Bitcoin İçin Kritik Anlar: On-chain Veriler Ne Gösteriyor?

Emre Borsan
Emre Borsan 4 hafta önce
346 görüntülenme
Bitcoin İçin Kritik Anlar: On-chain Veriler Ne Gösteriyor?

Bitcoin on-chain verilerinin incelenmesi, 2019 ve 2023 BTC fiyat rallisi arasındaki temel benzerlikleri vurguluyor.

Bitcoin rallisi devam edecek mi?

Bitcoin’in 16.500 dolardan 25.000 dolara olan son fiyat rallisi, vadeli işlemler piyasasındaki kısa süreli daralmaya ve son makroekonomik gelişmelere bağlanabilir. Bununla birlikte, fiyatlar artarken veriler pek çok ilgili alıcının (balinalar dahil) kenarda bırakıldığını gösteriyor.

25.000 dolara yapılan son ralli, Bitcoin fiyatının Kasım 2019’un en düşük seviyesi olan 3.250 dolardan yaklaşık 14.000 dolara %330’luk bir artış gösteren 2019 ayı piyasası rallisiyle birçok benzerliği paylaştı. Son zamanlarda BTC/USD paritesi Kasım 2022’deki düşük seviyesinden %60 yükseldi.

Bitcoin İçin Kritik Anlar: On-chain Veriler Ne Gösteriyor?

2019 rallisine ilişkin zincir üstü ve piyasa göstergeleri, Bitcoin rallisinin devam edip etmeyeceği konusunda karışık sinyaller gönderiyor. Yine de piyasanın tam teşekküllü bir boğa piyasasına dönüşebileceği veya uzun vadeli bir düşüş trendine geri dönebileceği çok önemli bir dönüm noktasına ulaştığına inanmak için güçlü nedenler var.

Bitcoin, tarihi ticaret seviyelerini ele alıyor

Bitcoin’in fiyatı, 200 günlük hareketli ortalamayı (MA) 19.600 dolar ile aştı ve bu, uzun bir pozisyon açmak isteyen kağıt traderlarını teşvik edebilir. Tarihsel olarak bu metrik, bir boğa-ayı pivot çizgisi olarak hareket etti ve bunun üzerindeki kırılmalar yükseliş eğilimi gösterdi ve bunun tersi de geçerli.

BTC/USD genellikle 200 günlük MA’yı bir kırılmada yeniden test eder ve bu da 19.500 dolara doğru bir düzeltme olasılığını yükseltir. Ancak, fiyatın 200 günlük MA’ya geri çekilmeden yükselmeye devam ettiği 2019’da durum böyle değildi.

Bitcoin İçin Kritik Anlar: On-chain Veriler Ne Gösteriyor?

Aynı zamanda, traderlar muhtemelen 25.100 dolardaki 200 dönemlik haftalık hareketli ortalamaya dikkat ediyorlar. Bitcoin fiyatı, Kasım 2022’ye kadar 200 haftalık MA’nın altına hiç düşmemişti ve bu seviyenin geri kazanılması, teknik alıcıları çoğunluğa katılmaya teşvik edebilir.

Ancak, bir kırılma gerçekleşene kadar traderlar kenarda kalmaya devam edebilir. Kalıcı takas sözleşmeleri için fonlama oranları şu anda nötr, bu da traderların onay beklediğini gösteriyor. Kripto para traderı Immortal, 2019’dakine kıyasla mevcut rallinin süresi göz önüne alındığında pazarın yalnızca ‘yarı noktada’ olduğunu tespit etti. 2019 rallisi aşağıdan yukarıya 193 gün sürerken, 9 Kasım 2023’teki dipten bu yana sadece 92 gün geçti. Immortal, 2019 zaman çizelgesi fraktalı 2023’te geçerli olursa, BTC/USD paritesinin Mart ayına kadar 46.000 dolara kadar yükselebileceğini söylemeye devam ediyor.

Stablecoin arz oranı osilatörü 2019 zirvesine yakın

Bitcoin’in stablecoin arz oranı (SSR) osilatörü, piyasanın satın alma gücünü ölçer. Gösterge, Bitcoin’in piyasa değeri ile stablecoin arzı arasındaki oranı ölçer. SSR osilatöründeki düşük okumalar, stablecoin’lerin daha yüksek satın alma gücüne işaret ediyor. Tersine, metrikteki bir artış aşırı alım koşullarını gösterir.

Bitcoin’in Şubat 2023’teki fiyat artışı, SSR osilatörünün 2019 ve 2021’den beri görülmeyen seviyelere yükseldiğini gördü. Gösterge, pozitif eğilimin yakında sona erebileceğini gösteriyor. 30.000 dolarlık psikolojik seviyeye doğru son bir itiş için küçük bir şans var.

