Bitcoin Madenci Satışı Rekor Kırdı! Fiyat Nasıl Etkilenecek?

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 7 gün önce
250 görüntülenme
Bitcoin Madenci Satışı Rekor Kırdı Nasıl Etkilenecek

Mevcut Bitcoin (BTC) madencilik faaliyeti, kripto para piyasası için ileride olası bir yükseliş momentumuna işaret ediyor olabilir. On-chain veriler, madencilerin son üç yılın en düşük satış seviyesine ulaştığını gösteriyor.

Bitcoin madenci satışları son üç yılın en düşük seviyesinde

Devam eden Bitcoin (BTC) rallisi, on-chain indikatörler şeklinde benzer duygularla güçlü bir şekilde destekleniyor. Pozitif duygu piyasaya derinden etki ediyor ve bu esnada madenciler bile BTC satmaya isteksiz. Bu da önümüzdeki haftalarda potansiyel bir yukarı yönlü hareket için uygun zemini hazırlıyor. Ayrıca, Şubat FOMC toplantısından yaklaşan Fed faiz artırımı duyurusu düşünüldüğünde, düşük satışlar daha fazla önemli taşıyor.

Madencilerin satmak yerine beklemeyi tercih etmesi, altcoinler için de potansiyel bir ralli için güçlü bir sinyal olabilir. Öte yandan FOMC, komitenin faiz oranını muhtemelen %0,25 artırabileceği 31 Ocak ile 1 Şubat arasında toplanacak. Bu sonuç, daha fazla trader enflasyonla ilgili kayıplardan korunmak için pozisyon almak isteyebileceğinden, Bitcoin ve altcoinler için yukarı yönlü hareketleri destekliyor. Ek olarak, ABD Dolar Endeksi (DXY), BTC fiyat artışını destekleyebilecek şekilde son zamanlarda düşüş eğiliminde.

Ayrıca, Bitcoin madencilerinden gelen satış emirleri şu anda son yılların en düşük seviyesinde. Madencilerden borsalara BTC transfer hacmi, FTX çöküşünden bu yana sabit kalsa da, hacim 2020’den bu yana en düşük aralığında. Bu da madencilerin BTC fiyatının daha da artacağından emin olduğu ve kar elde etmek istediği anlamına geliyor. Bitcoin Archive’in Glassnode’dan alıntıladığı gibi, “Bitcoin madencilerinden gelen satış baskısı, birkaç yılın en düşük seviyesine ulaştı.”

Fiyat nasıl etkilenecek?

Düşük BTC satışları manşetlerde olsa da, bu metrik aslında pek çok açıdan önemsizdir. Kripto paraların çok aylı ayı piyasasında olduğu dönemlerde, madenciler genellikle mecbur kalmadıkça satış yapmaz. Bu da “Bitcoin Madenci Satışı” metriğinde yeni dip seviyelerin görülmesiyle sonuçlanır.

Bununla birlikte, Bitcoin’in son birkaç haftadaki rallisi, piyasa değerinden gerçekleşen değere oranında (MVRV) keskin bir artışa yol açtı. CryptoQuant analistlerinden Greatest Trader’a göre bu, piyasanın orta vadeli bir yükseliş aşamasına girmiş olabileceğini gösteriyor.

Greatest Trader, düşüş piyasası aşamalarında Bitcoin’in MVRV’sinin birden altına düştüğünü buldu, bu da değerinin düşük olduğunu ve bir ayı piyasası tabanının oluşmaya başladığını gösteriyor. On-chain analisti, MVRV ne zaman birin üzerine çıkarsa, “Bitcoin bir dalgalanma yaşadı ve boğa piyasası başladı” diyor.

MVRV’nin birden yüksek olduğu mevcut piyasada bir boğa koşusu sürüyordu. Ancak Greatest Trader’a göre, fiyattaki son yükselişi “ani hareketler ve yüksek dalgalanma” izleyebilir. Son olarak, günlük grafiğin analizleri, BTC’nin piyasasında yükseliş eğiliminin devam ettiğini ve yıl başladığından beri öyle olduğunu gösteriyor. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere BTC, 24 Ocak’ta yatay hareketlerle 23,000 dolar bölgesinin altında zaman geçiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

İflas Eden Kripto Para Şirketi Borçlarını Ödediğini İddia Ediyor!
İflas Eden Kripto Para Şirketi Borçlarını Ödediğini İddia Ediyor! 19 Ocak’ta Bölüm 11 iflas başvurusunda bulanan Digital Currency Group (DCG) yan kuruluşu Genesis, bir grup alacaklının DCG ve CEO’su Barry Silbert aleyhine açacağı menkul kıymet davasıyla karşı karşıya. Fakat ilginç bir gelişmede şirket, Ağustos ve Kasım...
Buğra Çağlar 7 gün önce