Reklamı kapat

Bitcoin Maksimalistleri Fiyat Tahminlerinde Geri Adım Atmıyor

Egehan Karışman
Egehan Karışman 16 Temmuz 2018
0 görüntülenme

Bitcoin 2017 sonunda $20,000 değerini görerek daha sonra Haziran ayında $6,000’e sert bir düşüş yaşadı. Ancak Bitcoin takipçileri hala heyecanlı, ve bazı uzmanlar Bitcoin’in 2017 sonundaki rekor değerlerini de geçerek yeni bir rekora imza atacağını öngörüyor.

Social Capital’in kurucusu ve CEO’su olan Chamath Palihapitiya, Aralık ayında Bitcoin’in 20 yıl içerisinde 1 milyon dolara ulaşacağını söylemişti. Mayıs 2018’de ise Bitcoin’in S&P 500 indeksiyle “temel anlamda ilişkili olmadığından” değerli bir yatırım aracı olduğunu belirtti.

Teknoloji yatırımcısı olan Palihapitiya, Haziran ayında Bitcoin’in altının fiyatını geçeceğini öngören bir tweet attı:

“4 yıl önceki bir makalede Bitcoin’in 130 doları geçeceğini ve herkesin varlıklarının %1’ini buna yatırım yapmasını tavsiye etmiştim. Şimdi ise altının değerini geçeceğine inanıyorum.”

Tom Lee: Bitcoin 25.000 Doları Görecek

Fundstrat Global Advisors’tan Tom Lee ise Haziran ayında Bitcoin’in “önemli bir değer saklama aracı” olduğunu söyledi. Haziran ayındaki farklı bir röportajda ise Lee, Bitcoin’in 2018 sonuna kadar $25,000 doları göreceği öngörüsünde bulundu.

BKCM LLC’nin kurucusu Brian Kelly ise kriptoparalar söz konusu olduğunda hem Bitcoin hem de Ethereum’a karşı bir sempati duyduğunu ifade etti. Yine de Ethereum’u Bitcoin’e tercih ettiğini söyledi.

OnChain Capital’in CEO’su Ran Neu-Ner ise Bitcoin için daha başlangıç olduğu konusunda uyardı. Şubat ayında CNBC’ye “Kriptoparaların başlangıç noktasına daha erişemedik.” ifadesinde bulundu. Haziran ayında yaptığı bir röportajda ise Bitcoin’i “dijital altın” olarak tanımladı.

Buna rağmen hala Bitcoin’e inanmayan ve onu gereksiz/değersiz gören büyük bir kitle de bulunuyor. Örneğin Berkshire Hathaway’den Charlie Munger, Mayıs ayında CNBC’ye yaptığı bir röportajda Bitcoin’i “değersiz yapay altın” olarak tanımlamıştı.

Yayın saati itibariyle 6.600 dolar değerinde olan Bitcoin, 266 milyar dolarlık kripto para piyasasının da yüzde 42,66’lık kısmını oluşturuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın ve bizi Twitter’da takip edin!

CNBC

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Güney Kore’de 12 Kripto Para Borsası Resmi Olarak “Borsa” Statüsüne Erişti Korean Blockchain Association (KBA) 12 kripto borsasının gerçek bir borsa gibi işlem yapmak için gerekli güvenlik önlemlerini aldıklarını ve sağlam olduklarını doğruladı. Bu kararın sermayeye yoğun bir eğilime sebep olacağı düşünülürken eleştirel yaklaşanlar da var. KBA ülkenin...
Şebnem Ertan 16 Temmuz 2018