Reklamı kapat

Korkutan Satış Sinyali’ 5 Analist: Bitcoin İçin Bu Dipler Geliyor!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
0 görüntülenme
Korkutan Satış Sinyali' 5 Analist: Bitcoin İçin Bu Dipler Geliyor!

Analistlere göre Bitcoin, 2021’den beri en güçlü satış sinyalini veriyor. Peki lider kripto fiyatı 10 bin dolara düşecek mi? Bu konuda analistlerin görüşlerini ve tahminlerini okuyucularımız için derledik.

“Bitcoin 10 bin doların altına gidiyor”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto piyasası, FTX kaynaklı krizden henüz kurtulamadı. Bununla birlikte, lider kripto para 2021’den bu yana en güçlü satış sinyalini gösteriyor. Özellikle, 3 günlük zaman diliminde Bitcoin’in fiyat hareketlerini gözlemleyen TradingShot analistleri, geçen haftadan bu yana bir ‘Ayı Haçı oluşturan hareketli ortalama yakınsama sapmasına (MACD) dikkat çekiyor. Bu bağlamda analistler şunları söylüyor:

Mart 2021’den bu yana, bu dizilişi dört kez daha yaşadık. Bunların tümü yeni bir Dip verdi. 16 Eylül 2021 Haçı, ‘yalnızca’ -%18’lik bir düşüşle sınırlıydı. Ancak diğer üçü muazzam -%50, -%52 ve -%57 düşüşlere neden oldu.

Bitcoin
Kaynak: TradingShot / TradingView

Analistler, bugünün Ayı Haçı mumundan ‘standart’ (…) -%50’lik bir düşüşün, fiyatı şüphesiz çok büyük bir psikolojik seviye olan 10.000 dolar bariyerinin biraz altına çekeceği sonucuna varıyorlar. Bir de buna, BTC’nin 3D MA50’sinde (mavi trend çizgisi) reddedildiğini, son MACD Ayı Haçı’ndan ve -%57’lik düşüşten önce 2022 Mart sonu/Nisan başında reddedildiğini ekleyin.

BTC’nin artma şansı var mı?

Bununla birlikte, TradingShot, geçmiş olaylardan farklı tek bir parametre fark ediyor. Bu sefer, Ayı Haçı oluşumu, önceki olaylardaki Yukarı Kanal’a kıyasla bir Aşağı Kanal’da. Analistler bunun olası sonuç üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmayacağından emin değiller. Ancak bunun düşüş formasyonunun sona ermesine yol açabileceğinin altını çiziyorlar. Buradan hareketle şu açıklamayı yapıyorlar:

Bu sefer farklı olabileceğinin iyi bir göstergesi, fiyatın Kanal Düşüşünün üzerine çıkması. Dolayısıyla, 3D MA50’nin şu anda 20.386’da olması da bir gösterge olabilir.

Bunun da ötesinde, Moustache olarak bilinen takma adlı kripto analisti, daha önce Bitcoin’in şimdiye kadarki en büyük alçalan genişleyen takozu oluşturduğunu fark etti. Ayrıca, tarihsel olarak ‘fiyatın bundan sonra her zaman hızla arttığını’ vurguladı.

Bitcoin

“Bitcoin, 12.000 dolarlık bir fiyat hedefi aldı”

Bitcoin, büyük altcoinler gibi, FTX fiyaskosu ve bunun zincirleme etkileri konusunda soğukkanlı kaldı. Analistler için, son olaylar ışığında zaten kötü olan tahminlerin kötüleşmesiyle birlikte, görünüm aynı derecede acımasız. Trade şirketi QCP Capital, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Tüm kripto varlıklarının bu düşük performansı, belirsizliğin büyük kısmı ortadan kalkana kadar burada kalacak.

Kapsamlı bir piyasa özetinde QCP, hem Bitcoin hem de Ether ETH için fiyat tahminlerinin artık FTX’in etkisini yansıtmak için düşmesi gerektiğini yazdı. Haziran ayındaki Elliott Wave teorisine dayanan bir tahminin güncellenmesi, BTC’nin artık 12.000 dolar ve ETH’nin 800 dolar hedefi olduğunu doğruladı. Bu konuda ise şu açıklamayı yaptı:

Bir yan not olarak, kripto piyasaları, 2017 zirvesinden bu yana emtialara benzer şekilde, en uzun dalga olan uzatılmış 5.Dalga’da işlem görüyor. Dolayısıyla, yeni yılda yeni diplerle bu tür potansiyel fiyat hareketleri, önceki ayı piyasasının özelliği olacaktır.

Eşlik eden bir grafik, kriptonun düşük performansı sayesinde aralarındaki korelasyonun sarsılmasıyla Kasım ayında kripto ve hisse senetleri arasındaki farklılığı vurguluyor.

Bitcoin
BTC ve ETH – S&P 500 grafiği / Kaynak: QCP Capital

“Asla, asla deme ve gardını düşürme”

Analist Cantering Clark, riskli varlıklardaki mevcut ayı piyasasının küresel mali krizi taklit etmesini ele alıyor. Bu durumda, ağır kayıpların hala kapıda olduğuna dikkat çekiyor. Bu konuda şunları ekliyor:

Lehman’ın iflası, 2008 mali krizinin doruk noktasıydı. Niteliksel olarak en düşük malzemeydi. Ancak, pazar durakladı ve ardından% 40 daha düştü.  Asla, ‘asla’ deme ve gardını düşürme.

S&P 500 açıklamalı grafik / Kaynak: Cantering Clark / Twitter

Buna ek olarak, 13.500 dolar da popüler bir aşağı yönlü hedef haline geldi.

Kripto pastası “büyük ölçüde kesiliyor”

Ayrıca QCP, hem merkezi (CEX’ler) hem de merkezi olmayan (DEX’ler) borsalarda azalan hacimler ve açık faiz (OI) ile ilgili endişelerini dile getiriyor. Bunun için ise şu yorumu paylaşıyor:

Şimdiye kadar en çok CEX türev borsa hacimleri etkilendi. Kombine vadeli işlemler OI şimdi 2021 öncesi seviyelere geri döndü. Bu da sektör için büyük bir geriye doğru adım.  

Bitcoin vadeli işlemleri açık faiz grafiği / Kaynak: QCP Capital

QCP, DEX’ler konusunda, verilerin ‘tüm kripto pastasının büyük ölçüde kesildiğini ima ettiğini’ söylüyor. Ayrıca, daha açıklayıcı grafiklerin yanında, “Genel DeFi TVL şu anda geçen yılın zirvesinin 1/4’ünden daha az” diye özetliyor. Son olarak şu açıklamayı yapıyor:

En fazla kazanması beklenen DEX’ler bile, FTX sonrası yapılması gereken tüm acil durum token/stablecoin’ler/chain-swapping’e rağmen hacimlerin yalnızca Temmuz/Ağustos seviyelerine yükseldiğini gördü.

DEX hacim grafiği / Kaynak: QCP Sermayesi

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Finbold
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

FTX Krizi Bulaşıyor: Bu 4 Kripto Para Platformunda Alarm!
FTX Krizi Bulaşıyor: Bu 4 Kripto Para Platformunda Alarm! FTX bulaşması geniş ve hızlı yayılıyor. Örneğin, bir kripto para girişim firmasının FTX’te bir milyar dolara yakın kaybettiği tahmin ediliyor. Buna ek olarak doğrudan veya dolaylı olarak etkilenen başka kripto para platformları da var. Kripto para devinin...
Vural Erkan 3 hafta önce