Bitcoin İçin Short Squeeze: Bu Rakamları Bekleyin!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
853 görüntülenme
Bitcoin İçin Short Squeeze: Bu Rakamları Bekleyin!

Bitcoin, 11 Mart’ta hafta sonu kaybedilen zemin için bir savaşa girişirken, 20.000 dolarlık desteğin sonsuza dek ölmesine izin vermeyi reddetti. Bu arada BTC fiyatı gün içinde USDC bazında ‘26.000 doları’ gördü. Peki BTC’de açığa satış ne kadar artabilir?

Bitcoin, USDC de-peg’inden kurtuluyor!

TradingView’den alınan veriler, bu yazının yazıldığı sırada BTC/USD’nin 20.400 doları dolaştığını gösteriyor. Bitcoin, bir gecede 20.000 dolar seviyesinin altına kısa bir dalış yapsa da ABD banka istikrarına ilişkin ilk panik yatıştıkça ruh hali daha istikrarlı hale geliyor.

Bununla birlikte, Silvergate’in bazı kripto firmalarına yeni bir darbe indirmesinin ardından Silicon Valley Bank’ın (SVB) çöküşün etkisi devam ediyor. Fiyaskonun merkezinde, ödeme teknolojisi şirketi Circle vardı. Çünkü Circle, stablecoin’i USD Coin (USDC) için rezerv fonların bir kısmına SVB’de tutuyordu. USDC hemen ABD doları çıpasından düşmeye başladı ve 0,91 dolara kadar geriledi. Bir noktada Bitcoin, büyük borsa Kraken’de USDC cinsinden 26.000 dolardan fazla değere ulaştı.

Bitcoin
BTC/USDC 1 saatlik mum grafiği (Kraken) / Kaynak: TradingView

Swan Bitcoin’in CEO’su Cory Klippsten, “USDC yalnızca %90 destekleniyorsa, denge fiyatı 0,90 dolar değildir. Denge fiyatı sıfırdır,” diyerek tepki gösterdi. Ayrıca Klippsten, “Herkesin en kısa sürede 1 dolar karşılığında kullanma teşviki var. Tüm para çoktan gitmişken son %10’da olmak istemezsiniz,” dedi.

Diğerleri durumun yönetilebilir olduğuna ve piyasa değerine göre ikinci en büyük stablecoin olan USDC’nin tamamen başarısız olmayacağına inanıyordu.

Circle, bir tweet’te USDC nakit rezervlerini yönetmek için beş banka ortağı daha olduğunu söyledi.

Finansman oranları FTX havasını taklit ediyor

USDC’nin ötesinde, traderlar arasındaki sinirler tahmin edilebileceği gibi gergin olmaya devam etti. Ortalama fonlama oranları, Kasım 2022’deki FTX sonrasındaki en olumsuz seviyesindeydi. Bu da daha fazla kaybın Bitcoin’i hâlâ etkileyebileceğine dair güçlü bir inancı gösteriyor.

Bitcoin
Bitcoin ortalama fonlama oranı grafiği / Kaynak: CoinGlass

Bununla birlikte, sonuçları analiz eden yorumcu Tedtalksmacro, ezici düşüş eğiliminin BTC/USD paritesinde daha yüksek klasik bir ‘short squeeze’ için yakıt sağlayabileceğini savunuyor. Analist, “Piyasa burada hala çok fazla short pozisyonda. Ve bu, BTC’nin kısa vadede en az 21,4 bin doları test etmesi için yakıt sağlayabilir,” diyor.

Tedtalksmacro, Bitcoin’in 20.000 dolar işaretinin altındaki birkaç haftalık düşük seviyelerden sıçramasına bağlı olarak bir ‘short squeeze’in zaten ‘doğru yolda’ olduğunu da sözlerine ekliyor. Diğer popüler piyasa katılımcıları ise kısa vadede aşağı yönlü bir dönüşten yana görüş bildiriyor. Analist Crypto Tony takipçilerine, şu paylaşımı yaptı:

Bugünkü çılgınlığın arasında, Bitcoin hala iyi durumda. 19.200 dolar civarında geçici destek bölgesine bir düşüş daha bekliyorum.

Bitcoin
BTC/USD açıklamalı grafik / Kaynak: Crypto Tony/ Twitter

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

6 İsme Bitcoin Tahmini Soruldu! İşte Dip Fiyatları
6 İsme Bitcoin Tahmini Soruldu! İşte Dip Fiyatları Kripto piyasası bu hafta ciddi bir düşüşe tanık oldu ve traderlar şimdi piyasanın dibe ulaşıp ulaşmadığını veya ufukta başka bir çöküş olup olmadığını merak ediyor. Analistler, Bitcoin (BTC)’nin dibi görüp görmediğini ve bundan sonraki hareketine ilişkin tahminlerini...
Vural Erkan 2 hafta önce