Reklamı kapat

Yeni Araştırma Raporu: “Bitcoin İnterneti Yıkıp Geçecek!”

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 19 Haziran 2018
0 görüntülenme

Bitcoin konusunda kim haklı: Bank of International Settlements (BIS) mı yoksa kripto para savunucuları mı?

Zaman zaman merkez bankaların merkez bankası diye anılan BIS yakında tamamı yayınlanacak olan yıllık raporlarından pazar günü bir bölümünü yayınladı ve bitcoinden söz ederken “sağlam destekli kurumsal paranın yerine yetersiz bir yedek” sözlerini kullandı. BIS’e göre Bitcoin yüksek enerji tüketimi sebebiyle de interneti yıkıp geçme potansiyeli bulunduruyor.

“İşlemlerin kaydedildiği merkezsiz uzlaşını hassaslığından dolayı bitcoine duyulan güven her an ortadan kalkabilir,” dediler. “Bireysel ödemelerin sonuçlarını merak konusu yapmasının yanı sıra kripto paranın çalışmayı bırakacağı anlamına da gelebilir ki bu da tüm değerin yok olacağını gösterir.”

“Dahası, güven korunsa bile, kripto para teknolojisi düşük verimlilik ve büyük enerji kullanımıyla geliyor. Kripto paralar işlem talepleriyle ölçülemez üstelik izdihama ve değerde sürekli değişikliklere meyilli.”

Bitcoin İnterneti Yıkıp Geçecek!

Enerj kullanımı konusunda ise Bitcoin çok kez gündeme geldi. Bloomberg bitcoin ulusal düzeyde kullanıldığı takdirde “interneti yıkıp geçer” başlıklı haber bile yaptı.

Enerji kullanımı bitcoin için önemli bir mesele, bu da ağındaki işlemleri doğrulaması için daha çok hesaplama gücüne ihtiyaç duyacağı anlamına geliyor. BIS’e göre Bitcoin madenciliği şu an bile İsviçre’ninki kadar elektrik kullanımı gerektiriyor.

Ancak kripto yandaşları ise bunun ve BIS’in diğer eleştirilerinin asıl noktayı kaçırdığını söylüyorlar.

Kripto şirketi Circle destekli Goldman Sachs’in CEO’su Jeremy Allaire Business Insider’a verdiği röportajda “Bu çok sığ bir rapor” dedi, “Konu hakkında doğru düzgün araştırma bile yapılmamış.”

“Üstünden yıllar geçmiş bir meseleyle uğraşıyorlar, ARGE çalışmalarında neler olup bittiğine bakmıyorlar. Bu çok yetersiz bir araştırma.”

Bitcoin taraftarlarına göre bitcoin ve diğer kripto paralar hala gelişmekte olan bir iş. Evet, enerji kullanımı problem ama geliştiriciler zaten bunun üstüne çalışıyorlar.

Perşembe günü bir blockchain uzmanı BIS raporundan söz ederken eğer bir bebeğe sorumluluk verirsek dünya sıkıntıda olur dedi. Bebekler genelde herhangi bir sorumluluk almadan büyürler ve kripto geliştiricileri bitcoin ve  diğer dijital paraları yetiştirme konusunda büyük emek harcıyorlar.

Outlier Ventures CEO’su Jamie Burke Londra’daki Blockchain Alternative Investment Conference’ta “Birçok kişinin hala bu teknoloji için ne kadar erken adımlarda olduğumuzu farketmediklerini düşünüyorum,” dedi.

2009’da ilk yazılışından beri Bitcoin kodunun nerdeyse %98’i tekrar yazıldı ve dünya genelinde geliştiriciler yeni fikirler, çözümler ve teknoloji üzerine çalışmaya devam ediyorlar.

Allerie şöyle söyledi: “Bu konunun gerçekten içindeyim ve ziyadesiyle teknik bir insanım ancak ben takip etmekte zorlanıyorum. Çok fazla şey var. Yetişemiyorum bile.  Çok fazla etkinlik ve yenilik gerçekleşiyor. Daha önce böyle birşey görmedim, herşey çok hızlı oluyor.”

Kripto para desteği olan ticaret platformu eToro’dan analist Matthew Newton yaptığı açıklamada “Kripto paralar hala gelişmekte olan bir teknoloji, yine de günlük kullanım için gerekli alt yapıyı oluşturacak şekilde ilerliyor.”

Newton da Allaire de Lightning Network ve onun gibi daha az enerji harcayarak aynı işlemleri yapmak için geliştirilen “Layer-2” projelerine değindiler.

Allaire: “Çok fazla altyapı çalışması var, ve bence bu gerçekten de çözüm gibi çünkü eğer önümüzdeki iki yıl içinde bir takım problemleri çözersek milyarlarca insan tarafından kullanılan ürünlerimiz olacak. İşte o zaman işler çok daha ilginç olacak,” dedi.

Diğer çözümler ethereum’un proof-of-stake protokolünü kullanacak şekilde düşünülüyor ki bu da işlem onaylarını tamamen matematiksel kaba kuvvet olmaktan uzaklaştıracaktır.

Newton ise şöyle söyledi: “Geliştiricilerin bütün problemleri çözeceklerinin sözü verilemez elbette, fakat asıl olay zaten bu yetenekli geliştiricilerin işlerinin hızlanıp yavaşlamasıyla alakalı, işlerin zamanla nasıl gelişeceğini bekleyip göreceğiz.”

Business Insider

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Skycoin CEO’su Kendi Ekibi Tarafından Rehin Alındı! Geçtiğimiz haftalarda Binance‘de de listelenen ve adını kripto para dünyasına duyuran Skycoin’de sular durulmuyor. Kendisini dünyanın en gelişmiş blok zinciri platformu olarak tanımlayan Skycoin gizli bilgilerin paylaşılması ve fiyat manipülasyonu sebebiyle bu ay önemli ölçüde değer kaybı...
Serkan Eser 19 Haziran 2018