Bitcoin İçin Kritik Anlar: On-chain Veriler Ne Gösteriyor?

Bununla birlikte arzında önemli bir düşüşe neden olan BUSD stablecoini üzerindeki düzenleyici kısıtlamalar nedeniyle veriler biraz şüpheli olabilir. Aşırı alım koşullarını göstermek için SSR osilatörünü eğmiş olabilir.

Mevcut dalgalanmanın en büyük endişelerinden biri, balina alımının olmaması. 2019’un aksine, 1.000’den fazla BTC’ye sahip BTC adreslerinin sayısı ve sahiplikleri, fiyatın dipten yükselmesi ve balinaların mevcut rallide satmasıyla arttı. Balina sayısı ile fiyat arasındaki fark, olumlu gidişatın sürdürülebilirliği konusunda endişe uyandırıyor.

Veriler, önemli bir boğa ayı pivot noktasını vurguluyor

Yatırımcılar, yükseliş trendindeki geri çekilmelerde kazanan pozisyonlarına katkıda bulunur ve bu, Harcanan Çıktı Kâr Oranı (SOPR) göstergesi birin üzerinde kaldığında gösterilir. Bunun tersi, ayıların rallilere satış yaparak piyasaya hakim olduğu bir düşüş trendinde olur. Metriğin 1’in üzerindeki bir geçişi, potansiyel bir trend tersine çevirme sinyalidir.

Glassnode’un düzeltilmiş SOPR göstergesinin 7 günlük hareketli ortalaması, ayı eğiliminin muhtemelen tersine döndüğünü gösteriyor. Gösterge, Ocak 2023’te BTC 20.800 Doların üzerine çıktığında yükselişe geçti. Metrik, Bitcoin’in fiyatı olan 21.800 Dolar ile önemli destek seviyesini yeniden test ederek, onu sürekli bir yükseliş trendi için çok önemli bir destek seviyesi haline getirdi.

Benzer şekilde, fiyat hem kısa hem de uzun vadeli sahiplerin ortalama alım seviyelerinin üzerine çıktı, bu da potansiyel bir trendin tersine döndüğünün bir başka işareti. Bu, zincir üstü osilatörler dengeye dönerken piyasanın önemli bir dönüm noktasına ulaştığının bir işareti olabilir.

Ölçümler ayrıca, fiyat 21.800 Dolar, 20.800 Dolar ve 19.600 Dolar desteğinin üzerinde kalırken potansiyel bir boğa trendinin muhtemel göründüğüne de işaret ediyor. Haftalık 25.100 doların üzerinde bir kapanış, türevleri ve teknik traderları mevcut ralliye girmeye teşvik edebilir, ancak piyasanın aşırı ısınmış koşullara ulaşabileceğine dair bazı uyarı işaretleri var ve daha düşük destek seviyelerine doğru hızlı bir düzeltme göz ardı edilemez.

Tutulması gereken BTC seviyesi

Kripto analisti, kripto piyasaları yükselirken Bitcoin (BTC) boğalarının tutması gereken fiyat seviyesinin altını çiziyor. Analist Justin Bennett, yazı yazarken 23.984 dolardan işlem gören BTC ile 111.400 Twitter takipçisine Bitcoin boğalarının 23.000 doları tutması gerektiğini söylüyor.

Bitcoin İçin Kritik Anlar: On-chain Veriler Ne Gösteriyor?

Trader ABD dolarının bir varlık sepetine, bu durumda kripto paralara karşı gücünün bir ölçüsü olan ABD Doları Endeksini (DXY) de kırıyor. Genel olarak konuşursak, daha güçlü bir DXY, daha zayıf varlıklar anlamına gelir ve bunun tersi de geçerlidir. Bennett’e göre, DXY şu anda yeni ve daha yüksek bir seviyeyi test ediyor.

Geleneksel hisse senedi endeksi S&P 500’e (SPX) bakıldığında Bennett, SPX bir destek noktasına yaklaşırken DXY’nin daha yüksek bir seviyeyi test etmesinin şaşırtıcı olmadığını söylüyor. Bennett ayrıca bir takipte riskli varlıklar için bir sonraki büyük hamlenin SPX’e nasıl bağlı olduğunu açıklıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu 22 Altcoin İçin Büyük Müjde: Popüler Borsalar Listeliyor!
Bu 22 Altcoin İçin Büyük Müjde: Popüler Borsalar Listeliyor! Altcoin projeleri için en önemli şeylerden biri, borsa listelemeleri. Büyük borsaların desteği olmadan, bir kripto varlığı alıp satmak daha zor hale gelebilir. Bu nedenle, bir kripto para biriminin başarısı ile güvence altına aldığı borsa listelerinin sayısı ve...
Aslı Dinçer 4 hafta önce