Bitcoin Madencilik Zorluğunda Korkutan Düşüş! Bu Ne Demek?

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 6 Aralık 2022
217 görüntülenme
Bitcoin Madencilik Zorluğunda Korkutan Düşüş! Bu Ne Demek?

Acımasız bir ayı piyasası kârı tüketirken madenciler makineleri kapatıyor. Bu sırada Bitcoin madencilik zorluğu, yani bir Bitcoin bloğunda madenciliği yapmanın zorluğu bugün %7,32 düştü. İşte detaylar…

Bitcoin madencilik zorluğunda Temmuz 2021’den bu yana en büyük düşüş

BTC.com madencilik havuzundan alınan verilere göre, 766.080 blok yüksekliğindeki ayarlama, Temmuz 2021’den bu yana en büyük aşağı yönlü değişiklik oldu. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi Temmuz 2021 Çin’in endüstriyi yasaklamıştı. Ardından çok sayıda madencinin ağdan çıkmıştı. Önceden ülke, dünyanın en büyük Bitcoin madenciliği merkeziydi.

Madencilik zorluğu, bir Bitcoin bloğunu kazmak için gereken süreyi kabaca sabit tutmak için çevrimiçi olan hash gücüne veya bilgi işlem gücüne göre otomatik olarak ayarlanır. Ne kadar çok madenci çalışırsa, zorluk o kadar yüksek olur. Son birkaç ayda, Bitcoin madencileri, gelirlerini azaltan düşük Bitcoin fiyatıyla yüksek elektrik oranları arasında sıkıştı. Core Scientific (CORZ) ve Argo Blockchain (ARBK) gibi büyük üreticiler likidite sıkıntılarıyla uğraştı. Compute North, Bölüm 11 iflas başvurusu yaptı.

Aylar önce başlatılan projelerin meyvelerini vermesi hashrate’i yükseltiyor. Diğer yandan yeni, daha verimli makineler ve daha fazla madencinin devreye girmesiyle durum kötüleşti. Ağustos başı ile 21 Kasım’daki ayar arasında hashrate ve zorluk yaklaşık üçte bir oranında arttı.

Kripto kışı madenciliği de etkiliyor

Kripto kışı gerçeği artık endüstriyi yakalamış gibi görünüyor ve Bitcoin madencileri makinelerini kapatıyor. Kârlılık bir darbe aldığından, hashrate Kasım ayı ortalarında düşmeye başladı. Bununla birlikte, Çin’in endüstri üzerindeki baskısının ardından görülen seviyelerin oldukça üzerinde. Luxor’un hashprice göstergesine göre madenciliğin kârlılığı geçen ay yaklaşık yüzde 20 düştü.

Luxor analisti Jaran Mellerud, “Bu düşük kârlılık seviyelerinde, Antminer S19j Pro gibi tasarruflu makineler kullanan madencilerin bile kWh başına 0,08 dolardan daha düşük fiyatlı elektriğe erişmesi gerekiyor” dedi. Mellerud, ağdaki ortalama enerji fiyatının kWh başına yaklaşık 0,05 dolar olmasına rağmen, birçok madencinin kWh başına yaklaşık 0,07 – 0,08 dolar ödediğini söyledi.

Bitcoin İçin Bu Tarihe Dikkat: Madenci Kapitülasyonu Olabilir!

Üstelik son günlerde doğal gazın yanı sıra enerji fiyatları da arttı. Mellerud, “Spot elektrik satın alan ve hâlihazırda başabaş noktasına yakın çalışan madenciler, elektrik fiyatlarının operasyonlarını nakit akışı açısından olumsuz bir bölgeye çevirecek kadar yükselmesiyle karşı karşıya kalmış olabilirler” dedi. Bu sırada son düşük hashrate ve zorluk, ağı saldırılara karşı daha savunmasız hale getirmiyor. BTC.com’dan alınan verilere göre, hashrate beş büyük maden havuzu ve diğer 12 küçük madencilik havuzu arasında dağılmış durumda.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance’den ApeCoin ve Bu 8 Altcoin İçin Son Dakika Duyurusu
Binance’den ApeCoin ve Bu 8 Altcoin İçin Son Dakika Duyurusu Günlük işlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, bazı altcoin’ler için yeni duyurular yaptı. Duyuruların kapsadığı altcoin’lerin arasında ApeCoin (APE) de bulunmakta. İşte detaylar… Binance, bazı teminat varlıklarını özel cüzdanlara taşıyacak Kripto para...
Aslı Dinçer 6 Aralık 2022