Bitcoin Madencileri ve MVRV Şaşırttı: Sıradaki Bu Seviyeler!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
336 görüntülenme
Bitcoin Madencileri ve MVRV Şaşırttı: Sıradaki Bu Seviyeler!

CryptoQuant’tan elde edilen veriler, Bitcoin madencilerinin her şeyden önce fiyatı ve son günlerdeki FUD’u umursamayabileceğini gösteriyor. Ayrıca on-chain veriler, Bitcoin MVRV’nin şu anda çok önemli bir yeniden teste yaklaştığına işaret ediyor. Bu arada bir analiste göre, BTC fiyatı düşmeye devam edebilir.

Bitcoin madencileri satış yapmıyor!

Toplam madenci BTC çıkışları ile aynı değerin 365 günlük hareketli ortalaması arasındaki bir oran olan CryptoQuant’ın Madencilerin Pozisyon Endeksi’ne (MPI) göre, Bitcoin madencileri kripto paralarını harici adreslere, genellikle borsalara göndermiyor. 8 Mart’ta, Bitcoin MPI 1 Mart’taki +2,52’den -0,57’ye düştü.

Bitcoin Madencilerinin Pozisyon Endeksi (MPI) / CryptoQuant

Çoğu zaman, ÇBYE dalgalanır, kripto para çıkışına bağlı olarak yükselir ve düşer. ÇBYE, madencilerin kripto paralarını toplu olarak borsalara göndererek agresif olduklarında artar. Zamanla gözlemlendiği gibi, bu aktivite, etkileri kripto sahnesinde yankılanan bir fiyat düşüşünden önce gelir. Ancak son günlerde ÇBYE düşüşe geçti. Bu, muhtemelen madencilerin kenardan izledikleri, kripto paralarını tuttukları ve son zamanlarda ayılar tarafından yayılan FUD’a boyun eğmedikleri anlamına geliyor.

Bitcoin MVRV oranı 100 Günlük EMA çizgisine yaklaşıyor

Bir CryptoQuant gönderisindeki bir analistin işaret ettiği gibi, BTC daha önce metrik bu satıra her yanıt verdiğinde uzun vadeli büyüme görmeye devam etti. “MVRV oranı”, Bitcoin piyasa değeri ile gerçekleşen değeri arasındaki oranı ölçen bir göstergedir. Buradaki ‘gerçekleşen üst sınır’, dolaşımdaki her bir kripto paranın gerçekte son hareket ettirildiği fiyata eşit gerçek değerine sahip olduğunu varsayan BTC için bir değer modelini ifade eder.

Gerçekleşen üst sınır genellikle varlık için gerçeğe uygun değer modeli olarak bilinir. Bu nedenle MVRV bize kripto paranın iki sınırını karşılaştırarak BTC fiyatının (piyasa değeri) şu anda adil olup olmadığını söyler. Oranın 1’den büyük bir değere sahip olması, piyasa değerinin gerçekleşen sınırdan daha büyük olduğu anlamına gelir ve dolayısıyla kripto para birimi şu anda aşırı değerlenmiş olabilir. Öte yandan, bu eşiğin altındaki değerler, kripto paranın şu anda değerinin altında olabileceği anlamına gelir. Şimdi, son birkaç yılda Bitcoin MVRV oranındaki eğilimi ve 100 günlük üstel hareketli ortalamayı (EMA) gösteren bir grafiğe bakalım.

Bitcoin
Son haftalarda metriğin değeri düşüyor gibi görünüyor / Kaynak: CryptoQuant

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, Bitcoin MVRV oranı, geçen yılın ayı piyasasının en düşük seviyelerinde 1’in altındaydı ve bu, kripto para biriminin düşük fiyatlandığını gösteriyor. Ancak son ralli ile metrik bu bölgeden kurtuldu ve şimdi 1’den büyük bir değere sahip. Grafikte, analist tarihi dip bölgesini yeşille ve üst bölgeyi kırmızıyla vurguluyor. Şu anda, MVRV biraz aşırı değerlenmiş koşullar gösteriyor olsa da, fiyat hala geçmişte zirvelerin oluştuğu bölgeyi vuracak kadar yüksek değil.

