Reklamı kapat

Greenpeace: Bitcoin Kötü, Bu Altcoin İyi Çocuk!

Vural Erkan
Vural Erkan 7 gün önce
103 görüntülenme
Greenpeace: Bitcoin Kötü, Bu Altcoin İyi Çocuk!

Greenpeace ABD, ConsenSys, Aave, Microsoft, Polygon ve Mısır’daki COP27’de Ethereum İklim Platformunu (ECP) duyuran diğer girişimler vesilesiyle Bitcoin (BTC)’yi ezme fırsatını değerlendirdi.

Greenpeace’den Bitcoin (BTC)’ye yergi, Ethereum (ETH)’ye övgü!

Greenpeace yaptığı açıklamada, “Kripto endüstrisindeki diğerleri iklim kriziyle mücadele etmeye çalışıyor. Bununla birlikte Bitcoin daha da geride kalıyor” dedi. Ayrıca, şunları ekledi:

Bitcoin alanındaki çoğu büyük oyuncu, kodu değiştirerek enerji kullanımını azaltmak için inisiyatif almıyor. Bunun yerine, sorunu kabul etmeyi reddediyor. Diğer kripto teknolojileri daha verimli olmak için değişiklikler yapıyor. Tarihi iklim kirliliğini ele almak için yaklaşımlar geliştiriyor. “Bitcoin madenciliği” son yıllarda en önemli elektrik kaynağı olan kömürle daha kirli hale geldi.

Bitcoin

Kömürün, Bitcoin madenciliği için en büyük elektrik kaynağı olduğu iddiası için herhangi bir kaynak veya analiz sağlamıyorlar. Bu doğal olarak çok önyargılı bir kuruluş. Ancak, Greenpeace birini suçlarken, diğerini övüyor. Bu bağlamda Greenpeace, Ethereum için şunları söyledi:

Ethereum İklim Platformu (ECP), iklim krizini hafifletmek için inisiyatif alan kripto platformlarının bir başka örneği. Dünya iklim kriziyle boğuşurken Bitcoin (BTC)’yi daha da geride bırakıyor.

Ethereum PoS’a geçişle yeşillerin gönlünü kazandı

ConsenSys, Aave, Microsoft ve diğerleri, “Web3 yerel teknolojilerinden, altyapısından, finansman mekanizmalarından ve yönetişim protokollerinden yararlanarak Ethereum’un geçmiş emisyonlarından fazlasını azaltmayı vaat eden devam eden bilime dayalı iklim projelerine yatırım yapacaklarını” duyurdu. Ethereum, bu Eylül ayında Full Proof of Stake’e yükseltilmesinin ardından artık fazladan enerji kullanmıyor. Ancak önceki yedi yıl boyunca, bu konsorsiyum şimdi o sırada salınan karbonu dengelemeye çalışırken Proof of Work’e dayanıyordu. Katılımcılardan biri olan Allinfra’nın kurucu ortağı Bill Kentrup, şunları söylüyor:

Yüksek kaliteli yeşil projeleri finanse etmek, insan kaynaklı iklim değişikliğini hafifletme mücadelesinde kritik öneme sahip. Yine de tarihsel olarak, sermayeyi doğru projelere dağıtma ve gerçek etkilerini değerlendirme süreci şeffaflık, verimlilik ve güncellikten yoksundu. Web3 özellikli daha iyi bir iklim finansmanı platformu tasarlama ve başlatma fırsatımız olduğu için mutluyuz.

Bitcoin

Bu durumda Bitcoin alanındaki oyuncuların ne yapması gerekiyor?

Böylece yeşil girişimlere yatırım yapacaklar ve Bitcoin (BTC)’yi biraz ezme fırsatını yakalayacaklar. İşte buna dengeleme diyorlar. Çünkü, neden olmasın! Kripto teknolojisinin bu girişimlerde nasıl bir rol oynayacağı çok net değil. Bu tür daha ilginç projelerden bazıları, şebekeye gönderilen veya aslında ondan alınan enerji için bir değişim aracı olarak kripto paranın bağlandığı yerel bir güneş panelleri tabanlı şebeke etrafında dönüyordu. Ayrıca güneş panellerini elektrikli otomobil akülerine bağlama ve bu aküleri şebekeye takma emelleri de vardı.

Bunu, banka hesapları aracılığıyla kaydolduğunuz bir tür merkezi veritabanı aracılığıyla yapmak mümkün. Bitcoin için odak noktası daha çok enerji bilimi. Bitcoin hesaplamanın çok rekabetçi bir doğası var. Bu da enerji fiyatlarının çok büyük bir rekabet avantajı olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle güneş enerjisi santralleri de dahil olmak üzere, daha verimli yenilenebilir enerji projelerinin inşa edilmesinin avantaj sağlayacağı anlamına geliyor.

Bitcoin

Bununla birlikte, fakir ülkelerde belki kömür kullanıyorlar. Ancak, şu anda tartışmasız bir şekilde odak noktası, üretim kapasitesini artırırken güneş, rüzgar ve aslında hidrojen gibi enerji kaynaklarına, özellikle de otoparklar gibi kamusal alanlara yönelik talebi teşvik etmek ve hatta zorunlu hale getirmek olması gerekiyor. Çünkü Bitcoin, PoW mekanizmasını değiştirmeyecek. Muhtemelen de değiştiremeyecek. Çünkü, ağın başka birinden Bitcoin almak zorunda kalmadan bilgi işlem aracılığıyla ona doğrudan erişmesi için bir araca sahip olması gerekiyor.

Çevre dostu enerji, çözüm olur mu?

Bu nedenle, günah keçisi söyleminin insanları uzaklaştırması mümkün. Ayrıca bunun, konunun politize olmasına yol açması muhtemel. Oysa sektöre daha fazla odaklanan tarafsız bir yaklaşım benimsemek daha önemli. Yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yapan her sektöre odaklanmak muhtemelen çok daha etkili olacaktır.

Bu yüzden, Ethereum ve başlangıç ​​yatırımının ön planda olması şaşırtıcı değil. Çünkü, bu alan inovasyonla büyüyor. Elbette yenilenebilir enerji endüstrisindeki inovasyonla birleştirmekten çok mutlu olacak. Bitcoin’in de bunu yapacak yeri var. Çünkü iklim değişikliği tartışması, şimdi tüm hızıyla başlaması gereken her şeyi inşa etmenin zorlu çalışmasıyla genel bir fikir birliğine varıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Trustnodes

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Korkulan Oldu: Bitcoin Gökkuşağı Metriği Dip Fiyatı Belirledi!
Korkulan Oldu: Bitcoin Gökkuşağı Metriği Dip Fiyatı Belirledi! Lider kripto Bitcoin (BTC), olumsuz piyasa hissiyatına rağmen 16 bin doları korumaya çalışıyor. Ancak, bir Bitcoin metriği, tüm zamanların en düşük seviyesini işaret ediyor. Lider kripto 10 bin dolara düşer mi? Bitcoin gökkuşağı metriğine BTC, en düşük...
Vural Erkan 7 gün önce