Reklamı kapat

Bitcoin İrlanda’dan Daha Fazla Enerji Tüketiyor!

Mert Kaya
Mert Kaya 18 Mayıs 2018
0 görüntülenme

Yapılan yeni bir araştırma Bitcoin hakkında çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Bu çalışmaya göre yüksek enerji tüketiminden dolayı eleştirilen Bitcoin bir yıllık süreçte İrlanda’dan çok daha fazla elektrik kullandı. Ayrıca bu çalışmaya göre Bitcoin’in bu yıl sonunda dünyadaki toplam elektriğin %0.5’ini tüketeceği tahmin ediliyor…

Bitcoin ve Elektrik Tüketimi

Bitcoin‘in tükettiği elektriğin etkilerini anlamak ve gerekeni yapmak çok büyük önem arz ediyor.

Blokzincir uzmanı olan ve aynı zamanda Hollanda’da vergi danışmanlığı yapan Alex de Vries şöyle diyor:

“Geriye dönük çok çalışma gördük ancak bu ağın nereye gittiği hakkında daha çok bilimsel tartışma ve araştırmaya ihtiyacımız var. Şu an elimizdeki bilgiler oldukça yetersiz ve düşük kalitede, umuyorum ki insanlar bu çalışmayı yeni araştırmalar yapmak için kullanır…”

Vries’in ekonomi geçmişine dayanan tahminlerine göre şu anki Bitcoin ağının kullandığı elektrik 2.55 Gigawatt. İrlanda’yla yapılan kıyaslamanın dışında bir başka kıyaslama yapacak olursak bit BTC aktarımı için Hollanda’daki bir evin bir ayda harcadığından daha çok elektrik kullanmak gerekiyor!

Bitcoin’in yüksek elektrik tüketiminin en temel sebebi bu koinin doğası. Bitcoin’in merkeziyetsiz yapısı Proof-of-Work (PoW) algoritmasıyla sağlanıyor ve madencilik için çalışan makineler de devasa boyutta enerji tüketiyor.

Nisan ayında analist Charlie Chan tarafından yapılan bir diğer çalışmaya göre Bitcoin madenciliği için kâr elde etmenin kilit değeri 8600 dolar. Yaptıkları simülasyonlara göre Bitcoin’in fiyatı bu değerin altında kaldığında madencilik kârlı bir iş olmaktan çıkıyor…

Bitcoin’in Enerji Maliyeti Gitgide Artıyor

Geleceği düşündüğümüzde Bitcoin ağının işlemesi için gereken elektrik miktarının daha çok artacağını tahmin etmek o kadar da zor değil… Vries bu yılın sonunda ağın kullandığı enerjinin 7.7 gigawatt’a ulaşacağını tahmin ediyor, bu da Avusturya’nın elektriğine eş değer! Daha da ileriye baktığımızda Vries şu an dünyadaki total elektriğin %0.5’ini tüketen Bitcoin’in bu miktarı ileride %5’e çıkarabileceğini tahmin ediyor.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Apple’ın Kurucu Ortağı Ethereum’u Apple’ın İlk Zamanlarına Benzetti Teknoloji devi Apple’ın kurucularından Steve Wozniak, Bitcoin ve blok zincir teknolojisini övmeye devam ediyor. Steve Wozniak geçtiğimiz günlerde gerçekleşen WeAreDevelopers isimli teknoloji konferansında finansal yenilikler hakkında konuştu… Wozniak’ın Bitcoin ve Blokzincire Güveni Sonsuz Wozniak, Viyana’da konuştuğu etkinlikte...
Mert Kaya 19 Mayıs 2018