek”

Aşağıdaki grafiğe göre BTC fiyat eğilimi 2013-2016 rallisini yansıtıyor gibi duruyor. O dönemde Bitcoin fiyatı alttan zirveye ulaşmak için yükseldi. Ardından, alt bölgeye ulaşmak için yaklaşık bir yıl boyunca düşüş eğilimini sürdürdü. Burada, varlık yaklaşık 6 ila 8 ay boyunca neredeyse durgun kaldı ve bir sonraki boğa döngüsüyle yükselmeye başladı. Şu anki BTC fiyatı buna benzer bir görünüm sergiliyor.

Bu nedenle, Mart 2023’e kadar benzer bir yükselişin ortaya çıkması mümkün. Ayrıca, o zamana kadar BTC 18.000 ila 25.000 doları arasında konsolidasyona devam edebilir. Bununla birlikte, FED faiz oranlarının önümüzdeki günlerde artması kripto piyasasında bir kan banyosuna yol açma potansiyeli taşıyor. Ek olarak son fiyat çöküşü, Bitcoin’in 2022’de 15,000 dolara düşebileceğine inanan bazı piyasa analistlerinin argümanlarını destekliyor. Bu nedenle, Bitcoin fiyatının 15.000 dolar civarında yeni dipler oluşturma olasılığı yüksek.

“Bitcoin ayı piyasası onaylandı”

Riskli varlıklardan çıkış yapan yatırımcılar, geçen hafta Bitcoin’e satış baskısı getirdi. Şimdi BTC fiyatındaki yerel teknik resim oldukça endişe verici gözüküyor. Lider kripto para, Haziran ayındaki uzun sıkışıklık döneminde birkaç saat geçirdiği dip seviyelere geriledi. Aslında Bitcoin düşüşü Salı günü beklenenden daha yüksek ABD enflasyonuyla ortaya çıktı. Enflasyon verileri, bu hafta gerçekleşecek FED toplantısından daha şahin bir karar çıkacağına yönelik beklentileri artırdı.

BTC, önemli haraketli ortalamalar olan 50 ve 200 haftalık haraketli ortalamayı test etti. Bunun ardından bir satış baskısıyla karşı karşıya kaldı. Bu, Bitcoin ayı piyasasına resmi olarak girdiğimizi doğruladı. Daha önce kripto pazarının uzun vadede büyüdüğünü doğrulayan çizgi, Haziran ayında çöktü. Böylece, son aylarda 10,000 doların 30,000 dolardan daha yakın olduğuna yatırımcıları ikna etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ethereum Ağından Çıkan Kurumsal Para, Bu 3 Altcoin'e Yağdı!
Ethereum’dan Çıkan Kurumsal Para, Bu 3 Altcoin’e Yağdı! Dijital varlık yatırım ürünleri, geçen hafta bir başka düşük aktivite haftasına tanık oldu. Aslında geçen hafta kripto fonları net 7 milyon dolarlık giriş gördü. Veriler, şu anda yatırımcılar arasında devam eden katılım eksikliğini ortaya koyuyor. Bununla birlikte,...
Misafir Yazar 2 hafta önce