Bitcoin İçin Kritik Cuma Geldi: İşte Seviyeler ve Olabilecekler!

btc 8 2
btc 8 2
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ayılar, Cuma günkü 3 milyar dolarlık BTC opsiyonlarının sona ermesiyle birlikte Bitcoin fiyatını 46 bin doların altına sabitlemeyi hedefliyor. Bu haftaki fiyat hareketi, Bitcoin boğalarının Cuma günkü 3 milyar dolarlık BTC opsiyonunun sona ermesi konusunda biraz fazla hevesli olduğunu gösteriyor. Bu haftaki düşüş faktörlerinin kombinasyonu, Bitcoin (BTC) fiyatını 46 gün içindeki en düşük seviyelerine indirmek için yeterliydi ve bu, 24 Eylül’de sona erecek olan 2 milyar dolarlık Eylül satın alma seçeneklerinin neredeyse %86’sını yok etti. Detaylar Kriptokoin.com’da.

Bitcoin için kritik Cuma

Özellikle son tarihin 24 Eylül saat 8:00 olduğu düşünüldüğünde, bazı sürprizler için hala yer var. Ancak, ayılar için teşvikler küçük görünüyor çünkü 21 Eylül’deki 40.000 doların altındaki test, 250 milyon dolardan daha az vadeli işlem sözleşmesi tasfiyesine neden oldu. 22 Eylül’de Evergrande Group, bir onshore tahvili için faiz ödemesi yapacağını onayladıktan sonra bazı temerrüt korkularını hafifletti. Buna rağmen yatırımcılar, şirketin ağırlıklı olarak uluslararası yatırımcılar tarafından tutulan dolar cinsinden tahvilleri ödeyememesini bekliyor.

18 ve 19 Eylül’de 48.000 doların üzerindeki son hareket, 20 günlük hareketli ortalama direncini kırmak için yeterli değildi. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler‘in 22 Eylül’de Washington Post’ta verdiği röportajdan kısa vadeli bir adım gelmedi. Geçmiş veriler Bitcoin fiyatında herhangi bir rol oynuyorsa, Eylül ayı önceki beş yılın dördünde olumsuz performans gösterdi. BTC Eylül ayını 31 Ağustos’taki kapanış fiyatı olan 47.110 doların altında kapatırsa bu düşüş eğilimi devam edecek.

Eylül ayı sona erme tarihi boğalar için bir güç testi olacak çünkü 2 milyon dolarlık satın alma seçeneklerinin %86’sı 46.000 dolar veya daha yükseğine yerleştirildi. Sonuç olarak, BTC 17 Eylül’de bu fiyatın altında işlem görürse, nötr-düşüş opsiyonu 285 milyon dolara düşürülür. Alım opsiyonu, belirlenen son kullanma tarihinde önceden belirlenmiş bir fiyattan Bitcoin satın alma hakkıdır. Bu nedenle, BTC 24 Eylül saat 08:00 UTC’de bu fiyatın altında işlem görürse 50.000 dolarlık bir çağrı seçeneği değersiz hale gelir.

Boğalar BTC fiyatına hükmediyor

Daha geniş bir bakış, boğalara önemli bir avantaj sağlar, çünkü alım (satın alma) seçenekleri enstrümanının toplam açık pozisyonu, nötr-düşüş opsiyonlarına %90’lık bir yol açan 2 milyar dolardır. Bununla birlikte, bu veriler yanıltıcıdır çünkü boğaların aşırı iyimserliği muhtemelen bahislerinin çoğunu silecektir. Satım (sat) seçeneklerinden gelen 1,05 milyar dolarlık daha küçük open interst bile bu rakip güçleri dengelemek için yeterli olabilir. Aşağıda, mevcut fiyat seviyelerini dikkate alan en olası dört senaryo bulunmaktadır. Her iki tarafın lehine olan dengesizlik, vade sonundaki potansiyel karı temsil eder. Aşağıdaki veriler, bitiş fiyatına bağlı olarak Cuma günü kaç sözleşmenin mevcut olacağını gösteriyor.

38.000 ila 40.000 ABD Doları arasında: 3.390 satın alma ve 8.695 satış. Net sonuç, koruyucu satım (ayı) enstrümanları lehine 21 milyon dolar. 40.000 ila 46.000 dolar arasında: Net sonuç, ayılar ve boğalar arasında dengelenir. 46.000 dolar ile 50.000 dolar arasında: 11.820 satın alma ve 3.050 satış. Net sonuç, satın alma (boğa) seçeneklerini destekleyen 42 milyon dolar. 50.000 doların üzerinde: 16.370 satın alma vs. 1.400 satış. Boğa enstrümanları 75 milyon dolarlık bir liderliğe sahip olacaktır. Bu kaba tahmin, safça, yalnızca yükseliş stratejilerinde kullanılan (satın alma) seçeneklerini ve nötr-düşüş yönlü işlemlerde satış seçeneklerini dikkate alır. Bu arada, gerçek hayat o kadar basit değil çünkü daha karmaşık yatırım stratejileri uygulanmış olabilir.

Ayıların BTC’yi 46.000 doların altında tutması için teşvikler var

Alıcılar ve satıcılar, Cuma günkü sona ermeden önceki saatlerde çabalarını en üst düzeye çıkaracaklar. Ayılar, fiyatı 46.000 doların altında tutarak hasarı en aza indirmeye çalışacaklar. Öte yandan, BTC böyle bir seviyenin üzerinde kalırsa boğalar durum üzerinde iyi bir kontrole sahip. 75 milyon dolar, 50.000 doların üzerindeki bir ralliyi haklı çıkarmaya yetecek kadar büyük bir kâr mı? Pek değil, ancak daha önce belirtildiği gibi, bunlar basitleştirilmiş tahminlerdir. Bu, çoğunlukla piyasa yapıcıların ve arbitraj masalarının nasıl konumlandırıldığına bağlı olacaktır, ki bu herkesin tahmin etmesi gereken bir oyundur. Cuma gününden önce daha fazla oynaklık için hala yer var, ancak her iki taraf da 3 milyar dolarlık gösterişli manşete rağmen eşit derecede dengeli görünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin İçin Kritik Cuma Geldi: İşte Seviyeler ve Olabilecekler!