Reklamı kapat

Bitcoin Madencileri Satıyor! ‘Haftaya Bu Seviyeler Bekleniyor’

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 1 hafta önce
193 görüntülenme
Bitcoin Madencileri Satıyor: Bu Seviyeler Bekleniyor

Bitcoin madencileri, hesaplama gücü olan hash rate yavaşladıkça zorluğun düşmesini bekliyor. Yıl başından bu yana maliyetlerini BTC satarak karşılayan madenciler, FTX’in iflasıyla daha da zor durumda kaldılar.

Bitcoin madenciler zararına satarken zorluk tekrar ayarlanıyor

Bitcoin’in madencilik zorluğu Pazar gecesi/21 Kasım Pazartesi sabahı ayarlanması bekleniyor. Şu anda, çıkarılan Bitcoin arzının %100’ünden fazlası şimdiye kadarki en önemli beşinci oranda harcanıyor. Arka arkaya negatif veya nötr zorluk ayarlamalarının ardından, Bitcoin hash rate ve zorluğu zirveye ulaştı. Bununla birlikte, hash rate’in zirveye ulaştığına dair beklentileri güçlendirerek, zorluğun hafta sonu tekrar aşağı inmesi gerekiyor.

Aşağıda, 30 günlük pencereden madencilerden harcanan Bitcoin yüzdesi vurgulanmaktadır. 2021’den bu yana en yüksek seviyesini gören mavi bölüm, madencilerin sattığı coin sayısını gösteriyor. Son 30 gün içinde madenciler tarafından satılan Bitcoin hacmi, Bitcoin tarihindeki en büyük beşinci çıkıştı.

Madencilerin bakiyeleri de düşüş eğilimi gösteriyor. Ancak şu anda endişe verici bir hızda değil. Harcanan Bitcoin’ler ile Madenci bakiyesi arasındaki tutarsızlık, madencilik şirketlerinin maliyetleri karşılamak için yeni çıkarılan BTC’leri sattığını gösteriyor.

Bitcoin madencileri artan enerji maliyetleri nedeniyle zor durumda

Yakın tarihli bir kazanç görüşmesinde, en iyi Bitcoin madenciliği şirketi Marathon Digital, Bitcoin’in bir süredir 18.000 ila 21.000 dolar arasında işlem görmesini beklediğini açıkladı. Ayrıca, bu aralıkta “rahat” olduğunu ve “fırtınayı atlatmaya” hazır olduğunu belirtti. Bununla birlikte, FTX çöküşünün yansımaları sektörde yankılanmaya devam ederken, Bitcoin art arda sekizinci gününde 17.000 doların altında işlem görmeye devam ediyor. Bazı analistler toparlanmadan önce yeni diplerden alıcı bulacağını öngörüyor.

FTX çöküşünden sonra bu dipler daha da netleşti

Bitcoin fiyatı, geçen yıl kripto şirketlerinin çöküşü nedeniyle ağırlıklı olarak düşüş eğilimi gösterdi. Bu iflas dalgası, FTX ile birlikte 15.800 dolarda son buldu. Bu süreçte, BTC fiyatı Temmuz 2021-Kasım 2022 arasında iki belirgin LH ve üçlü LL kaydetti. Bu noktaları bağlamak, düşen bir kama formasyonu ortaya çıkarıyor. Formasyon ilk olarak %54’lük bir yükselişin 32.191 dolara çıkacağını tahmin ediyor. Hedef, ilk tepe ve dip arasındaki mesafenin 20.561dolardaki kırılma noktasına eklenmesiyle oraya çıkıyor.

Aksine, Bitcoin fiyatı 13.575 dolar bir makro dip üretirse, 48.100 dolardan %71’lik düşüş anlamına gelecek. Bu modelin orta noktası 32.191 dolar ve bu da düşen takozun öngördüğü hedef. BTC, 2022’nin zirve hacmi seviyesini 19.150 doları geçmeyi başarırsa, bir yükseliş trendinin ilk onayı gelecek. Bununla birlikte, potansiyel %54’lük yükseliş için 20.560 doların üzerinde üç günlük mum kapatması gerekiyor.

Bunlara dikkat

Yukarıdaki durumda bakarak, 13.575’den 11.898 dolara uzanan makro dip seviyelerine düz bir geçiş bekleyen yatırımcılar dikkatli olmalıdır. Yükseliş sapması, 18.784 veya 19.150 seviyesindeki kritik engellere %16’lık bir ralliyi tetikleyecek. Analist Akash Girimath, ideal bir yatırım için şunların onaylanmasını bekliyor

  1. Bitcoin fiyatı düşen takozun 15.500 dolarlık alt trend çizgisinin altına düşerse, yatırımcılar dolar maliyet ortalamasını almaya başlamalı. Başka bir deyişle düşüşleri küçük ve sabit miktarlarda sermaye ile satın almalıdır. Önemli seviyeler arasında 13.575 ve 11.898 dolar yer alıyor. Daha sert bir düzeltme pek olası olmasa da, 10.000 dolarlık psikolojik seviyenin yeniden ziyaret edilmesi yatırımcıları hazırlıksız yakalamamalı. 
  2. Yükseliş sapması nedeniyle, sabırsız olan yatırımcılar bu seviyelerde BTC biriktirmeye başlayabilir. Bununla birlikte, yatırım boyutunun veya sermaye tahsisinin artırılması, yalnızca 2022 POC’nin 19.150 dolara çevrilmesinden sonra düşünülmelidir. Bu engelin üstesinden gelinememesi, piyasa katılımcılarının elindeki varlıkları boşaltmaya başlamaları için bir işaret olacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fxstreet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Profesyonel Analistler: Altın Haftaya Bu Seviyeleri Kırabilir!
Profesyonel Analistler: Altın Haftaya Bu Seviyeleri Kırabilir! Altın fiyatları, bu hafta neredeyse 1.780 doları gördü. Ancak, Federal Reserve yetkililerinin şahin yorumları arasında geri adım atmaya başlıyor. Ve analistler, 1.750 doların altına düşüşün, muhtemelen ralliyi sonlandıracağını söylüyor. Ayrıca, daha sert bir geri çekilmeye kapı açabileceği...
Vural Erkan 1 hafta önce