Bitcoin İçin Kritik Gün Belli Oldu: Büyük Dava Bu Tarihte!

Emre Borsan
Emre Borsan 7 gün önce
744 görüntülenme
Bitcoin İçin Kritik Gün Belli Oldu: Büyük Dava Bu Tarihte!

Genesis’in geçen Perşembe günü açıklanan iflas başvurusu Bitcoin için önemli bir gün, yatırımcılar tarafından çoktan fiyatlanmış görünüyor.

Duruşma tarihi belli oldu

Genesis Trading’in iflası ve Digital Currency Group (DCG) ile Grayscale’in geleceği hakkındaki ilgili belirsizlik, son haftalarda Bitcoin pazarındaki havayı gerçekten azaltmadı. Genesis’in geçen Perşembe günü açıklanan iflas başvurusu, yatırımcılar tarafından çoktan fiyatlanmış görünüyor.

Bununla birlikte Grayscale’in Bitcoin Trust’ının (GBTC) 630.000’den fazla BTC ile tasfiye edilmesiyle en kötü durum senaryosu riski hala ortadan kaldırılmadı. Bu bağlamda çok önemli bir olay, GBTC’yi bir spot ETF’ye dönüştürmek için onay isteyen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı Grayscale davası olabilir.

Bitcoin İçin Kritik Gün Belli Oldu: Büyük Dava Bu Tarihte!

Muhtemelen Genesis’in iflası vesilesiyle Temyiz Mahkemesi, Grayscale ile SEC arasındaki sözlü tartışmanın zamanlamasını değiştirdi. 23 Ocak tarihli bir mahkeme kararına göre, duruşma tarihi 7 Mart 09:30 AM olarak belirlendi.

Daha önce Grayscale’in baş hukuk sorumlusu Craig Salm, sözlü tartışmaların ikinci çeyreğe kadar değiş tokuş edilmeyeceğini tahmin etmişti. Dolayısıyla duruşma tarihi, Grayscale’in Haziran 2022’de SEC’e karşı dava açmasından bu yana yaklaşık dokuz ay sonra geliyor.

Davanın Bitcoin için önemi var

Genesis’in iflas başvurusunun ardından yatırımcılar bunun DCG ve yan kuruluşu Grayscale için ne anlama geldiğini merak ediyor. Şu anda buna net bir cevap bulunmamakla birlikte, kripto kredi verenin ana şirketini ve dolayısıyla Grayscale’i kendisiyle birlikte alaşağı edebileceğine dair spekülasyonlar var.

Ek olarak özellikle DCG ve Grayscale için bir başka büyük baş ağrısı, GBTC’ye olan güven kaybıdır. Net varlık değerindeki indirim şu anda yaklaşık %41’dir. Birçoğu, güveni bir borsa yatırım fonuna dönüştürmenin, yatırımcıların ve şirketin güvenini yeniden kazanması ve iskontoyu ortadan kaldırması için en iyi çözüm olacağına inanıyor.

Bitcoin İçin Kritik Gün Belli Oldu: Büyük Dava Bu Tarihte!

Ancak bu zamana karşı bir yarış olabilir. Daha geçen hafta, DCG’nin işletme maliyetlerini düşürerek bilançosunu güçlendirmek için üç aylık temettü dağıtımını askıya aldığı açıklandı. Ayrıca DCG, çok ihtiyaç duyulan parayı toplamak için kripto medya şirketi CoinDesk’i satmayı düşünüyor.

DCG, GBTC hisselerinin onda birine sahip

Tüm bunlar, DCG’nin sallantılı bir zeminde olduğunu ve kendi GBTC ve ETH varlıklarını satmanın gerçekten bir seçenek olmadığını gösteriyor. Bloomberg verilerine göre DCG, tüm GBTC hisselerinin yaklaşık onda birine sahip.

Ancak menkul kıymet düzenlemeleri nedeniyle, DCG’nin üç ayda bir tedavüldeki GBTC hisselerinin %1’inden fazlasını satmasına izin verilmez. Üstelik DCG, güveni daha da zedeleyecek ve fiyat indirimini genişletecektir.

Bitcoin İçin Kritik Gün Belli Oldu: Büyük Dava Bu Tarihte!

Bu açıdan SEC aleyhine açılan dava, Genesis tarafından oluşturulan delikleri kapatırken, ABD topraklarında onaylanan ilk Bitcoin spot ETF ile hız kazanmak için bir umut ışığı gibi görünüyor. Bu nedenle Bitcoin yatırımcıları, Grayscale’in SEC ile girdiği hukuk savaşındaki gelişmeleri yakından izlemelidir.

En iyi ihtimalle, uzun süredir Bitcoin boğa koşusu için kutsal kâse olarak kabul edilen kurumsal yatırımcılar için bir yatırım aracı olan ilk Bitcoin spot ETF’si onaylanacak. En kötü senaryoda, Grayscale davasının reddedilmesi, DCG’nin sonraki adımları üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir. Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere BTC, 22.930 dolardan işlem görmektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance CEO'sundan Şaşırtan FTX İddiası: Milyonlar Ödediler!
Binance CEO’sundan Şaşırtan FTX İddiası: Milyonlar Ödediler! FUD ve yapay zekanın kripto üzerindeki etkisi, Binance CEO’su ile yakın zamanda düzenlenen bir Twitter AMA sırasında tartışıldı. Binance Ceo’su FTX ile ilgili konuştu Binance CEO’su Changpeng (CZ) Zhao, bir Twitter uzay konuşması sırasında FTX’in Binance hakkında...
Emre Borsan 7 gün önce