Bitcoin İçin Selloff Alarmı: Milyonlarca Dolar Tasfiye Oldu!

Bitcoin ve Altcoin’lerde Selloff Alarmı: Milyonlarca Dolar Tasfiye Oldu!
Bitcoin ve Altcoin’lerde Selloff Alarmı: Milyonlarca Dolar Tasfiye Oldu!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CoinGlass verilerine göre, kripto para piyasası 14 Kasım’da önemli bir düşüş yaşadı. Bitcoin (BTC)’in değeri hızlı bir düşüşle 36.600 dolardan 35.000 doların altına indi. Böylece Ağustos ayından bu yana görülen en büyük satışlardan birine işaret etti. Bu beklenmedik düşüş, ekonomistlerin %0,1’lik artış tahminlerinin aksine değişmeyen şaşırtıcı ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarının ardından meydana geldi. İlginç bir şekilde, Bitcoin başlangıçta açıklamadan birkaç dakika sonra yaklaşık %1 yükseldi. İşte detaylar…

TÜFE, Bitcoin fiyatını olumlu etkilemişti

RSM Baş Ekonomisti Joseph Brusuelas, değişmeyen TÜFE rakamlarını olumlu bir haber olarak yorumladı. Özellikle, Ekim ayında temel mal fiyatlarının %0,2 düştüğünü vurguladı. Özellikle konut maliyetlerinin 24 ortasına kadar azalması beklenmekte idi. Böylece, enflasyonun daha da soğuması konusunda iyimser olduğunu ifade etti. Ancak, beklentilerin aksine, Bitcoin kazançlarını aniden tersine çevirdi. Zira BTC, %4 düşüşle 35.000 dolar civarına geriledi ve tüm piyasayı kırmızı bir denize sürükledi. İkinci en büyük kripto para olan Ethereum da %6’lık düşüş yaşayarak 2.000 doların altına indi.

Bitcoin’de 14 Kasım akşamı yaşanan yoğun dalgalanmalar, son 24 saat içinde 307 milyon doların üzerinde uzun pozisyonun tasfiye edilmesine yol açarak 17 Ağustos’tan bu yana görülen en büyük satış dalgasına neden oldu. Bu önemli likidasyon hacmi, Bitcoin’in başlangıçta ABD TÜFE verilerine olumlu tepki verdiği zamanlara işaret ediyor. Zira, fiyat keskin bir şekilde tersine döndüğünde dikkatli olmayı göz ardı eden yatırımcılar ortaya çıktı.

Milyonlarca dolarlık pozisyon, tasfiye oldu

CoinGlass verilerine göre 88.667 trader bu durumdan etkilendi. Bitcoin traderları 133 milyon dolar, ETH traderları ise yaklaşık 70 milyon dolar kayıp yaşadı. Kaldıraçlı uzun pozisyonların erimesi son üç ayın en büyük kaybı olup, Ağustos ayında Bitcoin’in dakikalar içinde 28.000 dolardan 25.000 dolar civarına hızla düşmesiyle yaşanan keskin düşüşü anımsatıyor. JPMorgan analistleri daha önce kripto para topluluğu içinde Bitcoin spot ETF’lerine ilişkin aşırı iyimser bir hava olduğunu kaydetmişti. JPMorgan’a göre, Kanada ve Avrupa’da benzer ETF’ler bulunmasına rağmen, bunlar “yatırımcılardan önemsiz bir ilgi” gördü.

Bu son gerileme, yükselen varlık fiyatlarının daha düşük fiyatlara yönelik para kaybettiren kaldıraçlı pozisyonları tasfiyeye zorlamasıyla son birkaç hafta içinde tanık olunan short squeeze’ler ile tezat oluşturuyor. Çok sayıda tasfiye, ani düşüşün çoğu yatırımcıyı hazırlıksız yakaladığını gösteriyor. Ayrıca bunların kripto para piyasasının doğasında var olan volatiliteyi vurguladığını gösteriyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi JPMorgan analistleri, geçen hafta bir rapor yayınlamıştı. Raporda, kripto para fiyatlarındaki son rallinin “aşırıya kaçmış” olabileceği uyarısında bulunmuştu. Spot Bitcoin borsa yatırım fonu onaylarının varlık fiyatları üzerindeki etkisine ilişkin aşırı iyimser beklentilere karşı uyarıda bulunmuştu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Bitcoin İçin Selloff Alarmı: Milyonlarca Dolar Tasfiye Oldu!