Yarın Bitcoin İçin Kritik Gün: Bu Seviyelere Hazır Olun!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
727 görüntülenme
Bitcoin İçin Kritik Gün Hazır Olun

Bitcoin (BTC) fiyatı, Fed Başkanı Jerome Powell’ın şahin açıklamaların ardından 22.400 doların altında düştü. Powell, faiz oranları artışları için baskı yaparak enflasyonu dizginlemeye hazır olduğu konusunda uyardı. Gündemin yoğun olduğu kripto para piyasasında gelecek tahminler şu şekilde.

Bitcoin boğaları bu gelişmelerle savrulabilir

Fed Başkanı Powell, “faiz oranlarının nihai seviyesinin muhtemelen daha önce tahmin edilenden daha yüksek olacağını” ve son ekonomik verilerin “beklenenden daha güçlü” olduğunu söyledi. Bu açıklamalar, yatırımcıların 22 Mart’ta 50 baz puanlık faiz artışı beklentisini önemli ölçüde artırarak hisse senetleri, emtialar ve Bitcoin gibi riskli varlıklar üzerinde baskı oluşturdu.

Bu hareket, 10 Mart’ta sona eren haftalık 565 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) opsiyonunun neden ayıları desteklediğini açıklayabilir. Bununla birlikte, ek olumsuz kripto piyasası olayları da önemli bir rol oynamış olabilir.

Silk Road ve Mt. Gox’tan kalan Bitcoin (BTC)’ler hareket halinde

8 Mart’ta ABD kolluk kuvvetlerinin ele geçirmesiyle bağlantılı birden fazla cüzdanın hareketi, Bitcoin yatırımcıları üzerindeki fiyat baskısını artırdı. On-chain analitik firması PeckShield tarafından paylaşılan verilere göre, 1.1 milyar dolar değerinde 50.000’den fazla Bitcoin transfer edildi.

Ayrıca, Coinbase’e 9.860 BTC gönderilerek, açık piyasada satılan paralarla ilgili endişeler arttı. Bu cüzdanlar, eski Silk Road darknet pazarıyla doğrudan bağlantılı ve Kasım 2021’de kolluk kuvvetleri tarafından ele geçirildi.

Mt. Gox alacaklılarının 10 Mart’a kadar kaydolmaları ve bir tazminat geri ödeme yöntemi seçmeleri gerekiyor. Hareket, 2018 rehabilitasyon planının bir parçası ve alacaklılar “erken toplu ödeme” ile “nihai ödeme” arasında seçim yapmak zorunda. Kaynaklara göre, alacaklıların ne zaman kripto para veya fiat para cinsinden ödeme bekleyebilecekleri belli değil, ancak tahminler, nihai anlaşmanın birkaç yıl sürebileceğini gösteriyor.

Sonuç olarak, Bitcoin’in fiyatının 8 Mart’ta 22.000 dolara düşmesi, 10 Mart’ta opsiyonların sona ermesiyle ayıların avantajını etkili bir şekilde doğruladı.

Boğalar çok daha fazla bahis oynadı, ancak çoğu değersiz olacak

10 Mart opsiyon vadesinin dolması, 565 milyon dolarlık açık pozisyona sahip, ancak gerçek rakam daha düşük olacak çünkü boğalar, Bitcoin pozisyonlarını 23.000 doların üzerinde yoğunlaştırdı.

1,63’lük alım-satım oranı, 350 milyon dolarlık alım (satın alma) seçenekleri ile 215 milyon dolarlık satım (satma) opsiyonları arasındaki açık pozisyon eşitsizliğini yansıtır. Bununla birlikte, Bitcoin 3 Mart’ta 23.000 doların altına düştüğünde boğalar hazırlıksız yakalandığı için beklenen sonucun çok daha düşük olması muhtemel.

Örneğin, Bitcoin’in fiyatı 10 Mart’da 22.100 dolar yakınında kalırsa, yalnızca 6 milyon dolarlık satın alma opsiyonu mevcut olacak. Bu fark, Bitcoin’i 22.500 veya 24.000 dolardan satın alma hakkının, BTC vade bitiminde bu seviyenin altında işlem görürse geçersiz hale gelmesi nedeniyle oluşur.

En olası sonuçlar büyük bir farkla ayıları destekliyor

Aşağıda, mevcut fiyat hareketine dayalı en olası dört senaryo bulunmaktadır. 10 Mart’ta alım (boğa) ve satım (ayı) enstrümanları için geçerli olan opsiyon sözleşmelerinin sayısı, vade fiyatına bağlı olarak değişir. Her iki tarafın lehine olan dengesizlik teorik kârı oluşturur:

  • 20.00 ile 21.000 dolar arasında: 0 satın al karşı 7.200 satış. Satıcılar 150 milyon dolar tutuyor.
  • 21.000 ile 22.000 dolar arasında: 100 satın al 5.000 satış. Satıcılar 105 milyon dolar tutuyor.
  • 22.000 ile 23.000 dolar arasında: 1.400 satın al ve 1.900 satış. Ayıların mütevazı bir avantajı var ve yaklaşık 55 milyon dolar kazanıyor.
  • 23.000 ile 24.000 dolar arasında: 4.600 satın al ve 600 satış. Boğalar 95 milyon dolar tutuyor.
  • Bu kaba tahmin, yalnızca yükseliş tahminindeki alım opsiyonlarını ve nötrden düşüşe olan işlemlerdeki koyma opsiyonlarını hesaba katar. Bununla birlikte, bu aşırı basitleştirme, daha karmaşık yatırım stratejilerini hariç tutar.
138 Bin Bitcoin Bu Tarihte Piyasaya Boşaltılabilir!

Örneğin bir trader, bir alım opsiyonu satarak Bitcoin’i belirli bir noktada etkili bir sekilde düşürüp bundan kar elde edebilir, ancak zamanlamasını tahmin etmenin kolay bir yolu yoktur. Durumları tersine çevirmek ve 95 milyon dolarlık potansiyel bir karı güvence altına almak için, Bitcoin boğalarının 10 Mart’ta fiyatı 23.000 doların üzerine çıkarması gerekiyor. Ancak, olumsuz haberler makroekonomik baskı ve Mt.Gox pozisyonlarının sona ermesi. Kriptokoin.com olarak BTC lehine önemli bir karara bu yazıda yer verdik.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın

Kaynaklar:
  • Fxstreet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Altcoin Hacklendi Mi? Endişe Büyüyor
Popüler Altcoin Hacklendi Mi? Endişe Büyüyor! En büyük 50 altcoin arasında yer alan Hedera (HBAR), büyüyen hack korkularının ortasında ağ sorunlarıyla karşı karşıya. Hedera ağında şüpheli faaliyetler dikkat çekiyor ve operasyonlar durduruldu. Hedera operasyonlarını durdurdu, ağ saldırı altında mı? Gündem bir gelişmede, Hedera...
Buğra Çağlar 2 hafta önce