Göstergenin 100 günlük EMA eğrisi ile etkileşimine bakıldığında ilginç bir model ortaya çıkıyor. Görünüşe göre oran bu çizgiyi yukarıdan tekrar test ettiğinde ve başarılı bir şekilde geri döndüğünde, Bitcoin fiyatı uzun vadede bir miktar yükseliş trendinin tadını çıkarmaya devam etti. Şu anda, ralli durma noktasına geldiğinden ve fiyat bir miktar düşüş fark ettiğinden, MVRV oranı da düşüyor ve şu anda 100 günlük EMA çizgisine yaklaşıyor. Ayrıca, metriğin bu yörüngeye devam edip etmeyeceği ve yeniden test yapılıp yapılmayacağı belli değil. Ancak biri devam ederse ve başarılı olursa, geçmiş model devam edecek bir şeyse, Bitcoin bundan bir yükseliş baskısı hissedebilir.

BTC için en olası senaryo: 20,3 bin dolara doğru düşüşe devam!

Kripto analisti David, BTC’nin teknik resmini şu şekilde çiziyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, yılın başından bu yana güçlü bir artışın ardından Bitcoin, yükselen bir paralel kanalda işlem görüyor gibi görünüyor. Bu, genellikle çoğu durumda bir arızaya yol açan bir düşüş modelidir.

Gerçekten de, BTC’nin fiyatı 8 Mart’ta altına düştü ve şu anda yatay destek bölgesi ve 0,382 Fib geri çekilme seviyesinin yarattığı 21,5 bin dolarlık destek alanına yaklaşıyor. Bu bölge daha önce BTC’nin geri dönmesine yardımcı olsa da, yükselen kanalı kırmak, fiyat kanalın destek hattına yaklaşırken alım yapan boğa yatırımcılarını tuzağa düşürebilir. Bu nedenle önümüzdeki günlerde satış baskısı artabilir. Eğer öyleyse, BTC 21,5 bin dolarlık destek bölgesinin altına düşebilir ve yatay destek bölgesi ve 0,5 Fib geri çekilme seviyesi tarafından oluşturulan 20,3 bin dolarlık bir sonraki destek alanına gerileyebilir. RSI göstergesi, düşmeye devam etmesi ve 50’nin altında olması da bu olasılığı destekliyor.

Bitcoin
BTC haftalık grafiği / Kaynak: TradingView

4 saatlik grafikten alınan teknik analiz, Bitcoin’in daha yüksek seviyelerde güçlü satış baskısına işaret eden birçok büyük kırmızı mumla ayı bayrağı desenleri oluşturmasıyla daha fazla düşüş olasılığını destekliyor. RSI göstergesi ayrıca aşırı satım bölgesinde olduğu ve önceki yükseliş sapmasını (mavi çizgi) geçersiz kıldığı için düşüşün devam ettiğini gösteriyor. Bu nedenle BTC, herhangi bir önemli rahatlama rallisi gerçekleşmeden önce 21,5 bin dolar seviyesinin altına düşebilir ve 20,3 bin dolara çekilebilir.

Bitcoin
BTC 4 saatlik grafik / Kaynak: TradingView

Genel olarak, en olası senaryo BTC’nin 20,3 bin dolar seviyesine düşmeye devam etmesi. BTC mevcut seviyeden toparlanırsa ve kanalın destek hattını 22,3 bin dolardan geri alırsa, bu düşüş görünümü geçersiz olacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Newsbtc
  • Azcoinnews

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

10'dan Fazla Öngörüsü Çıkan Analistten Altcoin Tahminleri!
10’dan Fazla Öngörüsü Çıkan Analistten Altcoin Tahminleri! Kripto para piyasasında isabetli tahminleriyle tanınan bir kripto analisti, altcoin piyasasına bir göz atıyor ve altcoin’lerin bu yılki kazanımlarının çoğu silindikten sonra yükselişe geçebileceğini söylüyor. “Bazı altcoin’leri özlemenin zamanı gelmiş olabilir!” Kripto para piyasası, Federal Reserve başkanı...
Vural Erkan 2 hafta önce