Bitcoin Kan Kaybediyor: İşte Düşüşün Nedenleri ve Sıradakiler!

Bitcoin Kan Kaybediyor: İşte Düşüşün Nedenleri ve Sıradakiler!
Bitcoin Kan Kaybediyor: İşte Düşüşün Nedenleri ve Sıradakiler!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin, Çarşamba günü işlem saatlerinde %1,2’lik bir düşüşle 27.000 doların hemen üzerine yerleşti. Bu düşüş, Filistin-İsrail çatışmasında tırmanan gerilimin kripto para piyasasına gölge düşürmesi ile geldi. Böylece yatırımcıların daha riskli varlıklara olan güvenini aşındırmasıyla gerçekleşti. İşte detaylar…

Bitcoin fiyatında aşağı yönlü seyir

Bu haftanın başlarında trader ve uzmanlar,  Bitcoin fiyatının aşağı yönlü bir seyir izleyeceğini öngörmüştü. Bu beklentinin ardındaki mantık, yatırımcıların geleneksel hisse senetlerinden ve diğer yüksek riskli varlıklardan uzaklaşarak bunun yerine altın ve petrol gibi emtiaları tercih etme eğiliminin artması oldu. Geçtiğimiz hafta altın ve petrol fiyatları %6’ya varan oranlarda artarak riskten kaçınan yatırımcılara sığınak oldu.

Efsanevi Borsacı, Bitcoin İçin Endişeli: Büyük Bir Düşüş Geliyor!

Geçtiğimiz 24 saat içinde verilere göre Bitcoin ve altcoinler, kripto piyasası toplu olarak %1,6’lık bir düşüş yaşadı. En büyük ikinci kripto para birimi olan Ether %2,2 oranında düşerek haftalık kayıplarını %5’in üzerine çıkardı. XRP, altcoinler arasında en sert darbeyi aldı ve %3’lük önemli bir değer düşüşüne tanık oldu. Geniş çaplı bir geri çekilmede, diğer büyük tokenlar da fiyat düşüşleri yaşadı. Polkadot’un DOT’u ve Polygon’un MATIC’i %3’lük bir düşüş kaydetti. Diğer yandan, Tezos‘un XTZ’si %8 oranında değer kaybetti. İlginç bir şekilde, Render Network’ün RNDR’si, son 24 saat içinde %3’lük bir kazançla büyük hacimli tokenlar arasında tek göze çarpan performans gösteren token oldu.

Şimdi neler olacak?

FxPro piyasa analistleri günlük analizlerinde, Bitcoin’in geçen hafta 28.000 dolar seviyesini aşma girişiminin, fiyatı 27.000 dolara geri iten bir “satış dalgasını” tetiklediğini belirtti. Bu satış baskısı, yatırımcıların fonlarını henüz yüksek riskli varlıklarda tutmaya hazır olmadıklarını gösteriyor. Bitcoin’deki düşüşün geleneksel piyasalarda, özellikle de Salı günü ABD hisse senetlerinde görülen kazançlarla birlikte risk iştahında belirgin bir canlanmaya denk gelmesi özellikle ilgi çekici. FxPro analistleri bu paradoksu, potansiyel temerrüt endişelerinin yatırımcı davranışını bir varlık sınıfından diğerine toplu fon çıkışından daha fazla etkilediği ABD borç piyasalarında Pazartesi günü yaşanan olaylara bağladı.

Bitcoin BTC’de Dominans Artıyor! Altcoinler İçin Sırada Ne Var

Mevcut durum, kripto para piyasasının jeopolitik gerilimlere işaret ediyor. Hem de daha geniş ekonomik eğilimlere olan duyarlılığının altını çiziyor. Yatırımcılar temkinli davranıp güvenli liman arayışına giriyor. Bu noktada, Bitcoin ve diğer kripto paralarda önümüzdeki günlerde volatilite artabilir. Böyle bir ortamda uzmanlar, Bitcoin ve daha geniş kripto piyasasına bakacak. Piyasanın bu değişen gelgitlere nasıl tepki verdiğini analiz edecek. Ayrıca jeopolitik manzaradaki gelişmeleri yakından izleyecektir. Şimdilik, Bitcoin’in konumu belirsizliğini koruyor. 27.000 dolar kritik bir destek seviyesi olarak hizmet veriyor. Ancak  gelecekteki yörüngesi Orta Doğu dinamiklerine bağlı. Ayrıca piyasa duyarlılığı da dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Bitcoin Kan Kaybediyor: İşte Düşüşün Nedenleri ve Sıradakiler!