Reklamı kapat

Bitcoin Madencileri 7 Yılın En Agresif Satışına Başladı! Ne Geliyor?

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
1 görüntülenme
Bitcoin Madencileri Agresif Satışa Başladı

Bitcoin madencileri, fiyatın son iki yılın en düşük seviyelerine gerilemesinin ardından rekor hızda BTC satıyor. Verilere göre, madencilerin satış baskısı yalnızca 3 hafta içinde %400 arttı.

Bitcoin madencileri son yılların en agresif satışlarını yapıyor

Agresif satışlar, Glassnode’un toplam madenci bakiyelerinin bu hafta 10 ayın en düşük seviyesine düştüğünü gösteren benzer verileriyle destekleniyor. Madenciler şu anda kabaca 30.4 milyar dolar değerinde BTC veya arzın neredeyse %10’unu tutuyorlar. Deneyimli Bitcoin araştırmacısı Charles Edwards, madencilerin 2015’in 4. çeyreğinden bu yana bu kadar yoğun satış yapmadığını söyledi. Edwards, “Fiyat yakında yükselmezse, birçok madencisinin iflas ettiğini göreceğiz” diyor.

Bitcoin madencileri, FTX/Alameda’nın iflasının gündemde olduğu son üç hafta içinde satış baskılarını %400 artırdı. Bu metrik, 2015 döngüsünün sonundan bu yana görülmemiş seviyelere yükseldi. Edwards, fiyatın düşmeye devam etmesi durumunda birçok madencinin faaliyetlerini durdurmak zorunda kalacağından emin. Madencilik şirketleri şu anda Bitcoin’in sabit 6.25 BTC blok ödülüne güveniyor. Bu ödüller her on dakikada bir dağıtılır. Madencilik daha zor hale geldikçe ve ağ zorluğu zamanla arttıkça, katılımcılar kar elde etmek için daha ekonomik madencilik kaynaklarına yönelirler. Bu görev, her blok tarafından üretilen Bitcoin’in dolar cinsinden önemli ölçüde daha düşük olduğu bir ayı piyasası sırasında daha zor hale geliyor. Kriptokoin.com olarak Nasdaq’ta listelenen Bitcoin madencilik şirketi Core Scientific’in bu durumda olduğunu aktarmıştık.

Bitcoin ‘pasif gelir’ olmaktan uzaklaşıyor

Madenciler, düşen BTC fiyatlarının ortasında zararına faaliyet göstermeye devam ediyor. Bununla birlikte, madencilik faaliyetinin en önemli iki metriği olan hem zorluk hem de hashrate, Kasım ortasında yeni tarihi zirveler belirledi. BTC madencilik zorluğu Pazartesi günü 39,98 T’nin üzerinde çıktı. Hash rate ise neredeyse 300 EH/s gibi etkileyici bir seviyeye yükseldi. Charles Edwards, bu ayın başlarında, Bitcoin’in Enerji Değer Modeli’ne göre ciddi şekilde aşırı satıldığını bildirmişti. Rapora göre, Avustralyalı madencilik şirketi Iris Energy, yetersiz nakit akışı nedeniyle iflasa yakın olduğunu duyurdu. Firma bir noktada tesisinin fişini çekmek zorunda kaldı. Bu da sektörün önümüzdeki haftalarda daha da sıkıntılı olabileceğini gösteriyor.

Arthur Hayes, dip tahminlerini ikiye katladı

Eski BitMEX CEO’su, artık Bitcoin fiyatından 10.000 doları kıracağımızı söylüyor. Yeni analizlerinde, Genesis’in potansiyel iflası nedeniyle daha düşük seviyelerden Bitcoin satın almaya hazır olduğunu söyledi. Digital Currency Group’un bir yan kuruluşu olan Genesis, FTX’in iflası nedeniyle iflas edebileceğini duyurdu. Firma şu anda 1 milyar dolarlık kurtarma fonu arayışı içinde. Hayes, bu haberin BTC üzerinde olumsuz etkisi olacağını söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • U.today

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ekonomist: Bu 2 Kripto Parada Boğayım
Tarihi Çöküşü Bilen Ekonomist: Bu 2 Kripto Parada Boğayım! Tarihi piyasa çöküşlerini bilen finans yazarı Robert Kiyosaki, FTX krizine rağmen piyasanın en büyük iki kripto para biriminde boğa kalmaya devam ediyor. Ünlü yazar, çöküşe rağmen kripto paralarda boğa görünüşünü koruyor Kasım ayında patlak veren FTX krizinin...
Buğra Çağlar 2 hafta önce